Ford Focus Coupe 2009: jen pro USA

Zatímco první generace Focusu byla dalším pokusem Fordu o „světové“ auto, ta současná se pro USA a Evropu znovu rozdělila.

Předchozí Focusy určené pro Evropu a Spojené státy byly vzhledově i technicky takřka identické (lišily se pouze interiéry s palubními deskami), což zdůrazňovalo záměr Ford Motor Company racionalizovat vývoj svých stěžejních modelů. Zatímco v Evropě se Focus stal ihned bestsellerem, v USA prodeje vázly a opakovala se situace z první poloviny devadesátých let, kdy jiným „světovým“ vozem mělo být Mondeo (Evropa) alias Contour (USA). Současný americký Focus se protojiž od toho evropského výrazně liší, nyní navíc dorazil ve variantě kupé pro další modelový rok.

Ford Focus Coupe se představil ve známém televizním pořadu American Idol na stanici Fox a zcela jasně vychází ze sedanu a kupé Focus loňského modelového roku. Právě kupé má za úkol oslovit mladší zákazníky, proto nepřekvapí volba prezentace právě při pořadu American Idol. Změnily se jen detaily, jež měly za úkol vozu vtisknout dravější tvář. Upraven a poněkud uhlazen proto byl třeba rozměrný vstup chladicího vzduchu v předním nárazníku. Dominantou vrcholného provedení SES jsou litá, sedmnáctipalcová kola, pozitivní změnou bylo odstranění falešných výdechů motorového prostoru v prostoru za předními koly. 

Ani pod kapotou toho nového moc nepřibylo. Nachází se zde dvoulitrový čtyřválec řady I-4, jehož výkon meziročně narostl o 3 koně na 143 koní. Motor byl v detailech upraven, nová výfuková soustava má poskytovat sportovnější zvuk. Změnil se též celkový převod, v nabídce stále zůstávají manuálně řazená, pětistupňová převodovka a veskrze konvenční čtyřstupňový „automat“. I přes mírné zlepšení dynamických parametrů nového vozu zůstala údajně jeho spotřeba na dosavadní úrovni.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ford Focus Coupe

 

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků