Ford Focus C-MAX: konkurenti těšte se!

Když byl na pařížském autosalonu představen Ford Focus C-MAX coby studie (psali jsme zde), spekulovalo se o tom, jak bude ve své finální podobě nový van od Fordu doopravdy vypadat. Všem, kteří si kladli tuto otázku, poskytl nyní Ford jasnou odpověď: úplně stejně.  Ženevský autosalon se tak stane památným místem, kde se veřejnost konečně dočká sériové podoby C-MAXU a vozy typu VW Touran, Renault Scenic či Opel Zafira nepříjemného konkurenta připraveného útočit na jejich pozice. Jak se Focus C-MAX nakonec s protivníky vypořádá, ukáže až čas. Každopádně předpoklady k tomu, aby jim brzy dýchal na záda, rozhodně má.

Ford Focus C-MAX vychází, jak již název napovídá, z oslavovaného Fordu Focus. Ladné linie karoserie nečiní vůz pouze vzhledově atraktivním, ale údajně také nejaerodynamičtějším ve své kategorii. Uvnitř vozu nalezne pohodlí pět osob. Přítomnost pouze pěti sedadel, oproti sedmi sedadlům Opelu Zafira, má v případě C-MAXU racionální vysvětlení. Automobilka uvádí, že zákazníci prahnoucí po fordu se sedmi sedadly mají k dispozici jiný model - Ford Galaxy. Při úvahách o počtu sedadel navíc sehrály důležitou roli také budoucí bezpečnostní normy pro náraz zezadu. Nicméně co Focus C-MAX ztrácí v počtu sedadel, dohání jejich variabilitou. Prostřední sedadlo se dá  posunout daleko do zavazadlového prostoru. Krajní sedadla je možno posunout dále dopředu nebo diagonálně směrem ke středu automobilu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Nabídka pohonných jednotek určených pro C-MAX obsáhne dva nové turbodiesely Duratorq TDCi o objemech 1,6 l a 2,0 l a poslední generaci zážehového motoru Duratec HE o objemu 1.8 l. Celohliníkový vznětový motor Duratorq TDCi o objemu 1.6 l nabídne 79 kW/108 k výkonu při 4000 ot./min a točivý moment 240 Nm při 2000 ot./min. To umožní C-Maxu dosáhnout 100 km rychlosti za 11,7 s. Druhý z turbodieselů, Duratorq 2.0 TDCi, poskytne 97 kW/133 k výkonu a točivý moment 320 Nm při 2000 ot./min. S tímto motorem atakuje Ford Focus C-MAX 100 km rychlost za 9,6 s. Posledním nabízeným agregátem bude zážehový Duratec 1.8 HE s maximálním výkonem 86 kW/118 k a točivým momentem 169 Nm při 4500 ot./min. Zrychlení z nuly na sto zabere s tímto motorem 11,1 s. 

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 56 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků