Ford Focus C-Max 1.6 TDCi: nový vůz, nový turbodiesel (jízdní dojmy)

V kategorii MPV nižší střední třídy se konečně objevil Ford Focus C-Max. Českým novinářům se představil počátkem listopadu na „zámecké“ prezentaci v Kolodějích nedaleko Prahy. Okolní silničky s mnoha zatáčkami se ukázaly jako stvořené pro vyzkoušení jeho jízdních vlastností.
Ford Focus C-Max 1.6 TDCi: nový vůz, nový turbodiesel (jízdní dojmy)

Od automobilů značky Ford vždy očekáváme perfektní stabilitu a byli jsme zvědaví, jak si konstruktéři v tomto ohledu poradili s vyšším těžištěm Focusu C-Max. Název napovídá, že základnou nového modelu je starý známý Focus. Informace o vyspělém podvozku s víceprvkovou zadní nápravou nás před usednutím za volant navnadily stejně jako údaje o novém přeplňovaném vznětovém motoru 1.6 TDCi, který Ford vyvinul společně s koncernem PSA, tedy s automobilkami Peugeot a Citroën.

Stabilní podle očekávání

Během počátečních stovek metrů řidiči zpravidla nový vůz „oťukávají“ a dovolují si přišlápnout plynový pedál jen zlehka. V případě C-Maxe jsme se osmělili brzy. Po projetí několika úvodních zatáček jsme pochopili, že „vysoký Focus“ naše očekávání nezklame. Převzal neutrální chování svého staršího a nižšího „sourozence“ stejně jako minimální boční náklony v zatáčkách. Ford Focus C-Max se jako klíště drží řidičem zvolené stopy, i když jeho vyšší stavba mu přece jen nějaké procento kvality jízdních vlastností ve srovnání s nízkým Focusem ubírá.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Menší diesel dostačuje

Z Fordu se díky spolupráci s PSA stává „naftová“ velmoc. Dvoulitrové motory společně s agregáty o objemu 1.8 l již své kvality prokázaly v modelech Mondeo a Focus, nejmenší turbodiesel 1.4 TDCi vykonává úsporné a docela dynamické služby ve Fiestě. Do mezery mezi tyto motory zapadá nová šestnáctistovka Duratorq TDCi, kterou rovněž charakterizuje vstřikování typu common rail. Z objemu 1560 ccm dává výkon 80 kW/109 k s maximem točivého momentu 245 Nm při 1750 otáčkách za minutu. Motor byl kombinován s pětistupňovou manuální převodovkou (lze jej kombinovat i s převodovkou Durashift CVT).

Na papíře to určitě nejsou nízké hodnoty pro vůz nižší střední třídy. Byli jsme hodně zvědaví, zda si pohonná jednotka 1.6 TDCi poradí i s těžším vozem, který navíc zákonitě spotřebuje více energie kvůli většímu odporu vzduchu a větší hmotnosti. Dostatečný zátah z klidu na jedničku nás přesvědčil o síle motoru, později však bylo nutné častěji řadit a udržovat motor raději ve vyšších otáčkách. Pokles pod hranici 1900 otáček znamenal citelné zpomalení. Šestnáctistovka přece jen není dvoulitr, který řidiči dovolí ponechat zařazený vyšší převodový stupeň bez citelného protestu.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Pokud jsme se k motoru chovali zodpovědně a řadili přesně, vykazoval solidní dynamiku a také jeho odhlučnění patří k tomu lepšímu, co současné „common-raily“ nabízejí. Neměli jsme však možnost vyzkoušet chování  Focusu C-Max při rychlostech blízkých maximu, tedy 185 km/h. Informace o vnitřním uspořádání pětimístného vozu a jeho praktické využitelnosti přineseme v připravovaném testu nového MPV nižší střední třídy.

Základní cena modelu C-MAX je na českém trhu 519 900 korun za model Ambiente s benzinovým motorem 1.6. Motor 1.6 TDCi se nabízí pouze s vyšší výbavou Trend a C-MAX s ním stojí 644 900 korun.

Tip: Ceny a výbavy na českém trhu najdete v nedávném článku.

bazar

Ford Transit 2,2
Rok výroby: 2011
Stav: 46 069 km
Cena: 280 000 Kč
Ford Focus 1,6
Rok výroby: 2012
Stav: 114 106 km
Cena: 170 000 Kč
Ford Kuga 2
Rok výroby: 2009
Stav: 163 746 km
Cena: 256 000 Kč
Ford Focus 1,6
Rok výroby: 2006
Stav: 191 512 km
Cena: 69 000 Kč
Ford Focus 1,6
Rok výroby: 2008
Stav: 148 678 km
Cena: 127 000 Kč
Ford Focus 1,8
Rok výroby: 2006
Stav: 231 797 km
Cena: 56 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

22.  8.  2017 | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků