Ford Fiesta: Deset miliónu vyrobených kusů

Před několika dny byla vyrobena Fiesta číslo 10 000 000 a již se upravuje výrobní závod pro její nástupkyni.
Ford Fiesta: Deset miliónu vyrobených kusů

První Fiesta sjela z výrobních pásů v roce 1976. Tento, tehdy pouze 3560 mm dlouhý, tedy spíše krátký automobil, se brzy stal oblíbencem mezi malými automobily a na poměry ve třídě malých automobilů si svou oblibu drží po celou dobu výroby. Již plných 24 let je například nejprodávanější ve své třídě ve Velké Británii. V Čechách a na Slovensku se od začátku roku 1993 prodalo celkem 9 701 Fiest.

Výroba nové Fiesty bude, podle dostupných informací, svěřena továrně v Kolíně nad Rýnem. Svědčí o tom i velké investice, které do ní Ford učinil nebo učiní. Celkem by investice do listopadu letošního roku, kdy bude zahájena výroba Fiesty, měly činit cca 500 miliónů dolarů. Dalších 60 miliónů budou investice do dodavatelského parku, který bude umožňovat dodávky „just in time“. Just in time znamená, že dodavatelé dodávají díly přímo na výrobní linku a automobilka má v podstatě nulové zásoby, což jí umožňuje snížit náklady na výrobu. Proto také jejich většina sídlí v areálu továrny nebo v jeho těsné blízkosti. Pro Kolín nad Rýnem to znamená, že vznikne 1000 nových pracovních míst.  

Modernizovaná továrna bude mít o 45% větší kapacitu, vyrobí tedy celkem 1 800 automobilů denně. Roční výroba se zvýší na 405 000 automobilů. I když na zvýšení výroby se bude mít mnohem vyšší vliv plánované zavedení třetí směny.

Nová Fiesta by měla být představena na blížícím se frankfurtském autosaloně. Je tedy jednou z mnoha novinek, které zde budou představeny. 

Klepněte pro větší obrázek

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

včera | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 87 příspěvků