Ford Fiesta: Deset miliónu vyrobených kusů

Před několika dny byla vyrobena Fiesta číslo 10 000 000 a již se upravuje výrobní závod pro její nástupkyni.
Ford Fiesta: Deset miliónu vyrobených kusů

První Fiesta sjela z výrobních pásů v roce 1976. Tento, tehdy pouze 3560 mm dlouhý, tedy spíše krátký automobil, se brzy stal oblíbencem mezi malými automobily a na poměry ve třídě malých automobilů si svou oblibu drží po celou dobu výroby. Již plných 24 let je například nejprodávanější ve své třídě ve Velké Británii. V Čechách a na Slovensku se od začátku roku 1993 prodalo celkem 9 701 Fiest.

Výroba nové Fiesty bude, podle dostupných informací, svěřena továrně v Kolíně nad Rýnem. Svědčí o tom i velké investice, které do ní Ford učinil nebo učiní. Celkem by investice do listopadu letošního roku, kdy bude zahájena výroba Fiesty, měly činit cca 500 miliónů dolarů. Dalších 60 miliónů budou investice do dodavatelského parku, který bude umožňovat dodávky „just in time“. Just in time znamená, že dodavatelé dodávají díly přímo na výrobní linku a automobilka má v podstatě nulové zásoby, což jí umožňuje snížit náklady na výrobu. Proto také jejich většina sídlí v areálu továrny nebo v jeho těsné blízkosti. Pro Kolín nad Rýnem to znamená, že vznikne 1000 nových pracovních míst.  

Modernizovaná továrna bude mít o 45% větší kapacitu, vyrobí tedy celkem 1 800 automobilů denně. Roční výroba se zvýší na 405 000 automobilů. I když na zvýšení výroby se bude mít mnohem vyšší vliv plánované zavedení třetí směny.

Nová Fiesta by měla být představena na blížícím se frankfurtském autosaloně. Je tedy jednou z mnoha novinek, které zde budou představeny. 

Klepněte pro větší obrázek

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků