Ford Expediton 5,4 V8: další americké full-size SUV jde do Evropy

Americké automobilky se v poslední době snaží uspět na nových trzích, mezi které často patří i ten evropský. Nyní k nám míří velké SUV z produkce amerického Fordu, které nám má konečně "ukázat Ameriku". Se svou délkou přes pět metrů se u nás zařadí k opravdovým obrům.
Ford Expediton 5,4 V8: další americké full-size SUV jde do Evropy

To, co evropští zákazníci považují za velké vozy, může jinde znamenat pouze jakýsi průměr. Třeba v Americe. A nad tento obvyklý průměr se tyčí i Ford Expedition, tedy tzv. full-size SUV. Expedition se v Evropě svou délkou 5 230 mm a výškou 1 950 mm zařadí k opravdovým obrům silnic. I samotná hmotnost 2 530 až 2 688 kg dle verze patří na naše poměry k těm vysokým. Rozvor pak má hodnotu 3 022 mm. Vůz pohání osmiválec SOHC o objemu 5,4 litru, který dává výkon 220 kW (300 k) a točivý moment 495 Nm. Pro Evropana může jít o výkonnostně slabý motor, ovšem právě toto svým způsobem zaručuje vysokou životnost agregátu, pro který není problém nájezd v řádu stovek tisíc kilometrů. Výkon motoru je pak přenášen přes čtyřstupňový automat, dle volby, na všechna kola nebo jednu nápravu. Obavy z velké spotřeby amerických vozů jsou zde liché. Spotřeba se pohybuje od cca 18 litrů ve městě, po 13,8 litrů na 100 km v mimoměstském cyklu, což je plně srovnatelné s evropskou produkcí tohoto segmentu. Ford Expedition se nabízí v mnoha variantách a jedna z nich umožňuje odvést až devět pasažérů. Evropská cena nebyla prozatím zveřejněna, ale s ohledem na to, že ve Spojených státech přijde základní model na přibližně 35 000 dolarů (přibližně 870 000 Kč), bude evropská cena o přibližně 350-400 tis. Kč vyšší, tedy okolo 1,3 milionu Kč.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ford Expedition

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

dnes | Jan Mička | 20 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 64 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků