Ford láká na své plně elektrické SUV. Bude inspirováno Mustangem

Ani Ford nechce zůstat pozadu s ofenzivou na poli elektromobilů. První jednoduchou ilustrací tak nyní láká na své plně elektrické SUV.

O nadcházejícím produkčním elektromobilu značky Ford jsme pár detailů slyšeli již na začátku roku. Teď už ovšem americká automobilka zveřejnila první ilustraci svého elektrického SUV, který bude prvním modelem vytvořeným novou divizí Ford Team Edison. Toto oddělení bylo založeno právě za účelem vývoje elektrifikovaných modelů pro všechny světové trhy.

Přestože se dříve objevily informace, že elektrické SUV dostane ikonické jméno Mach 1, spjaté s legendárním Fordem Mustang, na základě negativní reakce fanoušků se prý automobilka rozhodla tento krok znovu promyslet. Je tedy možné, že jméno Mach 1 se nakonec na SUV neobjeví.  

Ford vás naučí řídit. Zadarmo a pod vedením bývalého soutěžáka

Ford vás naučí řídit. Zadarmo a pod vedením bývalého soutěžáka

Na druhou stranu, sám Ford nyní zmiňuje, že právě Mustang bude po designové stránce inspirací pro jeho elektromobil. A první zveřejněná ilustrace zadní části vozu to ostatně potvrzuje. Křivkami zádě a tvarem svítilen opravdu připomíná sportovní kupé s ohromnou tradicí.

Po technické stránce toho o modelu zatím moc nevíme. I když lze očekávat klasickou koncepci jednoho či dvou elektromotorů a do podlahy uložených baterií, Ford tvrdí, že divize Edison pracuje zcela novým a inovativním způsobem, kdy je podporováno neotřelé myšlení a experimentální postupy. Jedinou podrobností, kterou známe, je udávaný dojezd elektrického SUV – téměř 500 km na jedno nabití.

Ford Ranger Raptor míří do Evropy! Motor vás však možná zklame

Ford Ranger Raptor míří do Evropy! Motor vás však možná zklame

„Zákazníci elektrických vozů si pořizují vstupenku do budoucnosti a cílem našeho týmu je přivést na svět nejen vozy, které se budou zákazníkům opravdu líbit, ale i celý bezchybně fungující ekosystém elektrické mobility,“ řekl Darren Palmer, ředitel produktového vývoje Ford Team Edison.

Nové plně elektrické SUV od Fordu přijde na trh v roce 2020. Automobilka přitom plánuje uvést na světové trhy do roku 2022 celkem 40 elektrifikovaných modelů, z toho 16 plně elektrických. V této souvislosti bude investovat do vývoje a produkce celkem 11 miliard dolarů, v přepočtu asi 244 miliard korun.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

Minitest Mercedes-Benz Vito Tourer Family 114 CDI: Na míru k vašim službám

Mercedes-Benz Vito Tourer Family (minitest)

Mít větší než běžnou rodinu znamená kromě jiného i obtížnější výběr auta. Především pak dnes, když jsou minivany na ústupu. Stojí za to dát přednost osobní dodávce od Mercedesu před čímkoli jiným?

včera | Miro Mihálik | 2 příspěvky
TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka?

Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive

Sportovní Seaty mají nesmírně dlouhou tradici. Teprve loni se je ale Španělé rozhodli seskupit je pod jednu značku a dát jim novou identitu. A protože SUV v dnešní době táhnou, stal se průkopníkem model Ateca.

15.  1.  2019 | Jan Mička | 28 příspěvků
Minitest Mazda 6 2.5 Skyactiv-G A/T: Mimo čas a obvyklé mantinely

Mazda 6 2.5 Skyaktiv-G A/T (minitest)

Vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří, zpívá v jednom ze svých šlágrů božský Kája. Máme ale tak trochu dojem, že si něco podobného může pobrukovat i Mazda se svou šestkou.

10.  1.  2019 | Miro Mihálik | 88 příspěvků