Ford Eagle Squadron Mustang GT vzdává hold stému výročí RAF

Nový unikát modrého oválu má přeplňovaný vidlicový osmiválec o výkonu až 710 koní, šestistupňový manuál a ve společnosti stíhačky Spitfire se klaní britskému Královskému letectvu.

Ford má docela dlouhou tradici ve stavbě originálů vycházejících se soudobých modelů Mustang, které následně prodává v aukcích a získaný výtěžek věnuje na dobročinné účely. Stejně skončí také nejnovější počin americké automobilky, jenž je protentokrát poctou pro britské královské letectvo RAF, letos oslavující století od svého vzniku a jeho letku s názvem Eagle Squadron zformovanou v záři 1940 s pomocí amerických pilotů.

Nový Ford F-35 Lightning II Mustang chce roli ve filmu Top Gun

Nový Ford F-35 Lightning II Mustang chce roli ve filmu Top Gun

Jedinečný vůz si v těchto dnech odbývá svůj debut na Festivalu rychlosti v Goodwoodu, přičemž Ford při této příležitosti doprovází také profesionální drifter a závodník Vaughn Gittin Jr. Oficiální tisková zpráva říká, že Vaughn pomáhal s vývojem nové pozemní stíhačky, tak se na ni pojďme podívat zblízka.

Je postavena na základech Mustangu GT s pětilitrovým osmiválcem, v tomto případě se však ke slovu dostal také tovární paket Ford Performance vyvinutý ve spolupráci se známým úpravcem Roush. Součástí kitu je kromě jiného i mechanický poháněný kompresor, který je schopen dostat z motoru maximální výkon až 710 koní, zatímco nejvyšší točivý moment poskočil na 826 newtonmetrů.

Ford Mustang GT „Blue Angels“ pro Oshkosh

Ford Mustang GT „Blue Angels“ pro Oshkosh

Auto je vybaveno upravenou šestistupňovou manuální převodovkou přenášející výkon na zesílenou zadní nápravu od divize Ford Performance a součástí balíčku úprav jsou také adaptivní tlumiče s magneto-reologickou kapalinou MagneRide, stavitelné příčné zkrutné stabilizátory a další úpravy od RTR Tactical Performance.

Vůz je postaven na dvacetipalcových kovaných kolech RTR Aero 7 nazutých do pneumatik Nitto NT555 a jeho dynamika bude i díky jejich přilnavosti nesporně brát dech. Potíž je akorát v tom, že se Ford žádnými konkrétními parametry nepochlubil.

Ford Mustang: Sedm výjimečných modelů z historie legendy

Ford Mustang: Sedm výjimečných modelů z historie legendy

Co naopak víme, je to, že karoserie byla rozšířena pomocí karbonových komponentrů dodaných opět společností RTR Vehicles. Pokud jde o interiér, ani ten nezůstal původní. Uvnitř najdete kůží čalouněná sedadla Recaro a kromě dalších věcí také hlavici řadicí páky vyrobené z komponentů nejnovější proudové stíhačky F-35 Lightning.

Máte neodbytný pocit, že právě tento vůz nutně potřebujete? Pak by vás mělo zajímat pouze jedno. Aukce Fordu Eagle Squadron Mustang GT proběhne 26. července ve Wisconsinu, pod záštitou Experimental Aircraft Association.

 

Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 45 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 94 příspěvků