Forbes: nejlepší auta roku 2006

Prestižní americký magazín vybral ta nejlepší auta letošního roku. Které vozy by neměly chybět ve vašich snech?
Forbes: nejlepší auta roku 2006

Pravidelná volba nejlepších aut roku podle amerického Forbesu zná pro letošek své vítěze i poražené. Podívat se jí trochu blíže na zoubek má hned několikerý smysl. Jednak je jistě zajímavé nahlédnout mezi to nejlepší ze smetánky současných aut (připusťme, že mezi absolutně nejlepší vozy se těžko propracují ty, které denně vídáme na silnici), možná ještě zajímavější je podívat se na ztělesnění amerických ideálů a do třetice není od věci prohlédnout si výjimečné vozy, o kterých se v Evropě příliš nemluví.

Redaktoři Forbesu se rozhodli nemíchat hrušky s jablky a vyhlásit to nejlepší v několika zajímavě definovaných kategoriích. Kdo si pro letošek odnesl vavříny?

Nové auto, které nejvíce předčilo očekávání

Tesla Roadster

Jeden z mimořádných počinů letošního roku, o kterém se na starém kontinentu téměř nemluví. Jde o vůz poháněný výlučně elektřinou, který nejen že skvěle vypadá a je prostě „in”, ale disponuje rovněž okouzlující dynamikou a nízkými provozními náklady. Sprint z nuly na sto totiž zvládne za pouhé čtyři sekundy a jeho provoz vás bude stát asi tolik jako v případě auta, které by na 100 km spotřebovalo jen 1,75 litru paliva. Dojezd činí slušných 400 km na jedno nabití. A nejde o nějaký futuristický koncept, ale reálný vůz, jehož plánovaná produkce na příští rok je již beznadějně rozprodána. Chcete jej? Tesla Motors již přijímá objednávky na vozy modelového roku 2008.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tesla Roadster

Nejbezpečnější auto

Honda Legend (Acura RL)

Asi jen málokomu uniklo, že nová Honda Legend (v Americe prodávaná jako Acura RL) je doslova prošpikovaná prvky pasivní i aktivní bezpečnosti. Až z toho jde trochu hrůza. Zatím ale dělá Legend Hondě jen radost, ve Spojených státech získal jako jediný vůz pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti od ministerstva dopravy, nejlepší možnou známku za ochranu posádky proti následkům čelního nárazu od institutu pro dálniční bezpečnost, drží si výborné postavení v počtu zranění na jednu nehodu v hodnocení institutu pro dálniční ztráty (překlady názvů amerických institucí zní trochu podivně...) a od zákazníků dostal nejvyšší možné hodnocení pro schopnost aktivně předcházet nehodě. Perfektní desítka, řekli by Američané...

Tip: Přečtěte si naše první dojmy ze svezení s novou Hondou Legend.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nová Honda Legend

Král výkonných aut

SSC Ultimate Aero TT coupe

U nás opět trochu opomíjené auto znamená momentálně pro Američany více, než Bugatti Veyron 16.4. Zatímco Veyron se v Evropě stal ikonou ještě dříve, než jej Bugatti začalo pořádně vyrábět, v Americe je, alespoň ze strany redaktorů Forbesu, trochu zesměšňován pro svůj nekonečně odkládaný příchod na trh. Jejich novým favoritem je tak SSC (možná neznáte, Shelby Super Cars jistě řekne více) a mají pro to dost dobrých důvodů: motor 6,3 V8 twin-turbo s výkonem 1 180 koní a maximální rychlost úchvatných 439 km/h, tedy o dost více než v případě ikonického Bugatti. Cena? „Pouze” 525 000 USD, tedy méně než polovinu toho, co si musíte připravit na Veyron. Pro Američany jasná volba, Veyron letos nemohl uspět.

Tip: Představení SSC Ultimate Aero naleznete zde 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
SSC Ultimate Aero

Nekompromisní manažerský sedan

Bentley Arnage, Maybach 62, Rolls-Royce Phantom

U nás by zřejmě zvítězil Volkswagen Passat, v Americe jsou o něco dál. Trojka nejopulentnějších velkých sedanů na trhu je podle Forbesu také nejvíce žádoucí. A také nejrychlejší a dokonale personalizovatelné, zkrátka bez jakékoli konkurence.

Tip: Představení posledních provedení Bentley Arnage, Maybachu 62, Rolls-Royce Phantom

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Bentley Arnage 2007
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Maybach 62S

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rolls-Royce Phantom Black

Nejlepší nové americké auto

Cadillac Escalade, Cadillac XLR-V convertible

V prvém případě SUV, co také jiného. Co na tom, že obliba těchto vozů v poslední době klesá, podle Forbesu jde stále o nejlepší nové auto americké provenience. Důvod? Prý interiér inspirovaný Audi, který je nejkrásnější ze všech amerických aut dneška. No nevíme...

I druhým vozem na příčce nejvyšší je Cadillac, ale z úplně jiného těsta. Nový XLR-V je nejrychlejší Cadillacem, který byl kdy vyroben a krom toho, že vypadá přinejmenším zajímavě, se Američané radují z toho, jak dokáže se svými 443 koňmi prohánět velká Evropská AMG od Mercedesu či eMka od BMW.

Tip: Bližší informace o Cadillacu XLR naleznete zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cadillac XLR-V

Nekompromisní minivan

Mercedes-Benz třídy R

V Evropě spíše maxivan, za oceánem minivan. A Forbes i rozporuje stuttgartské označení  „sports tourer”. Přesto se líbil a i díky osamocenosti ve své vlastní třídě se zařadil mezi nejlepší auta roku.

Tip: První dojmy ze svezení Mercedesem třídy R.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz R

Nekompromisní pickup

Cadillac Escalade EXT

Druhý titul pro nový Escalade. Motivace je ale v tomto případě obdobná jako u prvního úspěchu - především luxus a kvalitní provedení než jízdní výkony a schopnosti. Forbes dokonce považuje EXT za nepraktický pickup s přebytkem chromu, ale působivosti jeho zpracování to prý nijak neubírá na lesku.

Nejlepší nová luxusní auta

Lexus LS, Mercedes-Benz třídy CL, Mercedes-Benz třídy S

Vyrovnaná trojice vítězů této kategorie musí dělat radost především Mercedesu, jejich reprezentativní modely S a CL tak získaly další cenný vavřín. Body pro Lexus svědčí o jeho stoupajících akciích mezi zákazníky a není to poslední úspěch Japonců v této anketě. Forbes všechny tři vozy označuje za umělecká díla, a to jak z hlediska designu, tak technických vymoženosí v interiéru i pod kapotou. Sedačky S-klasse s různými druhy vibrační masáže jsou prý nepřekonatelné...

Tip: Představení Lexusu LS600h, informace o Mercedesu S.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lexus LS
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz CL
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz S

Absolutně nejlepší kombi

Mercedes-Benz E63 AMG

Žádné jiné kombi na trhu se nedokáže vyrovnat kombinaci luxusu a výkonu skrytém v Éčkovém Mercedesu z divize AMG. S novým motorem 6,3 V8 (507 koní) je nové AMG ještě atraktivnější než předchozí E55.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mercedes-Benz E AMG paket

Nejvíce sexy Hybrid

Lexus GS450h

Jestli se v něčem s redaktory Forbesu absolutně shodneme, pak je to nesporně vítěz této kategorie. GS není zajímavý jen tím, že je hybridní, ani tím, že je jakožto hybrid srovnatelně funkční jako konvenční luxusní sedany, ale proto, že své konkurenty v mnoha ohledech poráží právě přednostmi hybridní technologie, které v této třídě nikdo jiný nenabízí. Kombinace komfortu, výkonu a spotřeby je u hybridu o řád jinde než v případě dieselových řešení. Jak dodává Forbes, GS hybrid je rychlá sexy „kárka”, která dokáže plně uspokojit postaršího obchodníka na pracovní cestě i mladý pár na víkendové vyjížďce.

Tip: Přečtěte si náš test Lexusu GS450h.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lexus GS 450h

Nejlepší auta vůbec

Aston Martin DB9, Ferrari F430, Porsche 911 Turbo

Vskutku skvostná trojice byla vybrána za nejpůsobivější auta roku. Všechny tři vozy okouzlí svou výjimečností, schopnostmi závdodních aut nebo luxusním provedením. A jsou srovnatelně dostupná. Přestože ani jedno není nejdražším modelem své značky (byť 911 Turbo vrcholným Porsche jistě je), jsou dobrá prostě proto, že vás dokaží udělat tak šťastnými, jak to jen auta dovedou.

Tip: Představení Astonu DBS, Porsche 911 Turbo, Ferrari F430.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bondův Aston Martin DBS

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Porsche 911 Turbo
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ferrari F430
TEST Audi Q8 50 TDI quattro: Mohlo být dokonalé, ale přišlo WLTP

Audi Q8 50 TDI quattro

Své velké SUV-kupé uvedlo Audi jako poslední z trojice luxusních německých značek. Dalo mu to, co konkurence nemá a vyladilo jej téměř k dokonalosti.

11.  10.  2018 | Jan Mička | 20 příspěvků
TEST Volvo V60 D4 Polestar: Zpomalí vám tep, vyžehlí děravé okresky!

Volvo V60 D4 Polestar

Nová generace Volva V60 těží z moderní platformy a bere si to podstatné z větších modelů. Možná je to také poslední dieselová generace. Což je škoda.

9.  10.  2018 | Milan Lažanský | 24 příspěvků
Minitest Ford Focus 1.5 EcoBlue: Jízdně extra třída. Ale co uvnitř?

Ford Focus 1.5 EcoBlue (minitest)

Focus s přibývajícími generacemi postupně ztratil své postavení řidičsky výjimečného vozu, ve svém nejnovějším provedení však opět dostal prvotřídní podvozek. Jak do toho zapadá diesel a automat?

7.  10.  2018 | Miro Mihálik | 32 příspěvků