Firebird II: Jak moc šťastný nápad byl nacpat turbínu do rodinného auta?

General Motors bylo v období 50. a 60. let minulého století zblázněné do pohonu turbínovými motory. Stíhačky na silnicích byly lákavou představou, takže u jediného experimentu nezůstalo.

S první stíhačkou na kolech se americký koncern General Motors pochlubil již v roce 1953. Doba podobně šíleným konceptům jednoduše přála. Uvedení do této éry však lehce zkrátíme, jelikož o Firebirdu XP-21 jsme už ostatně psali. Jeho experimentální vize turbínové jednotky namísto klasického pístového motoru zajistila společnosti vlnu zájmu a popularity. Stíhačky a rakety byly tehdy v USA jednoduše „cool“.

Vedení GM se tak myšlenky pohonu turbínou nechtělo vzdát. Nehledě na to, že v technice vidělo do pár let úspornější a výkonnější alternativu normálně používaných spalovacích motorům. Zatímco byl ovšem prvotní Firebird XP-21 (respektive Firebird I) prostou hračkou, která na první pohled doopravdy připomínala stíhací letoun, druhý pokus GM se již více zaměřil na reálné využití americkým spotřebitelem.

Stíhačka na kolech! Experimentální Firebird I měl turbínu i křídla

Stíhačka na kolech! Experimentální Firebird I měl turbínu i křídla

Nový koncept s názvem Firebird II (interně označen XP-43 ) se objevil v roce 1956 na výstavě GM Motorama a ihned bylo jasné, že inženýři tentokrát vykročili mnohem praktičtějším směrem. Svůj počin totiž GM označovalo jako čtyřmístné rodinné vozidlo. Konečný design byl nicméně pořád silně inspirován stíhačkami a na karoserii byly nadále k vidění výrazná křídla a ploutve.

A když už mluvím o karoserii, ta byla vcelku netradičně (a podle všeho velmi složitě) vyrobena z titanu – GM tehdy popisovalo titan jako zázračný, lehký a pevný materiál odolný korozi, tudíž nemusela být karoserie lakována. Přední světlomety se z přídě vysunovaly do stran, s vypnutými světly tak byly na voze patrné jen směrovky (viz galerie).  

Škoda 120 S Rallye byla předvojem 130 RS. Homologaci získala podvodem

Škoda 120 S Rallye byla předvojem 130 RS. Homologaci získala podvodem

Kabina prosklenou kopulí opět vyvolávala dojem kokpitu stíhačky a výstavní verze konceptu návštěvníkům Motoramy předváděla velmi futuristicky pojatý interiér s kniplem místo volantu. Ve funkčním prototypu již palubní desku zaplňovala celá hromada budíků a spínačů v mnohem obvyklejším uspořádání s klasickým volantem.

Na délku měřilo auto 5961 mm a jeho rozvor činil 3048 mm. Kromě křídel a prosklené kabiny však byla hlavním designovým prvkem dvojice otvorů pro přístup vzduchu k turbínové jednotce na přídi vozu. Motor GT-304 Whirlfire byl totiž umístěn pod přední kapotou a poháněl zadní kola skrze samočinnou čtyřstupňovou převodovku. Výkon? Celých 147 kW (200 koní) při 35.000 ot/min.

Mercedes F100 z roku 1991 dokazuje, že Němci umějí předpovídat budoucnost

Mercedes F100 z roku 1991 dokazuje, že Němci umějí předpovídat budoucnost

V místech otvorů na přídi se měl nacházet i speciální tlumič, který mnohem účinněji snižoval hluk motoru než v případě staršího Firebirdu XP-21. Palivové nádrže byste poté našli přesně tam, kde byste tipovali – za zadními koly na bocích vozu, kde dokreslují konečnou podobu stíhacího letounu s nádržemi umístěnými pod křídly.

K další technice, která bezpochyby v polovině 50. let zaujala mnohé nadšence do aut, je dobré zmínit nezávislé zavěšení všech kol nebo plynokapalinové odpružení s funkci automatického vyrovnání světlé výšky při zatížení vozu. Aby toho nebylo málo, na všech kolech byly i kotoučové brzdy.

Zlé dvojče Hummeru H1: Toyota Mega Cruiser byla protějškem americké ikony

Zlé dvojče Hummeru H1: Toyota Mega Cruiser byla protějškem americké ikony

Ke komfortu cestujících pak měla přispět i bohatá výbava. Klimatizace, elektricky ovládaná okna a nastavitelné sedačky, lednička, auto se startovalo magnetickým klíčem a místo zpětného zrcátka přinesli inženýři myšlenku malé obrazovky, která bude vysílat záběr z miniaturní kamery na zádi. A ano, jednalo se o pouhou myšlenku.

Stejně tak GM v konceptu už tehdy předpovídalo jistého předchůdce systémů autonomního řízení pro vozidla na dálnicích. V rámci studie „Dálnice budoucnosti“ mělo totiž auto sledovat signály vysílané z elektrického vodiče zabudovaného do vozovky a držet se tedy automaticky dané trasy.

FSO 1100 Coupe mohlo být polským Lotusem Esprit. Skončilo ve šrotu

FSO 1100 Coupe mohlo být polským Lotusem Esprit. Skončilo ve šrotu

Kromě propagace vozu na výstavě Motorama v roce 1956 chtělo General Motors přesvědčit veřejnost o použitelnosti turbínového pohonu i testovací jízdou, kterou koncept podnikl na trase z Detroitu do Atlanty. Přibližně 1100 km dlouhou cestu zvládl vůz bez větších problémů. S uvedením do produkce ale společnost nepočítala, nadále považovala koncept za pojízdnou laboratoř.

Jak už víme, o pohon turbínou však neztratilo GM zájem ani pár let poté. V roce 1959 tak společnost představila v pořadí již třetí podobně řešený koncept Firebird III, přičemž tato mánie se nakonec přehoupla až do začátku 60. let s Firebirdem IV. O dalších výtvorech turbínové éry GM se tedy možná podrobněji rozepíšeme někdy příště.

TEST Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC: Když vám auto vybírá peněženka

Mitsubishi Space Star 1.2 MIVEC

Kategorie aut, která se dají koupit do tří set tisíc korun, se pomalu ale jistě zužuje. Kvůli novým povinným bezpečnostním systémům navíc můžeme očekávat zdražení napříc celým segmentem. Mitsubishi Space Star se však ještě drží v přijatelných mezích.

dnes | Vladimír Kadera
TEST Audi Q3 35 TDI S tronic: Když nemůže, tak přidej!

Audi Q3 35 TDI S tronic

Příbuznost minulé a nové generace Audi Q3 byste možná na první pohled netipovali. Až tak se kompaktní SUV změnilo. Otázkou zůstává, o kolik výš dokáže novinka posunout standardy nastolené předchůdcem.

19.  4.  2019 | Jan Mička | 67 příspěvků
První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků