Fiat Sedici: malé SUV se oficiálně představuje veřejnosti

Spolupráce různých automobilek většinou přináší snížení nákladů na vývoj. Touto cestou se vydalo také japonské Suzuki spolu s italským Fiat. Výsledek je v případě italské automobilky Fiat Sedici a přestože u nás může název budit dojem usedlého modelu, bude tomu právě naopak.
Fiat Sedici: malé SUV se oficiálně představuje veřejnosti

Nové, malé SUV z produkce Fiatu, které ponese pro česky a slovensky mluvící obyvatele netradiční název, se představuje oficiálně veřejnosti. V plné kráse se poprvé předvede na domácí půdě v italské Boloni, kde si ho budou moci prohlédnout první zvědavci. Tomuto modelu předcházelo poměrně dlouhé období uvolňovaní kusých informací (snad po vzoru Audi Q7), které způsobily  netradičně velký zájem z řad veřejnosti.

Nové SUV, které bude jen o málo větší, než druhá novinka italské automobilky, Grande Punto, se objeví na trzích na počátku roku 2006 s tím, že první vozy budou určeny pro olympijské hry v Turíně, což má významně pomoci k propagaci nového modelu.

Sedici je plnohodnotné pětimístné SUV, které ale bude patřit mezi ty malé. Jeho délka bude 4 120 mm, šířka 1 760 mm a výška 1 620 mm. To vše bude usazeno na rozvoru o délce 2 500 mm. Hmotnost Sedici bude v případě benzínové verze 1 250 kg a v případě naftové se zvedne o 100 kg. O tom, že nejde o žádnou "hru na SUV", hovoří i náhon na všechna kola. Na této platformě vyjede za dva roky na silnice sesterský model Lancie.

Pod kapotou se z počátku objeví dva motory o třech výkonech. Jeden naftový a dva benzinové. Benzin zastoupí motor o objemu 1,6 litru s výkonem 79 kW (108 k) a 88 kW (120 k). Slabší verze bude dosahovat maximální rychlosti 170 km/h a kombinované spotřeby 7,1 litru na 100 km. Naftový agregát bude zastupovat motor 1.9 JTD 88 kW (120 k).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fiat Sedici

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 27 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků