Fiat Punto Rally

Fiat Punto Rally značí návrat Fiatu na pole automobilových soutěží. Punto Rally vyrábí a prodává závodní oddělení Fiatu – Fiat Auto Racing. Punto Rally patří do skupiny A do 1600 cm3.
Fiat Punto Rally
Fiat Punto Rally značí návrat Fiatu na pole automobilových soutěží. Punto Rally vyrábí a prodává závodní oddělení Fiatu – Fiat Auto Racing. Punto Rally patří do skupiny A do 1600 cm3.

Punto Rally je v momentě, kdy si jej přebírá nový zákazník již plně způsobilé k závodům. To znamená, že má všechny potřebné bezpečnostní prvky ve standardní výbavě. Právě proto, že všechny úpravy jsou vykonány už v továrně je možné podstatně snížit cenu tohoto čistě závodního automobilu.

Jako základ pro stavbu Punta Rally posloužilo Punto HGT. Bylo však provést mnoho úprav, aby výsledný vůz vyhovoval předpisům pro danou třídu. Punto Rally vypadá agresivněji než Punto HGT, ale přesto si zachovalo charakteristické rysy řady Punto. Fiat Punto Rally je o 122 mm širší a o 40 mm nižší než Punto HGT. Délka vozu je však shodná se sériovým modelem HGT. Všechny nové díly karosérie jsou vyrobeny z kompozitních materiálů.

Aby Punto Rally splňovalo homologační předpisy bylo nutné snížit objem motoru na 1579 cm3. Nová je kliková hřídel, závodní písty a samozřejmě také ojnice. Vše je uzpůsobeno tak, aby motor, jehož zapalování a vstřikování paliva je řízeno systém Magneti Marelli, byl schopen při 9000 otáčkách produkovat 215 koní.

Přenos výkonu na přední poháněná kola se uskutečňuje prostřednictvím jednokotoučové spojky, která využívá i keramické prvky. Dalším krokem při přenosu výkonu je šestistupňová sekvenční převodovka. Punto Rally je samozřejmě vybaveno i samosvorným diferenciálem.

Velké úpravy prodělal také podvozek. Díky širší karoserie bylo možné zvýšit rozchod kol. Přední náprava využívá nastavitelných tlumičů. Zadní náprava je řešena torzními tyčemi a klasickými pružinami. U Punta Rally existují dvě základní nastavení podvozku. První je určeno pro asfaltové soutěže a to druhé tak pro nezpevněné povrchy. Tomu odpovídají i dvě varianty hliníkových disků. – v první variantě 17“ a v druhé 16“.

Každý sportovní automobil musí umět bezpečně zastavit. Dvojnásob to platí pro soutěžní automobily. Proto je Putno Rally vybaveno vyspělým brzdovým systémem. Přední kotouče i třemeny pocházejí od firmy Brembo a jejich velikost závisí na povrchu trati. Zadní kotouče pocházejí ze sériové výroby, ale jsou také vybaveny třemeny Brembo.

Fiat Punto Rally skvěle brzdní, zatáčí i akceleruje. Škoda jen, že se s ním nemůžeme setkat na tratích našich soutěží. Doufejme, že se to v příštím roce změní.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků