Fiat Punto 1.3 JTD: láska na první dotek (megatest)

Fiat Punto prošel nedávno faceliftem. V rámci omlazovací kúry byla posílena kvalita a rozšířena nabídka motorů. Faceliftovaný Fiat Punto jsme otestovali s novým motorem 1.3 Multijet 16V. Obrázky, technické parametry, zvuky, srovnání se starší verzí
Fiat Punto 1.3 JTD: láska na první dotek (megatest)

Psal se rok 1993. Fiat Uno odcházel na odpočinek (přes všechnu kritiku opouštěl trh jako úspěšný vůz), na jeho místo nastoupila mladá krev – Fiat Punto. Svěží linie novinky navrhl legendární Giugiaro, počítal přitom s tří a pětidveřovým provedením. Skvělá designérova práce katapultovala Punto mezi nejhezčí automobily v segmentu, po deseti letech neztratila první generace nic ze své přirozenosti, elegance a šarmu.

Zákazníci nového Itala rychle přijali, úspěšný start potvrdil v roce 1995 titul Evropský automobil roku. Proti modelu Uno zaznamenalo Punto celou řadu vylepšení, např. vyšší bezpečnost posádky, posléze také nové pohonné jednotky. V autosalonech Fiatu se dveře netrhly, na českých vozovkách můžete zájem o Punto první generace vypozorovat na každém kroku. Z „jedničky“ se posléze stala dobře prodávaná ojetina.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Fiat Punto dostal v létě 2003 novou tvář. Kompletního přepracování se dočkaly
přední světlomety, maska chladiče...

Čas plynul jako voda, Punto přes brilantní práci Giugiara stárlo. V roce 1999 slavil Fiat sto let od svého založení, jako dáreček zákazníkům nadělil druhou generaci Punta. Ta ztratila nekompromisní obliny svého předchůdce, přibylo více hran. Absolutních změn doznal také interiér i zde byl přesun k hranatějšímu designu patrný. 

Do třetice všeho dobrého

Tři roky na trhu seznal Fiat dostatečnými, naplánoval další - zatím poslední - změnu. Přišla v první polovině roku 2003 (představení faceliftovaného modelu naleznete v našem starším článku) a vyvolala bouřlivé reakce. Punto se proměnilo k nepoznání. Celá přední část byla nekompromisně přepracována. Malé agresivní světlomety nahradily světlomety velké, pozměněna byla mřížka chladiče i přední nárazník.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Upraven byl také přední nárazník, drobné retuše postihly rovněž zadní část vozu

Zadní část se dramatickým úpravám vyhnula, došlo pouze k drobným retuším (světlomety, zadní nárazník). Interiér zůstal faceliftem téměř nedotčen, aby se na seznamu změn přesto objevil, zpřísnil výrobce kvalitu a zpracování plastů atd. Malá revoluce se odehrála pod kapotou, kam si našel cestu opěvovaný naftový agregát s objemem 1.3 l, celým jménem 1.3 Multijet (JTD) 16V.

Nezlobte se, mně se líbí

Faceliftovaný model vstoupil na scénu poněkud rozpačitě a to ze dvou důvodů. Za prvé se rodná automobilka nenachází v nejlepší finanční situaci, což zákazníci vnímají - negativně, za druhé nebyla nová tvář přijata nejlépe. Při svém uvedení sklidila tvrdou kritiku, ačkoliv nelze přesně určit, kolik příznivců a odpůrců Punto zpočátku mělo, subjektivně se zdálo, že odpůrci převažovali.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Facelift nebyl přijat nejlépe. Zpočátku se zdálo, že se nové Punto bude těžce
prosazovat. Poslední zprávy z jednotlivých evropských trhů ukazují, že se Punto
začíná líbit

Jakmile se začalo Punto objevovat na prknech různých autoshow, začali zákazníci (i redaktoři) přicházet na to, že nové Punto není zrovna fotogenické. Reálné setkání pomohlo v mnoha případech odstranit zbytečné předsudky, umožnilo přijít novince na chuť…. Tady bohužel končí veškeré objektivní faktory, dále vyjádřím subjektivní názor.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nastupování do vozu je příjemné, sedadla jsou posazena výše než v Puntu první
generace.  --- Zavazadlový prostor má základní objem 264 l, po sklopení zadních
sedadel lze získat objem 1000 l

Fiat Punto

Fiat Punto si získává zákazníky především stylovým italským designem, ale v jeho prospěch mluví i jistý podvozek a energický turbomotor 1,4 l. Vyrábí se i jako sportovní Abarth.

Test Fiat Punto Evo 1,4

Témata článku: , ,