Fiat požaduje po konceru General Motors tři miliardy dolarů

Fiat je už delší dobu vlastníkem opce, která mu dává právo přinutit koncern General Motors, aby jej celý převzal pod svá křídla. Koncern přitom platnost opce zpochybňuje, kvůli čemuž se už delší dobu táhne spor. 

Fiat nyní vyrukoval s novou nabídkou - pokud mu GM zaplatí tři miliardy dolarů, je ochoten opci zrušit. Koncern GM přitom nabízí pouze 500 milionů. Zmíněná prodejní opce je součástí smlouvy z roku 2000, kdy GM převzal 20 procent podílu ve Fiatu, za což Italové dostali šest procent akcií koncernu. Součástí smlouvy jsou i dohodoy o vzájemné spolupráci, které oběma automobilkám šetří peníze.

Důvodem, proč Američané nechtějí platnost opce uznat, jsou finanční operace Fiatu, které změnily podíly ve firmě. Fiat prodal část své automobilové divize a současně navýšil základní jmění; toho se ale General Motors nezúčastnil, čímž jeho podíl pokles na deset procent.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

včera | Miro Mihálik | 12 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 19 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 205 příspěvků