Fiat požaduje po konceru General Motors tři miliardy dolarů

Fiat je už delší dobu vlastníkem opce, která mu dává právo přinutit koncern General Motors, aby jej celý převzal pod svá křídla. Koncern přitom platnost opce zpochybňuje, kvůli čemuž se už delší dobu táhne spor. 

Fiat nyní vyrukoval s novou nabídkou - pokud mu GM zaplatí tři miliardy dolarů, je ochoten opci zrušit. Koncern GM přitom nabízí pouze 500 milionů. Zmíněná prodejní opce je součástí smlouvy z roku 2000, kdy GM převzal 20 procent podílu ve Fiatu, za což Italové dostali šest procent akcií koncernu. Součástí smlouvy jsou i dohodoy o vzájemné spolupráci, které oběma automobilkám šetří peníze.

Důvodem, proč Američané nechtějí platnost opce uznat, jsou finanční operace Fiatu, které změnily podíly ve firmě. Fiat prodal část své automobilové divize a současně navýšil základní jmění; toho se ale General Motors nezúčastnil, čímž jeho podíl pokles na deset procent.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 54 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků