Fiat končí výrobu 124 Spider pro Evropu. Model již vypadl z nabídky i v Česku

Zábavný roadster od Fiatu má na kahánku. Několik italských zdrojů mluví o ukončení výroby pro evropský trh. Z nabídky v Česku model zmizel.

Se sourozencem japonské Mazdy MX-5 to nevypadá dobře. Letos v září šéf Fiatu Olivier François uvedl, že nástupce modelu 124 Spider nevidí vůbec nadějně, mezitím byl prodej vozu ukončen ve Velké Británii a Japonsku z důvodu nízkých prodejů a teď se začíná mluvit o ukončení produkce pro celou Evropu.

S takovými zprávami nyní přichází několik italských publikací včetně magazínu Al Volante, který uvádí, že po třech letech od uvedení 124 Spider automobilka ukončuje produkci. Ačkoliv prodeje modelu byly na malý sporťák s úzkým okruhem zájemců vcelku slušné, nebyly natolik silné, aby Fiat prodloužil výrobní smlouvu s Mazdou, na jejíž technice Spider stojí.

Koncern FCA se nakonec spojí s francouzským PSA. Obě strany už uzavřely dohodu

Koncern FCA se nakonec spojí s francouzským PSA. Obě strany už uzavřely dohodu

Nutno ale podotknout, že potvrzení ukončení produkce Fiatu 124 Spider zatím nepřišlo oficiálně od koncernu FCA, pod nímž Fiat funguje. Lze si také domyslet, že podobné rozhodnutí může být následkem nedávného spojení koncernu FCA s francouzským PSA a společných plánů do budoucna. Stačí se jen podívat, jakým směrem se otočila Alfa Romeo (rovněž pod křídly FCA) po dřívějším a velice slibném záměru uvést hned několik nových sporťáků.

Prsty v ukončení produkce prý může mít i nákladná aktualizace přeplňovaného motoru 1.4 Turbo MultiAir pro budoucí emisní normy. Italský magazín Motori dále uvádí, že místní dealeři přestali přijímat objednávky pro 124 Spider už před několika týdny.

TEST Abarth 124 Spider: Sousedé mě nesnášeli. A bylo mi to jedno!

TEST Abarth 124 Spider: Sousedé mě nesnášeli. A bylo mi to jedno!

Nakonec, situace je podobná rovněž u nás v Česku. V nabídce českého zastoupení již model 124 Spider zcela chybí, stejně jako u Abarthu, který zajišťoval ostřejší variantu modelu.

Zastoupení Fiatu pro Severní Ameriku nicméně potvrdilo, že pro tamní trh bude výroba modelu nadále pokračovat i v roce 2020.

TEST Audi A3 Sportback 30 TDI S line: Náročné ho získat, snadné s ním žít

Audi A3 30 TDI S line

Čtvrtá generace Audi A3 oficiálně dorazila na český trh. Do testu jsme si vzali zajímavou verzi - kombinaci sportovní výbavy S Line a základního vznětového motoru 30 TDI (85 kW).

10.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 73 příspěvků
TEST Ford Kuga 2.5 PHEV: Velmi dobrý plug-in hybrid, jen šitý horkou jehlou

Ford Kuga 2.5 PHEV

Ford oddaloval vývoj nové generace hybridů pro evropské trhy jako ošetření bolavého zubu a na jednom z jeho nejnovějších přírůstků je chvatná práce bohužel tak trochu znát. Stojí ale kvůli tomu vrcholná benzín-elektrická verze nové Kugy nutně za starou belu? Pojďte se podívat.

7.  7.  2020 | Miro Mihálik | 34 příspěvků
Minitest Piaggio MP3 300 HPE Sport: Tak trochu auto, tak trochu skútr, 100% cool

Piaggio MP3 300 HPE Sport

Rádi byste požívali výhod skútru, ale na jednu stopu nemáte řidičák nebo odvahu? Pak doporučujeme tříkolové Piaggio MP3, omlazené a s posíleným motorem.

5.  7.  2020 | Jiří Baborský | 10 příspěvků