Fiat brzy představí konkurenci pro převodovku DSG

Italský koncern Fiat již brzy představí svou vlastní dvouspojkovou převodovku, tedy obdobu německého DSG. Tento automat bude vyráběn jak se šesti, tak se sedmi stupni. Systém bude velmi podobný jako u DSG, když jedna spojka bude ovládat sudé a druhá spojka liché převodové stupně.

Tato převodovka však neskončí pouze u modelů Fiat, ale bude určena napříč všemi automobilkami koncernu, tedy pro Fiat, Lancii, Alfu Romeo, Maserati a Ferrari. Výhodou proti konkurenci bude také fakt, že převodovka již ve svém základu zvládne větší točivý moment než 350 Nm (maximum dnešní běžné verze DSG), což umožní nasazení této převodovky i u top modelů s velkým výkonem a také u silných naftových motorů.

Další výhodou převodovky bude její jednoduchost proti německému konkurentovi, což nejen sníží náklady na výrobu, ale také hmotnost, která je u sportovně laděných modelů velmi sledovaným a důležitým parametrem.

Nová dvouspojková převodovka se objeví na trhu v následujících letech a to nejdříve u vlajkových modelů jednotlivých automobilek a poté se bude nabízet i v běžnějších modelech. Prozatím však není známo, zda nahradí v budoucnu robotizovanou manuální převodovku Selespeed.

Tip: Přečtěte si náš test převodovky DSG ve Škody Octavia Combi.

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

dnes | Radek Pecák | 48 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků