Žiguli kabrio? Kdepak. Fiat 124 od studia Touring vznikl v nejméně vhodnou dobu

Z dálky byste viděli Ladu bez střechy. Tato zapomenutá rarita je ale dílem samotných Italů.

Psal se rok 1966 a sláva italského Fiatu 124 byla za dveřmi. Populární rodinný model, který hned v roce 1967 vyhrál titul evropského auta roku a začátkem 70. let dal vzniknout legendárnímu Žigulíku, se ale nemusel držet pouze charakteru dostupného praktického vozu. A s uvedením řady 124 Sport Spider se taky nedržel, i když výchozí koncepci sedanu bez střechy Fiat nepoužil.

Připomeňte si slavné závodní Tatry. První závodila už v roce 1900, vznikla za měsíc

Připomeňte si slavné závodní Tatry. První závodila už v roce 1900, vznikla za měsíc

U karosárny Carrozzeria Touring Superleggera si nicméně představovali otevřenou verzi standardního Fiatu 124 mnohem jednodušeji. A vznikl tím opravdový unikát. Na stejném místě, na autosalonu v Turíně v roce 1966, kde se rovněž poprvé ukázal zmíněný Sport Spider, totiž studio představilo počin C4 Touring Superleggera.

Karosárna Touring využila základu standardního sedanu 124, ale vytvořila z něj uvolněný dvoudveřový kabriolet s plátěnou skládací či odnímatelnou pevnou střechou. Takzvaný hardtop přitom vozu neubíral na eleganci. Po stránce designu i zpracování totiž studio nepřistoupilo pouze na odstranění střechy, ale původní karoserii upravilo rozsáhleji.

Znáte tuto Baťovu kancelář? Měla čtyři kola, šasi Ford a karosoval ji Sodomka

Znáte tuto Baťovu kancelář? Měla čtyři kola, šasi Ford a karosoval ji Sodomka

Na přídi změny nenajdete, mnohem dynamičtější siluetu kabrioletu ale zajišťoval ostřejší úhel čelního okna, dveře byly prodlouženy se stylovou šikmou hranou (rovněž pro snazší přístup na zadní sedadla) a boční prahy narostly do výšky, především s ohledem na zvýšení tuhosti konstrukce. Design zádě se pak nijak nezměnil.

V interiéru se objevilo kožené čalounění, na karoserii nechyběly erby italské karosárny a odnímatelný hardtop plánovalo studio nabízet jako volitelný příplatek. Na úpravy pohonné jednotky nedošlo, takže pod kapotou se nechala původní dvanáctistovka o výkonu 60 koní (44 kW). Na poklidnou jízdu po pobřeží měla stačit, načež Fiat nabídku 124 stejně později rozšířil o výkonnější motory.

Vzácná Cizeta s motorem V16 může být vaše. Zaujme nejen svými mrkačkami

Vzácná Cizeta s motorem V16 může být vaše. Zaujme nejen svými mrkačkami

Na turínském autosalonu měla karosárna Touring údajně získat na tisícovku žádostí o výrobu této otevřené verze Fiatu 124. Bohužel pro zájemce, zajímavý projekt přišel zrovna v době, kdy se studio potýkalo s finančními problémy a zanedlouho vyhlásilo bankrot. A samotný Fiat? Ten dal přednost větší rozmanitosti řady 124 se svým otevřeným modelem Sport Spider navrženým u Pininfariny.

Nakonec tedy vnikl pouze jediný kus Fiatu 124 C4 Touring Superleggera, který se dochoval dodnes. V roce 1988 prošel rozsáhlou renovací a nyní je součástí sbírky soukromého majitele.

Fiat

Fiat (zkratka z Fabbrica Italiana Automobili Torino) je největší italská automobilka. Byla založená v roce 1899 a vyráběla také motory, vojenská auta nebo letadla. Fiat v roce 2009 uzavřel partnerství s americkým Chryslerem, od roku 2021 spadá do skupiny Stellantis.

Fiat 500 • Fiat 124 Spider • Fiat Panda •  Fiat PuntoFiat Tipo • Fiat 500L • Fiat 500X • Fiat 500C

Nová Škoda Fabia je luxusnější. Už jsme ji řídili, bude to největší malé auto na trhu

Škoda Fabia IV 1.0 TSI DSG

Čtvrtá generace Škody Fabia je za rohem, představí se už v květnu, od léta si ji budete moci objednat v rámci předprodeje a s podzimem dorazí na showroomy a k prvním zákazníkům.

včera | Jiří Baborský | 65 příspěvků
TEST Volkswagen Golf GTE 1.4 PHEV: Dobrý přítel bohatého pendlera

Volkswagen Golf GTE

Plug-in hybridní GTE je nejvýkonnější eko verzí Volkswagenu Golf. Slibuje úsporný provoz i vysoký výkon, jak ale funguje v podmínkách české zimy?

24.  2.  2021 | Richard Herbich | 26 příspěvků
TEST Kia e-Soul 64 kWh: Sladký život s volty a ampéry i v třeskutých mrazech?

Kia e-Soul 64 kWh

První generace Kie Soul se světu představila už v roce 2008 a pro značku představovala důležitý milník. V té době Kia nabízela vcelku fádně vypadající picanta, ria nebo cee’dy a funky krabička na čtyřech kolech byla konečně vozem, po které bylo možné toužit.

21.  2.  2021 | Richard Herbich | 42 příspěvků