Ferrari vysvětluje funkci soustavy 4RM na svém typu FF (video)

11 komentářů

Vana666
9. března • 7:15

Řek bych že tohle řešení nemůže být o 50% lehčí než konkurenční soustavy podobného druhu, protože podobný druh nikdo jiný nevyrábí a snad ani vyrábět nebude. Je to absolutní paskvil na 4x4, s velmi omezenou funkcí a zoufalým konstrukčním uspořádáním, určený jen k velmi krátkodobým zásahům s malým přenosem výkonu dopředu.V článku i na videu úplně chybí popis systému tak to napravím - jedná se o připojovací systém jehož hlavním prvkem je samostatná převodovka s pouhými dvěma stupni vpřed + zpátečkou. Převodovka je v autě navíc takže s úsporou hmotnosti to nebude tak žhavé. Připojena je k motoru zepředu a pohání přední kola nezávisle prostřednictvím dvou řízených lamelových spojek. Je jasné, že pouhé dva stupně vpřed se nemohou krýt se všemi sedmi stupni hlavní převodovky (kryjí se údajně pouze s 3. a 7. stupněm), takže ve většině případů budou obě spojky zatížené velkým prokluzem se všemi negativními následky - tj. systém musí fungovat jen omezeněPodle mého názoru byli technici Ferrari přinuceni navrhnout celou hrůzu proto, že hlavní převodovka je v autě umístěna až vzadu (transaxle), tzn. pro klasický připojovací systém podobný třeba x-drivu by musel vést jeden hnací hřídel dozadu k převodovce a druhý zase zpátky od ní dopředu. Myslím ale že ze dvou špatných řešení zvolili u Ferrari to horší.

ropra
9. března • 7:42

No systém je to docela zvláštní, ale asi bude fungovat jen v kritických situacích, protože neustále zatěžování plným výkonem by asi dlouho nevydržel. Ale to majitele ferrari snad netrápí.

Vana666
9. března • 7:48

Mě by jako majitele auta vždycky zajímkalo jestli něco vydrží.
Akorát je mrzuté že Ferrari vydává svůj systém za nějaký hi-tech výkřik, ale zveřejnit aspoň takhle podrobný popis se sami zdráhají.
Nakonec asi vědí co dělají, jinak by to asi neměli hned vyprodáno :-)

Rode
9. března • 8:03

na druhou stranu je dobre, ze co slibili, to dodrzeli, protoze uz pred tremi lety rikali, ze prijdou se 4x4, ktera se bude sepinat jen kratkodobe v krizovych situacich.

Vana666
9. března • 8:28

Tím videem se ale snaží navodit pocit, že systém je v permanenci v každé zatáčce - podle šipek znázorňujících přerozdělování hnací síly za jízdy v zatáčkách a při rozjedu. Podle mě to tak optimistické být nemůže, ledaže by byl přenášený moment velmi malý

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Rode
9. března • 9:21

tak vis jak.. PR rekne, ze chce sipecky furt, grafici je daji, zakaznici si honi triko, jaky maji full time. Vsichni jsou spokojeni.

Vana666
9. března • 9:29

rode: s tímhle nezbývá než bohužel souhlasit :-/

Pilot
9. března • 12:30

.. a pokud bys se někdo připoměl ... tak se obratem odpoví že šipečky jsou rozbrazeny jen v momentech rozjezdu a zatačení a jen na sněhu a mokré vozovce ... čili vždy když je systém aktivní ... takže je video zcela korektní .... :-D

Pilot
9. března • 12:52

.. tak ušetřili hmotnost za dva diferáky a hřídel .... nicméně počítám že ty spojky budou v lázni s chlazením .. takže by to zase nemuselo být tak špatné .... Jinak ... pokud by měli systém třeba jako Impreza STI nebo Lancer EVO tak by to byla jiná písnička a vlastnosti auta s adekvátním podvozkem (nevím jaky SCM3 ve skutečnosti je) a obutím by si raději ani nepředstavoval ... :-)

Vana666
9. března • 13:08

Ušetřili hmotnost za dva diferáky a hřídel, ale přidali tam zase váhu jedné půlpřevodovky a dvou spojek. Podle mě žádná velká úspora váhy, zato funkce nic moc

Pilot
9. března • 15:45

jn .. kdoví jak to počítají ...

Doporučujeme

Články odjinud