Ferrari FXX Evoluzione: dokonalost po italsku

Máme zde auto s cenou přes čtyřicet milionů, které nesmí na silnice. Přesto se na něj bude „stát fronta”. A my víme proč.

I když se to nezdá, je to již dva roky, co Ferrari přišlo s upraveným modelem Enzo FXX, které bylo určeno pro pár vyvolených. Tehdy se začala psát historie modeli FXX Evoluzione. FXX totiž nebylo homologováno na silnice, ale sloužilo jen pro testování automobilky. Dvacítka majitelů se tak v podstatě stala testovacími jezdci Ferrari, kteří svým užíváním vozu dodávali automobilce data potřebná pro odladění vozu k naprosté dokonalosti. Nemohli sice s vozem jezdit jak chtěli a kde chtěli, zato získali opravdový supersport s výkonem 800 koní. Navíc věděli. že mají prsty ve vývoji nečeho vskutku mimořádného. No odmítněte to...

Dva roky uplynuly a automobilka načerpala dostatek poznatků, které aplikovala do nové verze s označením FXX Evoluzione. Další vývojový krok má na svědomí i legenda Formule 1 Michael Schumacher, který také jeden kus FXX vlastnil. A to není jen marketingový „žvást”, nemalé zapojení Schumachera do vývoje nejnovějších supersportovních Ferrari (krom FXX také 430 Scuderia) je prostě realitou

Automobilka tak přišla s vozem, který může dle vlastních měřítek označit za dokonalý. Co vše se změnilo? V prvné řadě dvanáctiválec o objemu 6,2 litru poskytuje vyšší výkon. A to 632 kW (860 k). Atmosféricky plněný motor tak nabízí opravdu brutální litrový výkon 139 koní.

Nová je i převodovka, která je v podstatě totožná s tou, kterou lze najít v monopostu Formule 1. Celá doba přeřazení je jen 60 ms, což je o 20 ms rychleji, než u běžné FXX verze. Navíc se jedná o celkový čas. Je to tedy interval mezi zahájením přeřazení a jeho úplným ukončením a plným přenášením výkonu. Časy, které jsou často uváděny u běžných vozů, tedy okolo 100 ms u různých polosekvencí, jsou jen časem čistého přeřazení a nejsou zde často uváděny prodlevy při zahájení a ukončení řazení.

Nové je také kompletní odladění podvozku, které má za úkole snížit enormní zátěž pneumatik, které se musely při testech měnit ve velkém počtu. Nové jsou i brzdy, vybrané části aerodynamiky, elektronika ad.

A cena? Bez daní a poplatků zaplatíte za tuto čistě okruhovou hračku 1,5 milionu eur, tedy něco přes 40 mil. korun.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ferrari FXX Evoluzione

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků