Ferrari a Lamborghini budou snižovat emise

V tomto týdnu vydali oba výrobci supersportů shodná prohlášení. Ta se nesla na módní, ale jinak nesmyslné vlně snižování emisí CO2. Obě tyto automobilky patří mezi největší producenty emisí tohoto plynu v přepočtu na jeden vůz a za vše může jednoduše vysoký výkon a tedy spotřeba.

Obě automobilky shodně prohlásily, že se již začaly plně věnovat tomuto problému a hledají cesty, jak snížit spotřebu a tedy i ony emise. Nasazení přímého vstřikování paliva, odlehčení vozů a další základní kroky budou jistě brzy aplikovány, ovšem pokud mají tyto vozy zůstat opravdu sportovní, pak i drahé aplikace moderních technologií přinesou jen mizivý výsledek.

Jednoduše řečeno, ani jedna z automobilek nemůže přijít s ničím rozumným, co by dostalo emise CO2 v průměru pod 120 g/km. Leda že by EU začala měřit rozpočítávat emise na jedenválec.

Těžko říci, jak dopadnou automobilky tohoto druhu, které z principu prostě nemohou nabídnout vozy se spotřebou okolo 5 litrů, což by zhruba na 120 g CO2 na km stačilo.

Nabízí se tak jen dvě možnosti. Automobilky zapracují na motorech, aby mírně snížily emise a Evropská komise pak udělí výjimky na určité vozy. Protože emise pár Ferrari, která se v Evropě ročně prodají, v kombinaci s počtem kilometrů, které s nimi majitelé obvykle najezdí, asi planetu nezdevastují. Druhou možností je pak integrace do náruče nějaké automobilky, která vyrábí běžné vozy a v průměru pak všichni dosáhnou na 120 g/km.

Případně tyto automobilky začnou nabízet cizí vozy se svým logem, aby opět bylo dosaženo této magické mety. Ať tak či onak, ani jeden z těchto výrobců neplánuje nasadit elektromobily, hybridní vozy, vodíkové vozy a nehodlají ani zatavit osm ze dvanácti válců, aby se spotřeba snížila.

Ukazuje se tedy, že připravované opatření zřejmě přinese buď výjimky pro vybrané skupiny, nebo přinese nesmyslné přesuny výroby, aby byl získán požadovaný průměr. A to nepřinese žádný reálný efekt v produkci emisí. Ale na hloupou otázku hloupá odpověď, říká se. A současný hon za emisemi CO2, kdy se tváříme jako největší ekologové na světě a přitom přehlížíme skutečně nebezpečné emise pevných částic a oxidů dusiíku u dieselových motorů, je skutečně hloupou výzvou...

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků