Ferrari 360 Spider

Otevřené automobily zaujímají v historii i současnosti značky významné postavení. Otevřené automobily Ferrari byly v minulosti často vidět také na závodní dráze.
Ferrari 360 Spider
Otevřené automobily zaujímají v historii i současnosti značky významné postavení. Otevřené automobily Ferrari byly v minulosti často vidět také na závodní dráze. 360 Spider se však od všech předchozích otevřených automobilů Ferrari odlišuje jedním podstatným detailem.

Oním detailem je elektronicky ovládané stahování střechy, pocházející od německé firmy CTS, které zabezpečuje, že se textilní střecha provedená v jedné ze čtyřech barev stáhne nebo natáhne za pouhých 28 vteřin bez jakéhokoliv zásahu řidiče.

Protože již při vývoji 360 Modena počítali konstruktéři s příchodem otevřené verze, vyznačuje se o 50 kilogramů těžší spider mimořádnou tuhostí karoserie, která je o cca 65% vyšší než tomu bylo u předchůdce jež nesl označení 355 Spider. Právě díky svázanosti vývoje nemůže být řeč o zhoršení jízdních vlastností spideru. Při detailním pohledu na konstrukci zjistíme, že rám je poprvé v historii značky vyroben ze slitin hliníku. Hliník, nebo jeho slitiny, ostatně převažuje na většině dílů automobilu.

O kvalitách 360 Spider svědčí koeficient odporu vzduchu, který je jen o 0,03 větší než u kupé (cx=0,33). Cestující jistě ocení výplně ochranných oblouků a prostoru mezi nimi, které mají velký vliv na snížení proudění vzduchu v prostoru posádky a tím zvyšují cestovní pohodu.

Nad bezpečností posádky bdí na Ferrari nezvyklé velké množství moderních elektronických systémů. Základem brzdového systému jsou brzdové kotouče s vnitřním chlazením o průměru 330 mm nesoucí značku Brembo. Nechybí ABS a EDB, neboli elektronický dělič brzdné síly. S přenosem velkého výkonu pomáhá protiprokluzový systém ASR a MSR – omezovač točivého momentu motoru. Jmenované systémy pro větší efektivnost přímo spolupracují s řídící jednotku motoru a řídící jednotkou převodovky, pokud je vůz vybaven sekvenční převodovkou (modelové označení F1).

O pohon 360 Spider se stará skvostný osmiválec s pěti ventily v každém válci a objeme 3.6 litru. Nejvyšší dosahovaný výkon je 294 kW. Na pokyny řidiče, které jsou předávány „po drátě“, tedy elektronickou cestou, pak reaguje s náležitou razancí. Z 0 na 100 km/h zrychlí za 4,6 vteřiny a dokáže vyvinout maximální rychlost 290 km/h. K přenosu výkonu na zadní poháněná kola je možné zvolit z nabídky dvou převodovek. První je šestistupňová manuální a druhá také šestistupňová, ale vybavená elektrokapalinovým ovládáním ve stylu „Formule 1“ (odtud modelové označení F1).

Ferrari 360 Spider je výjimečný automobil, jehož roční výroba se pohybuje kolem 1000 ks, tedy cca 35% roční produkce modelové řady 360. Cena na českém trhu se pohybuje kolem 4,7 milionu korun českých.

TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

včera | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 87 příspěvků