Ferrari – další kniha do sbírky

Kdo začal sbírat knihy edice Autosalon z Vydavatelství a nakladatelství Computer Press, neměl by vynechat publikaci s názvem Ferrari. Překladový titul Petera Brauna podává na vcelku malém prostoru velmi zevrubný přehled historie značky, lidí s ní spjatých a ještě přehledně zpracované tabulky technických údajů a výsledků.
Ferrari – další kniha do sbírky

Klepněte pro větší obrázekZačíná se samozřejmě od začátku, od narození Enza Ferrariho, založení továrny a chronologicky se dostáváme až do současnosti. Dovídáme se o jednotlivých typech vozů, jejich vývoji, zajímavostech a technických parametrech. Jde samozřejmě nejen o automobily sportovní či závodní, ale i ty „běžné“, pokud tak vůbec lze Ferrari nazývat.

Tabulky obsahují výčet úplně všech modelů značkou vyrobených se vší dostupnou charakteristikou. Samozřejmou součástí knih tohoto vydavatelství jsou rejstříky, takže lze snadno vyhledat většinu technických a jmenných údajů. Stejně tak tradičně je kniha rozdělena na černobílou hlavní část a barevnou fotografickou přílohu. V ní najdeme zase nejrůznější typy vozů mnoha kategorií.

Autor neopomněl připojit ani krátké medailonky některých výrazných osobností spjatých s automobilkou z Maranella. Deset skvělých jezdců, vesměs mistrů světa formule 1, se tu představuje jako ti, bez nichž si nelze dějiny automobilového sportu a Ferrari zejména, představit. Pro sběratele faktů je cenná zejména bohatá příloha dat a tabulek s přehledem technických údajů všech typů, které byly pod značkou Ferrari vyrobeny.

Škoda jen, že se nedozvíme nic bližšího o autorovi. Z tiráže vyplývá, že překlad byl pořízen „…z originálního anglického vydání Ferrari – Alle serien- und rennfahrzeugen Heel-Verlag GmbH.“ Za prvé to není anglický název, ale německý, a za druhé, pokud se tak skutečně nazývá, píše se Serien- und Rennfahrzeugen s velkými začátečními písmeny. To je detail, který narušuje důvěru k jinak velmi hezké knize.

Peter Braun (Hg.): Ferrari; Vydavatelství a nakladatelství Computer Press Praha 2002, překlad Václav Němec; 108 stran černobílých a 24 plnobarevných, doporučená cena 289 Kč, cena na Vltavě 231 Kč

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků