Fandové se dočkali: nový Lotus Europa je na světě

Je tomu již deset let, kdy světlo světa spatřil poslední nový model Lotusu. Nyní přichází další sporťák, který ale nemá být tak jednoúčelový jako Exige a Elise. Jmenuje se Europa věrný svému jménu by měl zatočit hlavu nejen anglickým zákazníkům. (doplněno 25.2.)
Fandové se dočkali: nový Lotus Europa je na světě

Není jednoduché skloubit do jednoho vozu to, pro co se rozhodl britský Lotus. Udělat sportovní auto, které dopřeje řidiči parádní svezení, a přitom se bude hodit i pro denní ježdění. Europa tedy není silniční motokára se špičkovým poměrem hmotnosti a výkonu a sportovními jízdními vlastnostmi. Je větší, než sourozenci a dopřává řidiči více prostoru a pohodlí. Přes praktičnost, kterou má Europa splňovat, se podařilo zachovat nízkou hmotnost vozu. Ta činí skvělých 995 kg a to díky hliníku a kompozitu.

Europa je spíše GT, než speedster, ovšem za své výkonové parametry se stydět rozhodně nemusí. Pod kapotou burácí přeplňovaný dvoulitr s výkonem 149 kW (203 k) a točivým momentem 263 Nm. Skvělá hmotnost a dostatek výkonu pak umožní sprintovat na stovku pod 5,5 s, na 160 km/h pak za 14 s a ručička tachometru se zastaví na hodnotě 225 km/h.

Europa se na trhu objeví v polovině příštího roku za cenu pod 50 000 euro (přibližně 1,45 mil. Kč). Uvidíme, zda s touto cenou ovládne evropský trh malých sporťáků...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

 
Lotus Europa

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků