Exkluzivní návštěva. Podívejte se s námi do sídla slovenského AeroMobilu

Slovensko se už nemusí chlubit jen zahraničními automobilkami vyrábějícími na jeho území. V rúkavu ukrývá třeba i společnost AeroMobil. Zjišťovali jsme také, co budete potřebovat, abyste se s tímto strojem mohli pohybovat na zemi i ve vzduchu.

Podunajské Biskupice, Bratislava. Právě v této městké části hlavního města Slovenska se nachází sídlo společnosti AeroMobil. Pokud byste čekali velký vývěsní štít, jste na omylu. Přivítá vás jen kombinace sivé a žluté barvy a na bráně zvonek s logem firmy.

Tady to celé vzniká!

Slovenská firma má v pronájmu celý areál. Ten tvoři administrativní budova a hangár. V něm se momentálně nachází tři kusy AeroMobilu. Z každé představené verze jeden. Marně byste čekali nějaké roboty skládající další kusy. Zde se bude létajicí automobil jen kompletovat. "Naše současné místo je připraveno na kompletaci AeroMobilu. Pokud ale bude větší zájem, budeme muset vyrábět také v jiné lokalitě," vysvětluje Štefan Vadocz, PR manažer společnosti AeroMobil. 

V administrativní části se kromě kanceláří nachází také stěna s řadou patentů či designérské studio. Na chvilku jsme mohli náhlednout přes okno, focení je ale bohužel přísně zakázané. Některé komponenty si vyvíjejí sami, na některých spolupracují s jinými společnostmi. Sama společnost vlastní několik desítek patentů. Jedním z nich je například skládací zadní vrtule. 

Slovenský AeroMobil příjmá objednávky. První kusy dodá v roce 2020

Slovenský AeroMobil příjmá objednávky. První kusy dodá v roce 2020

Vše se připravuje na výrobu

Na tvoření budoucnosti mobility se momentálně podíli 40 lidí z osmi zemí světa. Největší zastoupení mají Slováci a Češi. Co vlastně čeká celý tým v nejbližším období? "V těchto dnech probíhá plánování testování a dalšího vývoje. Vyrobí se několik testovacích prototypů. Ty mají ověřit data, která máme k dispozici. Za posledního dva a půl roku jsme absolvovali 60 člověko-let, když to přepočítáme na hodiny vývoje. Máme tedy dnes vozidlo, které je certifikovatelné, budeme ho prodávat a bereme na něj předobjednávky. Přitom v praxi ověřujeme, že to co jsme vyvinuli a vyzkoumali, se shoduje se skutečností."

Po skončení testování se může směle začít s výrobou. Na začátku bude samozřejmě potřebný určitý pozvolný náběh produkce. Vyrábět se tak bude v desítkách kusů ročně. Následně po zaběhnutí výroby se přejde na stovky kusů ročně. Vše samozřejmě závisí na množství předobjednávek. Od samotné objednávky po dokončení vozidla by následně zákaznící mohli čekat jen pouhých několik dní. 

Slovenský projekt rozhodně není jediným na trhu s letajícími automobily. Konkurence většinou pracuje s technologií pro vertikální vzlet. AeroMobil potřebuje na vzlet či přistání dráhu podobně jako letadla. Není to nevýhoda?  "Naopak, my to považuje za výhodu. Právě tato vlastnost vám dává možnost využívat AeroMobil okamžitě. Nemusíte čekat na novou regulaci. Obecně panuje představa, že s vozidlem s vertikálním vzletem mohu vzlétnout odkudkoliv. Tato představa není zcela shodná s realitou. Vrtulníky a potenciálně v budoucnu i vozidla s vertikálním vzletem potřebují legální plochu na vstup do vzdušného prostoru. My jsme se rozhodli vytvořit AeroMobil tak, aby byl použitelný v současnosti," vysvětluje PR manažer. 

AeroMobil 4.0

  • Maximální rychlost v automobilovém módu: 160 km/h
  • Zrychlení z nuly na sto (automobilový mód): 10 sekund
  • Maximální rychlost v leteckém módu: 360 km/h
  • Transformace: méně než 3 minuty
  • Cena: 1,2 až 1,5 miliona eur (v přepočtu přibližně 31 až 39 milionů korun)  

Bez speciální licence si nezalétáte

Pokud nasbíráte dostatek financí na koupi tohoto létajícího automobilu, jen to vám na let s ním stačit nebude. "Potřebujete PPL (Private Pilot Licence) podtřída jednomotorové letadlo. Pokud to chce někdo získat, stačí se přihlásit do letecké školy a odlétat zhruba 40 hodin na cvičném letadle. Následně je třeba strávit přibližně 50 hodin teoretickou přípravou a pak absolvovat zkoušku, nad kterou bdí úřad dané země." Další variantou je také pronajmutí pilota, který musí vlastnit licenci na komerční létání. 

No jo, ale co když se vám náhodou něco porouchá? Také nad servisováním AeroMobilu se hodně přemýšlí. Detailní plány ale slovenská společnost zatím nemá. "Budujeme globální firmu, takže předpokládáme, že budeme mít servisní centra. Je součástí naší strategie mít servis dostupný. Budeme se ho snažit co nejvíce našim zákazníkům zjednodušit a zpříjemnit," říká během našeho rozhovoru Štefan Vadocz. 

Přeměna letadla na auto během tří minut: Sledovali jsme to na Slovensku

Přeměna letadla na auto během tří minut: Sledovali jsme to na Slovensku

Budoucnost? Létající taxi!

AeroMobil rozhodně nechce skončit jen při jednom modelu. Už teď se úpenlivě pracuje na dalších. Ve hře je například více sedadel nebo technologie vertikálního vzletu. Další model byste už nemuseli vlastnit. Stačilo by si jej objednat pomocí aplikace. "AeroMobil 4.0 má připravit půdu pro masovější model. Naší konečnou vizí je mobilita jako služba. Další model už nebudete muset vlastnit, ale bude dostupný pomocí aplikace v mobilním telefonu. Budete si ho tak moci jednoduše objednat jako aerotaxi. Takové vozidlo bychom mohli mít k dispozici do 10 let."

V tomto případě jsou ale nutností autonomní technologie, abyste nemuseli vlastnit licenci pilota. Velkým tématem je také elektrický pohon. Již stávající model je hybridním vozidlem, na  silnici využívá elektromotor. "Chceme aby byl efektivní, energeticky úsporný a autonomní. Hlavně k autonomním technologiím směřujeme i my. Brzy ohlásíme jedno zajímavé partnerství v oblasti autonomie. Chceme být součástí tohoto směrování," uzavírá náš rozhovor Štefan Vadocz. 

V naší galerii se dozvíte i mnohé o tom, jak se létající auto ovládá:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Minitest Mercedes-Benz Vito Tourer Family 114 CDI: Na míru k vašim službám

Mercedes-Benz Vito Tourer Family (minitest)

Mít větší než běžnou rodinu znamená kromě jiného i obtížnější výběr auta. Především pak dnes, když jsou minivany na ústupu. Stojí za to dát přednost osobní dodávce od Mercedesu před čímkoli jiným?

včera | Miro Mihálik | 2 příspěvky
TEST Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive: To nejlepší z Česka?

Cupra Ateca 2.0 TSI DSG 4Drive

Sportovní Seaty mají nesmírně dlouhou tradici. Teprve loni se je ale Španělé rozhodli seskupit je pod jednu značku a dát jim novou identitu. A protože SUV v dnešní době táhnou, stal se průkopníkem model Ateca.

15.  1.  2019 | Jan Mička | 28 příspěvků
Minitest Mazda 6 2.5 Skyactiv-G A/T: Mimo čas a obvyklé mantinely

Mazda 6 2.5 Skyaktiv-G A/T (minitest)

Vzepřít se jednou provždy kalendáři, jen mládí, nikdy stáří, zpívá v jednom ze svých šlágrů božský Kája. Máme ale tak trochu dojem, že si něco podobného může pobrukovat i Mazda se svou šestkou.

10.  1.  2019 | Miro Mihálik | 88 příspěvků