Evropské metropole bojují s emisemi. Nebo se svými rozpočty?

Evropské metropole budou postupně zavádět opatření, která ve výsledku mají přinést méně emisí ve městech. Průkopníkem je Londýn, kde se nejen platí za vjezd do centra, ale značená část této britské metropole je nyní rozdělena do emisních zón, kam mohou sice jet všichni, ale ti, kteří nesplní určité emisní limity, budou platit.

Do zón s označením Low Emission tak mohou bez poplatku vjíždět jen nákladní vozy, které byly vyrobeny po říjnu 2001, tedy po zavedení emisní normy Euro III. Pokud toto nesplní, budou platit, to samé platí i pro autobusy. Dle vedení města záleží jen na provozovatelích vozů, zda vybaví své starší vozy např. filtry, které sníží emise a vozy poté mohou jezdit bezplatně po městě, nebo budou rovnou platit.

Podobné opatření má být v různé podobě ještě letos zavedeno ve více než patnácti velkých městech Evropské Unie, což má, dle představitelů radnic, přinést snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku ve městech. Určitě ale bude vzpruhou pro místní rozpočty, o což jde zřejmě v době sílícího „ekosocialismu” především...

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků