Evropská unie: světla pro denní svícení budou možná povinná

Evropská unie plánuje další zajímavé řešení pro „zvýšení bezpečnosti na cestách” a návrh opět přichází z Velké Británie, kde se obvykle rodí ta nejabsurdnější zákonná omezení všeho, na co si jen vzpomenete. Novela zákona, která by byla závazná pro všechny země EU, mluví o tom, že všechna osobní motorová vozidla budou od roku 2011 povinně vybavena světly pro denní svícení. Od roku 2012 by se toto nařízení mělo týkat i vanů a autobusů. V některých státech, jako například v Rakousku, by tak museli opět novelizovat ustanovení o denním svícení, které právě úspěšně ruší.

Ve své argumentaci jde Unie klasickou cestou. Z různých statistik, ukazujících protichůdná data, si vybírá ta, která se zrovna hodí. Jako příklad je uváděna zrovna zmiňovaná Velká Britanie, kde se počet dopravních nehod po zavedení povinného svícení zrovna snížil.
 
Rozumnější argumenty se ozývají z druhé strany. Nejasný či někdy i negativní přínos pro bezpečnost, zbytečná spotřeba paliva i žárovek hovoří minimálně proto, aby se podobná povinnost nestala paušální v celé Evropě. Bohužel, v současné době se nedá očekávat nic jiného než zavádění dalších a dalších povinností a omezení, a tak zřejmě i toto nařízení „projde” a začne v roce 2011 platit pro všechny členské státy Evropské unie.
TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

20.  2.  2018 | Radek Pecák | 74 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků