Evropská unie: světla pro denní svícení budou možná povinná

Evropská unie plánuje další zajímavé řešení pro „zvýšení bezpečnosti na cestách” a návrh opět přichází z Velké Británie, kde se obvykle rodí ta nejabsurdnější zákonná omezení všeho, na co si jen vzpomenete. Novela zákona, která by byla závazná pro všechny země EU, mluví o tom, že všechna osobní motorová vozidla budou od roku 2011 povinně vybavena světly pro denní svícení. Od roku 2012 by se toto nařízení mělo týkat i vanů a autobusů. V některých státech, jako například v Rakousku, by tak museli opět novelizovat ustanovení o denním svícení, které právě úspěšně ruší.

Ve své argumentaci jde Unie klasickou cestou. Z různých statistik, ukazujících protichůdná data, si vybírá ta, která se zrovna hodí. Jako příklad je uváděna zrovna zmiňovaná Velká Britanie, kde se počet dopravních nehod po zavedení povinného svícení zrovna snížil.
 
Rozumnější argumenty se ozývají z druhé strany. Nejasný či někdy i negativní přínos pro bezpečnost, zbytečná spotřeba paliva i žárovek hovoří minimálně proto, aby se podobná povinnost nestala paušální v celé Evropě. Bohužel, v současné době se nedá očekávat nic jiného než zavádění dalších a dalších povinností a omezení, a tak zřejmě i toto nařízení „projde” a začne v roce 2011 platit pro všechny členské státy Evropské unie.
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků