Evropská unie: světla pro denní svícení budou možná povinná

Evropská unie plánuje další zajímavé řešení pro „zvýšení bezpečnosti na cestách” a návrh opět přichází z Velké Británie, kde se obvykle rodí ta nejabsurdnější zákonná omezení všeho, na co si jen vzpomenete. Novela zákona, která by byla závazná pro všechny země EU, mluví o tom, že všechna osobní motorová vozidla budou od roku 2011 povinně vybavena světly pro denní svícení. Od roku 2012 by se toto nařízení mělo týkat i vanů a autobusů. V některých státech, jako například v Rakousku, by tak museli opět novelizovat ustanovení o denním svícení, které právě úspěšně ruší.

Ve své argumentaci jde Unie klasickou cestou. Z různých statistik, ukazujících protichůdná data, si vybírá ta, která se zrovna hodí. Jako příklad je uváděna zrovna zmiňovaná Velká Britanie, kde se počet dopravních nehod po zavedení povinného svícení zrovna snížil.
 
Rozumnější argumenty se ozývají z druhé strany. Nejasný či někdy i negativní přínos pro bezpečnost, zbytečná spotřeba paliva i žárovek hovoří minimálně proto, aby se podobná povinnost nestala paušální v celé Evropě. Bohužel, v současné době se nedá očekávat nic jiného než zavádění dalších a dalších povinností a omezení, a tak zřejmě i toto nařízení „projde” a začne v roce 2011 platit pro všechny členské státy Evropské unie.
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků