Evropská unie si došlápne na profesionální řidiče

Evropská unie hodlá výrazně změnit legislativu týkající se profesionálních řidičů. První velkou změnou bude snížení hodin, které může řidič strávit za volantem. Nynějších 74 hodin týdně se sníží na 56 hodin. Zároveň s tímto budou změněny přestávky. Nyní musí takový řidič denně odpočívat minimálně 8 hodin, dle nového návrhu to ale bude o hodinu více, tedy hodin devět.

Další výraznou změnou bude odpovědnost za dodržování těchto limitů. V této chvíli je za dodržování přestávek, maximální doby řízení atd. zodpovědný řidič. Novela počítá s tím, že za dodržování těchto povinností bude zodpovědný i zaměstnavatel. Připravovaná novinka má zamezit dnešnímu stavu, kdy jsou řidiči nuceni ze strany zaměstnavatele porušovat tyto předpisy, a protože neexistuje postih pro zaměstnavatele, ale pouze pro řidiče, nic jim za to nehrozí. Zástupci EU žijí v představě, že pokud ponese odpovědnost i zaměstnavatel, nebude mít snahu nutit řidiče k porušování předpisů.

Změna se bude týkat i postihu za přestupky. Přestupek, který se stane v jedné z členských zemí EU, bude moci být pokutován i v druhé zemi EU. S tímto bodem souvisí i povinné zavedení digitálních tachografů, které již nejdou tak snadno obelstít, jako nynější kotoučové. Navíc, pokud řidič výrazně poruší předpisy a kontroloři to zjistí, bude mu moci být i zpětně a okamžitě zakázáno pokračovat v jízdě.

Jednotlivé členské státy si budou moci rozhodovat o vnitrostátní dopravě individuálně, ovšem tyto předpisy nesmí být mírnější, než bude stanovené minimum Evropskou unii.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

včera | Radek Pecák | 19 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků