Evropská unie hodlá bojovat proti emisím nákladních a těžkých osobních vozů

Emisní norma Euro 4 a její zavedení je již na spadnutí, a tak se v Bruselu vesele diskutuje o tom, co dál. Další, přísnější norma je přichystána na rok 2008, kdy by mělo vstoupit v platnost Euro 5. To bude zhruba o pětinu přísnější, než stávající Euro 4, ale ne všem to stačí. Poslední jednání na toto téma přinesly poměrně zajímavé výsledky. Rýsuje se možnost, že i nákladní auta budou muset být vybavena speciálními filtry pevných částic a filtry, které výrazně omezí emise dusíku a oxidu uhličitého. Toto opatření a zavedení speciálních filtrů nebude pouze pro velké nákladní vozy nad 12 tun, ale pro všechny vozy nad 2,5 tuny. Tento krok jde ruku v ruce s iniciativou některých skupin, které se snaží dostat velké osobní vozy, SUV a off-roady z měst. A pokud není možné je dostat pryč, je třeba omezit jejich škodlivost. S nástupem emisní normy Euro 5 tak zřejmě přijdou i nové normy pro nákladní a těžké osobní vozy.

Tip: Přečtěte si vše o emisních normách.

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 53 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků