Evropská unie chce zavést povinný brzdový asistent

Evropská unie chce zavést povinný brzdový asistent

Bruselský úřednický šiml nikdy nespí a můžeme se o tom opět přesvědčit. Po extrémní masáži občanů unie nesnesitelností emisí plynu CO2 přichází na řadu další plán jak výrobcům automobilů něco nařídit.

Po vcelku úspěšnému povinnému nasazení systému ABS má přijít na řadu i brzdový asistent. Tedy systém, který zajišťuje při nouzovém brzdění zkrácení brzdné dráhy.

Systém přitom funguje poměrně jednoduše. Senzory snímají rychlost sešlápnutí pedálu brzdy a také tlak, jakým řidič na pedál působí. Pokud tyto hodnoty dosáhnou určité hodnoty, vyhodnotí systém, že se jedná o nouzové brzdění a bez prodlení navýší tlak v brzdové soustavě. Jednoduše řečeno, díky brzdovému asistentu mohou brzdy začít brzdit maximálně okamžitě a není třeba čekat, než řidič zmáčkne pedál na podlahu. Navíc v určité situaci se může stát, že řidič by ani nevyvinul maximální tlak na pedál a brzdový asistent to tak udělá za něj.

Při kritickém brzdění se tak zkracuje brzdná dráha až o dvacet procent, což se zdá být velmi pozitivní. Výhodou systému je i to, že plně spolupracuje s ABS a nedochází tak k zablokování kola vůz tak i při maximálním zpomalení zůstává ovladatelný. Nevýhodou ovšem je, že, stejně jako kterýkoli jiný systém myslící za řidiče, někdy vyhodnotí situaci nesprávně a zvýší tlak v brzdové soustavě, kdy si to vůbec nepřejete. Ostatně na tento fakt jsme naráželi v některých testech, některé vozy jsou schopny se při ostré jízdě chovat velmi nevyzpytatelně, zkrátka řidič opět řídí zase o něco méně.

Proti zvůli komisařů EU ale zřejmě není obrany. Ti si od nasazení tohoto systému slibují ušetření zhruba jedenácti set životů ročně a to je, jakkoli je nepodložitelný, dobrý argument pro cokoli...

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků