Evropská unie chce zavést jednotný systém mýtného

V budoucnu bude na dálnicích a silnicích států, které patří do Evropské unie, platit jednotný systém výběru mýtného. Dohodli se na tom ministři dopravy členských zemí. Nyní musí návrh schválit Evropský parlament a členské státy pak budou mít dva roky na to, aby se podle nové normy zařídily. Týkalo by se to okolo 60 tisíc kilometrů komunikací. To znamená, že by automobily a kamiony nemusely mít pro každý stát jiná zařízení, která slouží výběru, ale jendo jediné.

Cena mýtného v dané zemi by se odvíjela z ekologické zátěže, nákladů na výstavbu komunikací apod., mohla by být také jiná pro nová auta, která znečišťují prostředí méně, než auta stará apod. Mýtné by bylo zavedeno u kamionů od 3,5 t, přičemž místní firmy by měly výhodu v bonusech za časté využívání „domácích“ komunikací.

TEST Subaru XV 1,6i Lineartronic: Kompromis, ale ten nejlepší!

Subaru XV 1,6i Lineartronic

Subaru XV se na přelomu roku dostalo na trh v druhé generaci. Od té minulé se vizuálně moc neliší, ale japonští technici vůz vyladili téměř k dokonalosti.

včera | Radek Pecák | 51 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi: Galerie moderního designu

Citroën C3 Aircross 1.6 BlueHDi

Nové městské SUV francouzské automobilky obsahuje tolik designérských nápadů, že by to vystačilo hned na několik aut. C3 Aircross jsme vyzkoušeli s motorem 1.6 BlueHDi.

17.  2.  2018 | Radek Pecák | 15 příspěvků
Minitest Ford Fiesta Vignale 1.0 EcoBoost: V čem je ta prémie?

Ford Fiesta 1.0 EB Vignale (minitest)

Vyplatí se koupě té nejvíce vyšňořené Fiesty? Vyzkoušeli jsme ji s litrovým motorem EcoBoost o výkonu 103 kW.

15.  2.  2018 | Milan Lažanský | 25 příspěvků