Evropská unie chce zavést jednotný systém mýtného

V budoucnu bude na dálnicích a silnicích států, které patří do Evropské unie, platit jednotný systém výběru mýtného. Dohodli se na tom ministři dopravy členských zemí. Nyní musí návrh schválit Evropský parlament a členské státy pak budou mít dva roky na to, aby se podle nové normy zařídily. Týkalo by se to okolo 60 tisíc kilometrů komunikací. To znamená, že by automobily a kamiony nemusely mít pro každý stát jiná zařízení, která slouží výběru, ale jendo jediné.

Cena mýtného v dané zemi by se odvíjela z ekologické zátěže, nákladů na výstavbu komunikací apod., mohla by být také jiná pro nová auta, která znečišťují prostředí méně, než auta stará apod. Mýtné by bylo zavedeno u kamionů od 3,5 t, přičemž místní firmy by měly výhodu v bonusech za časté využívání „domácích“ komunikací.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 29 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků