Everatti elektrifikují další legendu. Bzučet začne opravdová legenda z Le Mans

S elektrickými přestavbami slavných sporťáků se v poslední době roztrhl pytel. Britská firma si nyní posvítila Ford GT40.

Piloti Bruce McLaren, Dan Gurney, Chris Amon nebo A.J. Foyt by se asi divili, co se to stalo s jejich uřvaným osmiválcovým závoďákem v roce 2021. Ford GT40, přesněji řečeno dokonalá replika od tradičního výrobce Superformance, dostává nově elektrický pohon.

Ford GT40 dostal pěkně za uši. Z jízdy francouzským venkovem se tají dech

Ford GT40 dostal pěkně za uši. Z jízdy francouzským venkovem se tají dech

Za projektem stojí firma Everatti, která již nyní nabízí elektrické přestavby Porsche 964, Land Roveru série IIA nebo Mercedesu SL W113, tedy známé Pagody.

GT40 již existuje ve formě prototypu, velká pozornost byla údajně věnována rozložení hmotnosti po stránce uložení baterií, aby byl zachován a možná i vylepšen charakter originálu. Vůz je už nyní zařazen do konfigurátoru, v němž najdete osm dvoubarevných provedení, včetně ikonické modro-oranžové Gulf.

Ford Mustang Mach 1 je konečně tady! Nejostřejší poník přímo láká na okruh

Ford Mustang Mach 1 je konečně tady! Nejostřejší poník přímo láká na okruh

Ohledně výkonu a dalších parametrů ale zatím není známo nic. Vzhledem k tomu, že u své elektrické 964 Everatti nabízí výkon 328 kW (446 k) nebo 373 kW (507 k), elektrická GT40 by neměla být žádný lenoch. Více se dle výrobce dozvíme v následujících měsících.

Speciál: Alternativní pohony

K vývoji alternativních pohonů došlo kvůli ztenčujícím se zásobám ropy a problémům se znečištěním životního prostředí. V automobilovém průmyslu se v současnosti nejčastěji hovoří o pohonech na LPG, CNG, vodík a elektrický proud. Právě v posledních dvou zmíněných pohonech je podle odborníků budoucnost.

Přehled aut s pohonem na LPG Koupit auto na CNG?Auta na CNG: Jak dojedou daleko?Toyota Mirai na vodíkVW razí cenu elektroaut na minimumHyundai Nexo - SUV na vodíkRevoluční CNG-mild-hybrid Škoda do detailu

TEST Fiat 500e HB La Prima: Chytne za srdce a ve městě je k neutahání

Fiat 500e La Prima (87 kW)

Fiat 500e je dalším elektromobilem do města, který vysokou cenu techniky balí do luxusního kabátku a přichází s řadou krásných detailů. Má ale na to rovnat se s Hondou e?

27.  7.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky
TEST Ford Focus 3d 2.0 ZETEC: Vůz roku 1999 už jen kvete. Jak si vedl 20 let zpět?

Ford Focus 3d 2.0 ZETEC

Ford Focus první generace, evropské Auto roku 1999, vypadá i v dnešní době dobře. Rozhodně zajímavěji než jeho zatím poslední následovník z roku 2018. Připomeňte si test třídveřové verze, který v roce 2001 přinesli kolegové z Auto.cz

24.  7.  2021 | Tomáš Zajíček | 15 příspěvků
První jízda s Hyundaiem Ioniq 5: Tajemný krasavec může převálcovat konkurenci

Hyundai Ioniq 5

Hyundai podobně jako další značky přijíždí s vlastní rodinou elektrických aut. Jmenuje se Ioniq a jejím prvním zástupcem je kompaktní crossover s krásným retro designem. Už jsme ho vyzkoušeli.

22.  7.  2021 | David Bureš | 54 příspěvků