EuroNCAP: nové testy i přitvrzená metodika

Audi A6, BMW X3, ale i VW Golf Cabriolet a plug-in hybrid Opel Ampera. Všechny vozy nově dostaly plný počet hvězdiček.

Institut EuroNCAP zveřejnil čerstvé výsledky nárazových testů, ale také změny v jejich metodice připravované pro rok 2012. Devět z deseti nově zkoušených vozů (Audi A6, BMW X3, Chevrolet Aveo, Chevrolet Orlando, Citroën DS5, Hyundai i40, Opel Ampera, VW Golf Cabriolet a VW Jetta) získalo plný počet pěti hvězdiček, pouze malá Kia Picanto se musela spokojit s hvězdičkami čtyřmi. Nebylo to však ani tak kvůli horší úrovni pasivní bezpečnosti, ale spíše díky absenci stabilizačního systému ESP ve všech prodávaných verzích. To se však brzdy změní i u Picanta, neboť evropské regulační úřady plánují příští rok nařídit instalaci ESP plošně do všech nových automobilů prodávaných na trzích EU.

Klepněte pro větší obrázek
Souhrn výsledků všech nově testovaných vozů

Podle zjištění komisařů EuroNCAP je třeba ocenit neustálé zlepšování většiny aspektů pasivní bezpečnosti dospělých i dětských cestujících u všech automobilek, ale není vše tak světlé jak se může zdát. Problémem je především úroveň ochrany chodců, jež se zlepšuje takřka neznatelně. EuroNCAP tvrdí, že žádný z desíti nově testovaných vozů by v tomto ohledu v hodnocení připravovaném pro příští rok neuspěl, a výrobcům doporučil, aby se vydali cestou nového Fordu Focus, jemuž se podařilo dosáhnout relativně vynikajícího výsledku (72 %). Například vozy Audi A6, Opel Ampera a Citroën DS5 tentokrát z tohoto důvodu celkově plný počet pěti hvězdiček získaly jen „s odřenýma ušima“.

Čtěte také o výsledcích nárazových testů vozů (najdete ten svůj..?):

BMW X1, Citroën C-Zero, Dacia Duster, Hyundai ix20, Mitsubishi i-MiEV, Nissan Juke, Peugeot iOn

Honda Insight Hybrid, Hyundai i20, Opel Astra, Toyota Avensis, Toyota Prius, Volvo XC60, VW Golf VI

Audi A1, Mini Countryman, Citroën C4, Ford C-MAX, Hyundai ix35, Jaguar XF, Kia Sportage, Kia Venga, Landwind CV9, Nissan Micra, Opel Meriva, VW Amarok, VW Passat, VW Sharan

Citroën C4, Honda CR-Z, Hyundai ix35, Suzuki Swift

Mezi nově testovanými vozy zvláště vyniká nový plug-in hybrid Opel (Vauxhall) Ampera, nazývaný výrobcem jako „elektromobil s prodlouženým dojezdem“. Vůz získal kromě jiného plný počet bodů při hodnocení bočního střetu se sloupem a podle komisařů EuroNCAP nabízí optimální poměr mezi tuhostí skeletu karoserie, tvarováním interiéru a naladění zádržných systémů. Pěti hvězdiček se dočkaly také vozy Chevrolet Aveo a Chevrolet Orlando, u nichž pánové z EuroNCAP zvláště ocenili kvalitní ochranu dospělých pasažérů ve všech aspektech a jejich krční páteře. Navíc zdůraznili významný pokrok od chvíle, kdy v roce 2006 dopadlo tehdejší Aveo velmi špatně a odvezlo si pouhé dvě hvězdičky. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Audi A6 / BMW X3 / Citroën DS5

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hyundai i40 / Chevrolet Aveo / Chevrolet Orlando

Nedílnou součástí celkového hodnocení ochrany posádky EuroNCAP je také bezpečnost přepravovaných dětí. Z poslední sady testů v tomto ohledu vynikly především modely Hyundai i40, Volkswagen Jetta a Volkswagen Golf Cabriolet, které se mohou pochlubit ziskem 86 % dostupných bodů.

Tip: Podrobnosti o výsledcích jednotlivých modelů najdete v odkazech v textu

Za zmínku stojí také nové bezpečnostní systémy připravované jednotlivými automobilkami. Například Citroën DS5 je opatřen soustavou Citroën Localized Emergency Call vyvinutou v rámci koncernu PSA, kterou do svého hodnocení převzala divize EuroNCAP Advanced již vloni. Testované SUV BMW X3 pak nabídlo podobná soustava Advanced eCall, jenž je schopen v případě havárie samočinně informovat složky záchranného systému a informovat je o podrobnostech nehody.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kia Picanto / Opel Ampera

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
VW Golf Cabrio / VW Jetta 
Diskuze (3) Další článek: Porsche 911 (991): víme vše podstatné

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,