EU: domácí zdravotní pojištění platí i v Unii

Pokud cestujete do Evropské unie, určitě budete potěšeni tím, že jako občané členského státu máte právo na zdravotní péči i v případě, že jste si nesjednali dříve nutné cestovní zdravotní pojištění. Ošetření v tomto případě hradí vaše domácí pojišťovna, má to ale několik omezení:

  • Turisté pobývající přechodnou dobu v jiné členské zemi EU mají nárok na okamžitou, nutnou a neodkladnou zdravotní péči.
  • Zdravotní péče musí být čerpána ve veřejných zdravotnických zařízeních. V soukromých zdravotnických zařízeních je zpravidla vyžadována úhrada celé výše nákladů v hotovosti.
  • Před vycestováním je třeba nechat si zdravotní pojišťovnou vystavit příslušný formulář - E111 s názvem „Potvrzení o nároku na věcné dávky během pobytu v členském státě“. Formulářem se prokazuje v zahraničí nárok na zdravotní péči. Po zavedení Evropské karty zdravotního pojištění nahradí formulář tato karta.
  • Když ze zdravotních důvodů nebude možné využít původně plánovaný dopravní prostředek, náklady na přepravu zpět do vlasti nejsou kryty.
  • Refundována není ani spoluúčast, která může být na naše poměry nezvykle vysoká.

Proto se stále vyplatí cestovní zdravotní pojištění, které zajišťuje rozšířenou úhradu výdajů za zdravotní péči, která vám bude při vaší cestě do zahraničí poskytnuta zdravotnickým zařízením. Cestovní zdravotní připojištění se také vztahuje na převoz nemocných (repatriace) i případný převoz tělesných ostatků ze zahraničí. Kontakt se zahraničním zdravotnickým zařízením pomáhají zabezpečit asistenční služby jednotlivých pojišťoven.

Další rozšiřující informace najdete v článcích Pojištění na cesty se změnami, Proč je výhodné cestovní pojištění a Zdravotní péče v Evropské unii na serveru Osobní finance.cz.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků