EU: domácí zdravotní pojištění platí i v Unii

Pokud cestujete do Evropské unie, určitě budete potěšeni tím, že jako občané členského státu máte právo na zdravotní péči i v případě, že jste si nesjednali dříve nutné cestovní zdravotní pojištění. Ošetření v tomto případě hradí vaše domácí pojišťovna, má to ale několik omezení:

  • Turisté pobývající přechodnou dobu v jiné členské zemi EU mají nárok na okamžitou, nutnou a neodkladnou zdravotní péči.
  • Zdravotní péče musí být čerpána ve veřejných zdravotnických zařízeních. V soukromých zdravotnických zařízeních je zpravidla vyžadována úhrada celé výše nákladů v hotovosti.
  • Před vycestováním je třeba nechat si zdravotní pojišťovnou vystavit příslušný formulář - E111 s názvem „Potvrzení o nároku na věcné dávky během pobytu v členském státě“. Formulářem se prokazuje v zahraničí nárok na zdravotní péči. Po zavedení Evropské karty zdravotního pojištění nahradí formulář tato karta.
  • Když ze zdravotních důvodů nebude možné využít původně plánovaný dopravní prostředek, náklady na přepravu zpět do vlasti nejsou kryty.
  • Refundována není ani spoluúčast, která může být na naše poměry nezvykle vysoká.

Proto se stále vyplatí cestovní zdravotní pojištění, které zajišťuje rozšířenou úhradu výdajů za zdravotní péči, která vám bude při vaší cestě do zahraničí poskytnuta zdravotnickým zařízením. Cestovní zdravotní připojištění se také vztahuje na převoz nemocných (repatriace) i případný převoz tělesných ostatků ze zahraničí. Kontakt se zahraničním zdravotnickým zařízením pomáhají zabezpečit asistenční služby jednotlivých pojišťoven.

Další rozšiřující informace najdete v článcích Pojištění na cesty se změnami, Proč je výhodné cestovní pojištění a Zdravotní péče v Evropské unii na serveru Osobní finance.cz.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 29 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků