Enge pojede jako první Čech závod formule 1

Tomáš Enge se již na nadcházející velké ceně Itálie představí jako pilot formule 1 týmu Prost a jeho barvy by měl hájit až do konce letošní sezóny.
Enge pojede jako první Čech závod formule 1
Očekávané se stalo skutkem - český automobilový závodník Tomáš Enge byl na tiskové konferenci, pořádané v pražské vile Barrandov, veřejnosti oficiálně představen jako jezdec francouzské stáje Prost. Stal se tak vůbec prvním Čechem v historii, kterému se podařilo proniknout mezi jezdce formule 1.

Enge se za volantem Prostu představí již tento víkend při velké ceně Itálie na okruhu v Monze a Brazilce Luciana Burtiho, který se stále léčí z následků havárie v belgickém Spa, by měl nahradit i po další dva závody letošního seriálu formule 1. "Rekonvalescence Burtiho bude trvat ještě dlouho," řekl na tiskové konferenci John Walton, sportovní ředitel Prost Grand Prix a jedním dechem dodal: "Je však třeba mít na paměti, že stálým jezdcem je pořád Burti. Bude záležet na rozhodnutí lékařů, ale dokud se Luciano neuzdraví, tak s Tomášem počítáme."

Enge tak dostal ten nejlepší dárek ke svým dnešním pětadvacátým narozeninám. Jeho výkony v testech musely být opravdu mimořádné, neboť dostal přednost i před testovacím jezdcem Ferrari Lucou Badoerem, kterému by smlouva měla zaručovat start v případě, že se zraní jeden z jezdců Prostu či Sauberu. "Je fantasticky rychlý, mentálně odolný a navíc se skvěle vyzná v technice vozu. Byli bychom pošetilí, kdybychom si po tom, co Tomáš předvedl v testech, nevzali jeho," řekl Walton k důvodům, které stáj vedly k výběru Engeho.

Sám Enge neskrýval dojetí a na tiskové konferenci děkoval zejména svým rodičům: "Děkuji mamince a tatínkovi za vše, co pro mě udělali. Odmalička mě podporovali, stáli při mně. Jsem rád, že dodnes s nimi můžu bydlet," řekl Enge. Na otázku, jaké pocity v něm vyvolalo oznámení, že formuli 1 opravdu pojede, zareagoval slovy: "Moje pocity byly dvojí. Měl jsem velkou radost, ale zároveň se mi přitížilo. Uvědomil jsem si, jak obrovská odpovědnost na mě padla tím, že budu závodit s těmi velkými kluky."

Start v grand prix Itálie má již Enge jistý a na velkých cenách USA a Japonska se s velkou pravděpodobností rovněž objeví. Jeho další osud je však zatím ve hvězdách. Prost totiž zároveň s oznámením Tomášova startu prodloužil opci na rozhodnutí o jeho budoucnosti až do konce října, tedy do konce letošní sezóny.

  • 11. 9. 2001 13:08 hogo fogo
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků