Enge pojede jako první Čech závod formule 1

Tomáš Enge se již na nadcházející velké ceně Itálie představí jako pilot formule 1 týmu Prost a jeho barvy by měl hájit až do konce letošní sezóny.
Enge pojede jako první Čech závod formule 1
Očekávané se stalo skutkem - český automobilový závodník Tomáš Enge byl na tiskové konferenci, pořádané v pražské vile Barrandov, veřejnosti oficiálně představen jako jezdec francouzské stáje Prost. Stal se tak vůbec prvním Čechem v historii, kterému se podařilo proniknout mezi jezdce formule 1.

Enge se za volantem Prostu představí již tento víkend při velké ceně Itálie na okruhu v Monze a Brazilce Luciana Burtiho, který se stále léčí z následků havárie v belgickém Spa, by měl nahradit i po další dva závody letošního seriálu formule 1. "Rekonvalescence Burtiho bude trvat ještě dlouho," řekl na tiskové konferenci John Walton, sportovní ředitel Prost Grand Prix a jedním dechem dodal: "Je však třeba mít na paměti, že stálým jezdcem je pořád Burti. Bude záležet na rozhodnutí lékařů, ale dokud se Luciano neuzdraví, tak s Tomášem počítáme."

Enge tak dostal ten nejlepší dárek ke svým dnešním pětadvacátým narozeninám. Jeho výkony v testech musely být opravdu mimořádné, neboť dostal přednost i před testovacím jezdcem Ferrari Lucou Badoerem, kterému by smlouva měla zaručovat start v případě, že se zraní jeden z jezdců Prostu či Sauberu. "Je fantasticky rychlý, mentálně odolný a navíc se skvěle vyzná v technice vozu. Byli bychom pošetilí, kdybychom si po tom, co Tomáš předvedl v testech, nevzali jeho," řekl Walton k důvodům, které stáj vedly k výběru Engeho.

Sám Enge neskrýval dojetí a na tiskové konferenci děkoval zejména svým rodičům: "Děkuji mamince a tatínkovi za vše, co pro mě udělali. Odmalička mě podporovali, stáli při mně. Jsem rád, že dodnes s nimi můžu bydlet," řekl Enge. Na otázku, jaké pocity v něm vyvolalo oznámení, že formuli 1 opravdu pojede, zareagoval slovy: "Moje pocity byly dvojí. Měl jsem velkou radost, ale zároveň se mi přitížilo. Uvědomil jsem si, jak obrovská odpovědnost na mě padla tím, že budu závodit s těmi velkými kluky."

Start v grand prix Itálie má již Enge jistý a na velkých cenách USA a Japonska se s velkou pravděpodobností rovněž objeví. Jeho další osud je však zatím ve hvězdách. Prost totiž zároveň s oznámením Tomášova startu prodloužil opci na rozhodnutí o jeho budoucnosti až do konce října, tedy do konce letošní sezóny.

  • 11. 9. 2001 13:08 hogo fogo
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

dnes | Milan Lažanský | 2 příspěvky
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 33 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků