Enge pojede jako první Čech závod formule 1

Tomáš Enge se již na nadcházející velké ceně Itálie představí jako pilot formule 1 týmu Prost a jeho barvy by měl hájit až do konce letošní sezóny.
Enge pojede jako první Čech závod formule 1
Očekávané se stalo skutkem - český automobilový závodník Tomáš Enge byl na tiskové konferenci, pořádané v pražské vile Barrandov, veřejnosti oficiálně představen jako jezdec francouzské stáje Prost. Stal se tak vůbec prvním Čechem v historii, kterému se podařilo proniknout mezi jezdce formule 1.

Enge se za volantem Prostu představí již tento víkend při velké ceně Itálie na okruhu v Monze a Brazilce Luciana Burtiho, který se stále léčí z následků havárie v belgickém Spa, by měl nahradit i po další dva závody letošního seriálu formule 1. "Rekonvalescence Burtiho bude trvat ještě dlouho," řekl na tiskové konferenci John Walton, sportovní ředitel Prost Grand Prix a jedním dechem dodal: "Je však třeba mít na paměti, že stálým jezdcem je pořád Burti. Bude záležet na rozhodnutí lékařů, ale dokud se Luciano neuzdraví, tak s Tomášem počítáme."

Enge tak dostal ten nejlepší dárek ke svým dnešním pětadvacátým narozeninám. Jeho výkony v testech musely být opravdu mimořádné, neboť dostal přednost i před testovacím jezdcem Ferrari Lucou Badoerem, kterému by smlouva měla zaručovat start v případě, že se zraní jeden z jezdců Prostu či Sauberu. "Je fantasticky rychlý, mentálně odolný a navíc se skvěle vyzná v technice vozu. Byli bychom pošetilí, kdybychom si po tom, co Tomáš předvedl v testech, nevzali jeho," řekl Walton k důvodům, které stáj vedly k výběru Engeho.

Sám Enge neskrýval dojetí a na tiskové konferenci děkoval zejména svým rodičům: "Děkuji mamince a tatínkovi za vše, co pro mě udělali. Odmalička mě podporovali, stáli při mně. Jsem rád, že dodnes s nimi můžu bydlet," řekl Enge. Na otázku, jaké pocity v něm vyvolalo oznámení, že formuli 1 opravdu pojede, zareagoval slovy: "Moje pocity byly dvojí. Měl jsem velkou radost, ale zároveň se mi přitížilo. Uvědomil jsem si, jak obrovská odpovědnost na mě padla tím, že budu závodit s těmi velkými kluky."

Start v grand prix Itálie má již Enge jistý a na velkých cenách USA a Japonska se s velkou pravděpodobností rovněž objeví. Jeho další osud je však zatím ve hvězdách. Prost totiž zároveň s oznámením Tomášova startu prodloužil opci na rozhodnutí o jeho budoucnosti až do konce října, tedy do konce letošní sezóny.

  • 11. 9. 2001 13:08 hogo fogo
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků