EMC testování: Způsob, jak udržet elektromagnetické záření v normě

EMC testování: Způsob, jak udržet elektromagnetické záření v normě

Představte si, že v autě posloucháte rádio a najednou na váš telefon přijde SMSka. Pokud během přijímání zprávy vaše pomyslné rádio nepříjemně zachrčelo, znamená to jediné. Nebylo odzkoušeno na odolnost proti frekvencím, které používají mobilní sítě. Určitě tedy neprošlo tzv. EMC testováním.

Dnes je však takové testování povinné. V České republice ho zajišťuje nová laboratoř EMC, která je pod hlavičkou společnosti TÜV-SÜD Czech v plném provozu od ledna 2018.

V nových přístrojích by se tedy podobně nepříjemné zvuky už ozývat neměly. Podle platné legislativy totiž všechny elektrické a elektronické výrobky do vozidel musí doložit plnění nejnovějších norem. Důvody jsou dva – jednak jejich bezchybné fungování, jednak minimální negativní vliv na okolí. Poruchy zařízení vyvolané nadměrným elektromagnetickým zářením totiž mohou ohrozit lidské zdraví a bezpečnost provozu.

Co je to testování EMC?

Testování EMC neboli testování elektromagnetické kompatibility má za úkol ověřit, že testovaný výrobek (nebo jeho určitá část) plní požadavky na odolnost proti elektromagnetickému záření. Zároveň také kontroluje, že tentýž předmět není sám jeho nadlimitním zdrojem. Potom by totiž mohl ovlivňovat další součástky v okolí. Například plně automatický vůz by tak mohl mít problémy nejen s nepříjemným zvukem ozývajícím se z rádia, ale i s okruhy nezbytnými pro bezpečnou a plynulou jízdu – třeba s pohonným řetězcem, brzdami, řízením nebo osvětlením. A to už by byl závažný problém.

Testování podle nejnovějších standardů od ledna 2018 u Mladé Boleslavi

I proto je testování EMC povinné na většině trhů včetně Evropské unie, Severní Ameriky, Asie, Austrálie a Nového Zélandu. Odborné testovací pracoviště máme i v České republice. Od ledna 2018 funguje nová EMC laboratoř v Bezděčíně u Mladé Boleslavi. Provozuje ji tu TÜV-SÜD – jedna z největších společností, které se u nás zabývají nezávislým ověřováním a testováním.

Zkušební zařízení je konstruované tak, aby splňovalo nejnovější standardy a předpisy (např. CISPR 25 © IEC:2008; ISO 11452-2:2004 či EHK 10 a další). Dokáže vyhovět i nejrůznějším vnitropodnikovým normám, takže si tu svá zařízení a jejich jednotlivé podsystémy mohou nechat otestovat i velké podniky a koncerny včetně automobilek.

Anatomie EMC komory

 „Tělem pracoviště je odstíněná EMC komora o velikosti cca 6,4 x 5,6 x 3,7 metru, do které se na speciální zkušební stůl instalují zkušební vzorky. Srdcem je pak soustava pro generování a zpracování zkušebního signálu a zařízení například na měření hodnot vyzářených zkušebním vzorkem do prostoru komory,“ vysvětluje Štefánia Recskyová ze společnosti TÜV-SÜD. Generátory signálu, zesilovače, antény, sondy, měřiče intenzity pole apod. – to je anatomie EMC testovací komory, ve které najdete pouze zařízení od renomovaných výrobců.

Testovací zařízení, které umí pomoci s dodržením požadavků

Testovací laboratoř nefunguje pouze jako policista, který říká, co splňuje a co nesplňuje normy a předpisy. Na základě výsledků zkoušek dokážou pracovníci laboratoře poradit s možným řešením pro splnění požadavků EMC – od vývojových a prototypových konceptů až po sériové díly nebo opakované zkoušky kontrol kvality výroby (tzv. COP testy). „Nyní do dalších prostor připravujeme rozšíření portfolia o klimatické zkoušky a další zkoušky elektroniky podle požadavků zákazníků nebo nové legislativy,“ uzavírá za TÜV-SÜD Štefánia Recskyová.

Podívejte se, jaké typy EMC testování zkušebny TŰV SŰD nabízejí. Více o EMC testování najdete na stránkách společnosti TÜV-SÜD.

Doporučujeme

Články odjinud