Krásné dobové fotky mapují putování první Britky, která objela svět na motorce

Z rodného Londýna až do divočiny Austrálie či hornatého Nepálu. V době, kdy samotné ženy do méně rozvinutých oblastí prakticky nejezdily. V době před GPS navigacemi, bez mobilního telefonu i internetu. Před 37 lety se Elspeth Beard na motorce BMW R60/6 vydala na cestu dlouhou takřka 60 tisíc kilometrů.

Za vším přitom stála spíše náhoda. Tedy dopis, který po dvouapůlletém vztahu nechal Elspeth její přítel na kuchyňském stole. Přes zlomené srdce se mladá studentka architektury dlouho nemohla přenést. Třetí ročník vysoké školy zakončila s poměrně špatnými známkami. Na to nebyla zvyklá, a tak se rozhodla ve svém životě učinit radikální změnu. Studia přerušila, celé léto strávila jako servírka v hospodě a uspořila 2500 liber.

Gang Hells Angels děsil Ameriku 60. let. Dobové fotky mapují jeho bouřlivý život

Gang Hells Angels děsil Ameriku 60. let. Dobové fotky mapují jeho bouřlivý život

Rodiče byli nápadem na cestu kolem světa zděšeni, dokonce dceři hrozili vyděděním. Elspeth se ale nenechala odradit. V říjnu roku 1982 přesto seděla na letišti Heathrow v slzách. Bylo jí 23 let a netušila, zda nečiní největší chybu v životě. „Pořád jsem si říkala, že ještě není příliš pozdě na to, abych se otočila,“ vzpomínala Angličanka v rozhovoru pro web Express.co.uk.

Prohlédněte si ty nejlepší registrační značky na přání. Najdete mezi nimi tu svou?

Prohlédněte si ty nejlepší registrační značky na přání. Najdete mezi nimi tu svou?

Do USA nakonec odletěla. Necítila se ale příliš vítána. Motorkáři stále neměli ve Státech příliš dobrou pověst. Když si ovšem Elspeth sundala helmu a lidé zjistili, že je žena, a navíc z Británie, většinou ji rychle přijali za svou. Po procestování Kanady i Mexika se z Los Angeles přesunula do Austrálie. Zde měla i první větší nehodu, když trefila výmol na silnici a přeletěla přes řídítka. Elspeth se probudila až v nemocnici a nebýt toho, že ji doprovázeli ještě dva motorkáři, nejspíš by nepřežila.

Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přineslo jí to však zajímavé výhody

Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přineslo jí to však zajímavé výhody

„Pamatuji si už jen doktory, pocit strachu a beznaděj,“ přiznala Angličanka. Přesto ji ani na chvíli nenapadlo cestu přerušit. „Dělala jsem všechno pro to, abych minimalizovala rizika. Nemůžete se ale vydat na takovou cestu a očekávat, že se vám vůbec nic nestane.“

Z Austrálie se Elspeth vydala do Singapuru, kde ji záhy okradli, a ona tak ztratila 6 týdnů vyřizováním nových dokladů a sháněním náhradních dílů. V Thajsku si pak dokonce zlomila nohu, když se srazila se psem. Rodina zesnulého mazlíčka se o ni však postarala a krmili ji mimo jiné i právě zesnulým psem. Poté se jí již smůla vyhýbala. Motorkářka projela Indií, Pákistánem, Íránem a přes Turecko až do Evropy bez úhony.

Legendární závod proti vlaku: Takto kdysi Bentley propagovalo svá auta

Legendární závod proti vlaku: Takto kdysi Bentley propagovalo svá auta

„Když jsem se v roce 1984 vrátila, dala jsem všechny deníky, nahrávky i fotografie do krabice a ta pak zůstala v kredenci víc než 30 let. Nikdy mě ani nenapadlo, že by můj příběh vyšel knižně,“ přiznává Elspeth Beard.

Když ji ale v roce 2014 jako již uznávanou architektu oslovilo filmové studio s nabídkou na zfilmování její cesty, rozhodla se příběh vyprávět sama. Kniha vyšla v roce 2017 a výběr z Elspethiných fotografií naleznete v naší galerii.

Autor: Martin Mrázek

Článek připravila redakce Reflex.cz

BMW

BMW (zkratka z Bayerische Motoren Werke AG) je německá automobilka, které vznikla v roce 1916. Sídlí v Mnichově. BMW vlastní také značku Mini a patří pod ní i Rolls-Royce Motor Cars.

BMW Řada 1 • BMW Řada 2 • BMW Řada 3 • BMW Řada 4 • BMW Řada 5 • BMW Řada 6/6 GTBMW Řada 7BMW X1 • BMW X2BMW X3BMW X4BMW X5BMW X6BMW X7BMW Z4

Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 45 příspěvků
Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

17.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 88 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků