Krásné dobové fotky mapují putování první Britky, která objela svět na motorce

Z rodného Londýna až do divočiny Austrálie či hornatého Nepálu. V době, kdy samotné ženy do méně rozvinutých oblastí prakticky nejezdily. V době před GPS navigacemi, bez mobilního telefonu i internetu. Před 37 lety se Elspeth Beard na motorce BMW R60/6 vydala na cestu dlouhou takřka 60 tisíc kilometrů.

Za vším přitom stála spíše náhoda. Tedy dopis, který po dvouapůlletém vztahu nechal Elspeth její přítel na kuchyňském stole. Přes zlomené srdce se mladá studentka architektury dlouho nemohla přenést. Třetí ročník vysoké školy zakončila s poměrně špatnými známkami. Na to nebyla zvyklá, a tak se rozhodla ve svém životě učinit radikální změnu. Studia přerušila, celé léto strávila jako servírka v hospodě a uspořila 2500 liber.

Gang Hells Angels děsil Ameriku 60. let. Dobové fotky mapují jeho bouřlivý život

Gang Hells Angels děsil Ameriku 60. let. Dobové fotky mapují jeho bouřlivý život

Rodiče byli nápadem na cestu kolem světa zděšeni, dokonce dceři hrozili vyděděním. Elspeth se ale nenechala odradit. V říjnu roku 1982 přesto seděla na letišti Heathrow v slzách. Bylo jí 23 let a netušila, zda nečiní největší chybu v životě. „Pořád jsem si říkala, že ještě není příliš pozdě na to, abych se otočila,“ vzpomínala Angličanka v rozhovoru pro web Express.co.uk.

Galerie: Nejlepší registrační značky na přání. Najdete mezi nimi tu svou?

Galerie: Nejlepší registrační značky na přání. Najdete mezi nimi tu svou?

Do USA nakonec odletěla. Necítila se ale příliš vítána. Motorkáři stále neměli ve Státech příliš dobrou pověst. Když si ovšem Elspeth sundala helmu a lidé zjistili, že je žena, a navíc z Británie, většinou ji rychle přijali za svou. Po procestování Kanady i Mexika se z Los Angeles přesunula do Austrálie. Zde měla i první větší nehodu, když trefila výmol na silnici a přeletěla přes řídítka. Elspeth se probudila až v nemocnici a nebýt toho, že ji doprovázeli ještě dva motorkáři, nejspíš by nepřežila.

Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přineslo jí to však zajímavé výhody

Škoda 130 RS typ 739 vypadala šeredně. Přineslo jí to však zajímavé výhody

„Pamatuji si už jen doktory, pocit strachu a beznaděj,“ přiznala Angličanka. Přesto ji ani na chvíli nenapadlo cestu přerušit. „Dělala jsem všechno pro to, abych minimalizovala rizika. Nemůžete se ale vydat na takovou cestu a očekávat, že se vám vůbec nic nestane.“

Z Austrálie se Elspeth vydala do Singapuru, kde ji záhy okradli, a ona tak ztratila 6 týdnů vyřizováním nových dokladů a sháněním náhradních dílů. V Thajsku si pak dokonce zlomila nohu, když se srazila se psem. Rodina zesnulého mazlíčka se o ni však postarala a krmili ji mimo jiné i právě zesnulým psem. Poté se jí již smůla vyhýbala. Motorkářka projela Indií, Pákistánem, Íránem a přes Turecko až do Evropy bez úhony.

Legendární závod proti vlaku: Takto kdysi Bentley propagovalo svá auta

Legendární závod proti vlaku: Takto kdysi Bentley propagovalo svá auta

„Když jsem se v roce 1984 vrátila, dala jsem všechny deníky, nahrávky i fotografie do krabice a ta pak zůstala v kredenci víc než 30 let. Nikdy mě ani nenapadlo, že by můj příběh vyšel knižně,“ přiznává Elspeth Beard.

Když ji ale v roce 2014 jako již uznávanou architektu oslovilo filmové studio s nabídkou na zfilmování její cesty, rozhodla se příběh vyprávět sama. Kniha vyšla v roce 2017 a výběr z Elspethiných fotografií naleznete v naší galerii.

Autor: Martin Mrázek

Článek připravila redakce Reflex.cz

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

21.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 178 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků