Elektronické mýtné schváleno Sněmovnou

Poslaneckou sněmovnou prošel návrh zákona o tzv. elektronickém mýtném. Dle jeho znění bude zpoplatněno v první fázi celkově 2 100 kilometrů dálnic, rychlostních silnic a silnic první třídy. Co se týká poplatků, tak na dálnicích a rychlostních komunikacích bude sazba 4,05 Kč za kilometr a na silnicích první třídy pak 1,90 Kč za kilometr. V počátku zavedení budou mýtné platit pouze vozy s hmotností nad 12 tun, později se přidají i vozy s nižší hmotností a od roku 2012 i osobní automobily. V prvním roce provozu pak počítá vláda s příjmem okolo 10 mld. Kč, což je 10x více, než kolik vydělá na dálničních známkách.

I přes zavedení těchto poplatků, se neočekává, že z dálnic zmizí tranzitní kamióny, a tak nelze očekávat velký přínos pro ostatní motoristy. Těm pomůže až zásadní rozšíření současné silniční sítě, které se zatím zdá být v nedohlednu, všechny klíčové dálnice budou zřejmě hotové nejdříve v roce 2020.

Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

včera | Jan Mička | 23 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků
Minitest Subaru Forester 2.0i-L: Vylepšený kmet dostal dvě oči navíc

Subaru Forester 2.0iL (minitest)

Forester chce v letošním roce k poctivému podvozku nabídnout i porci aktivní bezpečnosti. Přesvědčí matador kategorie i ty "bezpečně smýšlející"?

16.  1.  2018 | Milan Lažanský | 2 příspěvky