Dálniční známky v Česku od 1. prosince už jen elektronicky. Toto byste měli vědět

Již od prosince se začnou v Česku prodávat nové elektronické dálniční známky. Níže se dozvíte všechno potřebné.

Už žádné vylepování na čelní sklo, přichází digitalizace. Po vzoru Slovenska či Rakouska se v Česku konečně dočkáme zavedení elektronických dálničních známek, a to už za čtyři týdny. Spuštění prodeje totiž započne 1. prosince. Shrnul jsme ty nejdůležitější informace, které se mohou řidičům při nákupu hodit.

Samotný koncept dálničních známek zůstává stejný. I po přechodu z papírové formy na elektronická data se bude kupon vázat na konkrétní registrační značku vozidla. Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku nadále platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí 3,5 tuny. Na přípojná vozidla a motocykly se povinnost nevztahuje. Stejně jako doposud jsou však některá vozidla od placení známky osvobozena (viz níže).

Kde elektronickou dálniční známku zakoupím?

Hlavním prodejním kanálem bude od 1. prosince 2020 státní e-shop na webu edalnice.cz. Elektronické dálniční známky bude ovšem možné zakoupit i fyzicky na poště či na čerpacích stanicích Euro Oil provozovaných státním distributorem paliv Čepro, kde za vás proces objednání provede obsluha.  

Hlavně pro cizince pak budou možností i samoobslužné kiosky na hranicích. V blízké době se má nicméně počet míst s prodejem elektronickým známek rozšířit také o další komerční prodejce.

Kolik dálniční známky stojí? A jaké jsou varianty?

Ceny i varianty s časovými úseky na rok, měsíc a deset dní zůstávají stejné. Nově ovšem platí, že začátek platnosti známky si při nákupu zadáte sami, nejpozději však 90 dní od zakoupení.

Ceny elektronických dálničních známek:
Roční – 1500 Kč
30 dní – 440 Kč
10 dní – 310 Kč

Platnost známky si řidič nemusí hlídat úplně sám, bude mít totiž možnosti si nechat dopředu zaslat e-mailem či SMS upozornění na blížící se konec platnosti. Vždy přitom platí, že platnosti vyprší v uvedený den ve 23 hodin 59 minut 59 sekund.

Kdo dálniční známku nepotřebuje?

Již od 1. 1. 2020 jsou od dálničních známek osvobozena vozidla, která jezdí na čistě na elektřinu, vodík nebo využívají hybridního ústrojí a jejich hodnota emisí CO2 nepřesáhne 50 g/km. Toto osvobození platí i nadále, nevztahuje se však na všechna vozidla automaticky.

Automatické osvobození platí u vozidel, která mají speciální registrační značku „EL“, taktéž u historických vozů s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla a stejně jako doposud i u vozidel přepravujících držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P (držitel průkazu ZTP však musí být při kontrole ve voze, v ostatních případech osvobození neplatí).

Ostatní majitelé výše uvedených vozidel si budou muset vyplnit formulář a o osvobození požádat. Více informace k žádosti najdete rovněž na webu edalnice.cz.

A co vozidla na LPG, CNG či biometan?

Elektronické dálniční známky pro vozidla na stlačený zemní plyn (CNG) a biometan jsou o polovinu levnější, tedy na rok za 750 Kč, na 30 dnů za 220 Kč a na 10 dnů za 155 Kč. Pro vozidla jezdící na LPG nejsou dálniční známky zvýhodněny a majitelé tedy zaplatí plnou cenu.

Jak se budou dálniční známky kontrolovat?

Kontrolu platnosti elektronických dálničních známek bude v provozu zajišťovat Policie ČR a Celní správa ČR. Využívat k tomu budou kamery ve svých vozech nebo na kontrolních branách. Na tabletu pak ihned uvidí informaci o tom, zda má vozidlo zakoupenou platnou známku nebo zda je osvobozeno.

Potvrzení o nákupu známky, elektronické či fyzické, které vám bude po zaplacení vydáno, tedy u sebe při kontrole mít nemusíte.

Do kdy platí stará papírová známka?

Pokud máte platný roční dálniční kupón z roku 2020, platit bude normálně do 31. 1. 2021. Novou elektronickou známku si tedy nemusíte zakupovat ihned po spuštění prodejů na začátku letošního prosince.

Jaké hrozí pokuty?

Za jízdu po zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky hrozí řidiči pokuta až 20.000 Kč. Pokud fyzická nebo právnická osoba podá oznámení o osvobození, aniž by na něj měla nárok, ve snaze záměrně systém zneužít, může se pokuta vyšplhat až na 100.000 Kč.

Pokud bude zpoplatněný úsek dálnice užívat vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5000 Kč. Stejná výše pokuty hrozí těm, kteří Státnímu fondu dopravní infrastruktury do deseti pracovních dní nenahlásí, že pominuly důvody pro osvobození.

Diskuze (52) Další článek: Nový dobrodružný VW Golf do detailu: Prohlédněte si Alltrack ve velké galerii

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,