Dnes začíná v ČR prodej elektronických dálničních známek. Víte, kde je koupíte?

Prosinec je tady a s ním i očekávané spuštění prodeje nových elektronických dálničních známek.

Dlouho plánovaný přechod na výhradně elektronické dálniční známky na území Česka je tady. Vylepování kuponů na sklo tedy po 25 letech nahrazuje digitalizace. Spuštění oficiálního státního e-shopu má proběhnout dnes 1. prosince, v tuto chvíli je však web stále mimo provoz. Mluvčí provozovatele obchodu uvedl ČTK, že se stále ladí detaily a prodej bude spuštěn někdy „během dne“.

I po přechodu z papírové formy na elektronická data se kupon váže na konkrétní registrační značku vozidla. Hlavním prodejním kanálem bude tedy státní e-shop na webu edalnice.cz, elektronické dálniční známky bude ovšem možné zakoupit i fyzicky na poště či na čerpacích stanicích Euro Oil provozovaných státním distributorem paliv Čepro, kde za vás proces objednání provede obsluha.

Dálniční známky v Česku od 1. prosince už jen elektronicky. Toto byste měli vědět

Dálniční známky v Česku od 1. prosince už jen elektronicky. Toto byste měli vědět

Ceny i varianty s časovými úseky na rok, měsíc a deset dní zůstávají stejné – roční za 1500 Kč, 30denní za 440 Kč a 10denní za 310 Kč. Nově ovšem platí, že začátek platnosti známky si při nákupu zadáte sami, nejpozději však 90 dní od zakoupení. Platnost známky si řidič nemusí hlídat úplně sám, bude mít totiž možnosti si nechat dopředu zaslat e-mailem či SMS upozornění na blížící se konec platnosti.

Kontrolu platnosti elektronických dálničních známek bude v provozu zajišťovat Policie ČR a Celní správa ČR. Využívat k tomu budou kamery ve svých vozech nebo na kontrolních branách. Potvrzení o nákupu známky, elektronické či fyzické, které vám bude po zaplacení vydáno, tedy u sebe při kontrole mít nemusíte.

Nová Škoda Fabia na prvních fotkách a videu! Skrývala hodně, měla i doprovod

Nová Škoda Fabia na prvních fotkách a videu! Skrývala hodně, měla i doprovod

Pokud máte platný roční dálniční kupón z roku 2020, platit bude normálně do 31. 1. 2021. Novou elektronickou známku si tedy nemusíte zakupovat ihned po spuštění prodejů.

Další informace, například o osvobozených vozidlech od placení dálniční známky nebo pokutách, jsme už přinesli dříve v podrobném přehledu ZDE.

TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 52 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků