Tištěné dálniční známky brzy zmizí. Hlídat nás budou kamery

Podle posledních informací z Ministerstva dopravy si za dva roky již nebudete muset nalepovat dálniční známku na okno. Prostě si ji koupíte v e-shopu.

Takzvaný videotolling, videodetekce registračních značek, by se v České republice měl zavést v roce 2021. Kamery budou umístěny na dálnicích nezávisle na mýtných branách a budou snímat všechna projíždějící vozidla. Myšlenka videotollingu leží na stole ministerstva již od roku 2016, nyní to zřejmě dotáhnou do konce.

Mýtné na německých dálnicích se odkládá o rok. Roční vyjde až na 3300 Kč

Mýtné na německých dálnicích se odkládá o rok. Roční vyjde až na 3300 Kč

Rakouský ministr dopravy Norbert Hofer o tom diskutoval s Danem Ťokem, českým ministrem dopravy. V Rakousku totiž tento systém již nějakou dobu funguje a Rakušané si ho nemohou vynachválit. Ti ovšem mají stále možnost koupit si i tištěnou známku, kdežto Česká republika by měla rovnou přejít na plně elektrický systém.

„Stejně jako v Rakousku nebo na Slovensku půjde zaregistrovat přes e-shop registrační značka vozidla, zaplatit dálniční poplatek a jezdit. Kontrolu pak obstará několik stálých nebo mobilních kamer. Odborníci z Asfinag nám poradí, na co si při přípravě a zprovoznění systému dát pozor,“ uvedl Dan Ťok.

Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu dálnice: Zde je návrh, který postoupil do Sněmovny

Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu dálnice: Zde je návrh, který postoupil do Sněmovny

Cílem tohoto kroku je ušetřit na distribuci a tisku dálničních kupónů. Jen v roce 2017 stály tyto náklady státní kasu 317 milionů korun. S přechodem na elektronický kupón by se mohlo sto milionů ušetřit. Tento systém bude navíc druhým kladivem na hříšníky, kteří jezdí bez známky. Kromě policejních kontrol budou hlídaní i kamerami.

K zakoupení dálniční známky bude stačit zaregistrovat poznávací značku vozidla do online systému a zaplatit.

První jízda se Suzuki Swift Sport: Je to žlutý ďábel za super peníze!

Suzuki Swift Sport (první svezení)

„No konečně, ty malej rošťáku“, vypadlo ze mě ihned po nasednutí. Tohle auto je totiž naprosto skvělý způsob, jak utratit půl milionu.

14.  4.  2019 | Vladimír Kadera | 35 příspěvků
TEST BMW M850i xDrive Coupé: Do klubu rváčů v rukavičkách

BMW M850i xDrive

Lexus LC je možná zábavnější a lépe se poslouchá a Mercedes S Coupé je pravděpodobně o chloupek komfortnější. Lepší definice třídy gran turismo však na silnice snad ještě nevyjela.

13.  4.  2019 | Miro Mihálik | 15 příspěvků
Minitest Citroën C5 Aircross 2.0 BlueHDi EAT8: Sto lidí, sto názorů

Citroën C5 Aircross 2.0 BlueHDi (minitest)

Role vlajkové lodi je poměrně složitá. Zákazníci za své nemalé peníze chtějí to nejlepší a kompromisy jim moc nevoní. Dokázal nás vůbec nejdražší Citroën C5 Aircross přesvědčit o svých kvalitách?

10.  4.  2019 | Jan Mička | 7 příspěvků