Tištěné dálniční známky brzy zmizí. Hlídat nás budou kamery

Podle posledních informací z Ministerstva dopravy si za dva roky již nebudete muset nalepovat dálniční známku na okno. Prostě si ji koupíte v e-shopu.

Takzvaný videotolling, videodetekce registračních značek, by se v České republice měl zavést v roce 2021. Kamery budou umístěny na dálnicích nezávisle na mýtných branách a budou snímat všechna projíždějící vozidla. Myšlenka videotollingu leží na stole ministerstva již od roku 2016, nyní to zřejmě dotáhnou do konce.

Mýtné na německých dálnicích se odkládá o rok. Roční vyjde až na 3300 Kč

Mýtné na německých dálnicích se odkládá o rok. Roční vyjde až na 3300 Kč

Rakouský ministr dopravy Norbert Hofer o tom diskutoval s Danem Ťokem, českým ministrem dopravy. V Rakousku totiž tento systém již nějakou dobu funguje a Rakušané si ho nemohou vynachválit. Ti ovšem mají stále možnost koupit si i tištěnou známku, kdežto Česká republika by měla rovnou přejít na plně elektrický systém.

„Stejně jako v Rakousku nebo na Slovensku půjde zaregistrovat přes e-shop registrační značka vozidla, zaplatit dálniční poplatek a jezdit. Kontrolu pak obstará několik stálých nebo mobilních kamer. Odborníci z Asfinag nám poradí, na co si při přípravě a zprovoznění systému dát pozor,“ uvedl Dan Ťok.

Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu dálnice: Zde je návrh, který postoupil do Sněmovny

Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu dálnice: Zde je návrh, který postoupil do Sněmovny

Cílem tohoto kroku je ušetřit na distribuci a tisku dálničních kupónů. Jen v roce 2017 stály tyto náklady státní kasu 317 milionů korun. S přechodem na elektronický kupón by se mohlo sto milionů ušetřit. Tento systém bude navíc druhým kladivem na hříšníky, kteří jezdí bez známky. Kromě policejních kontrol budou hlídaní i kamerami.

K zakoupení dálniční známky bude stačit zaregistrovat poznávací značku vozidla do online systému a zaplatit.

Minitest Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4: Jediné svého druhu?

Suzuki Vitara 1.0 BoosterJet 4x4 (minitest)

Na kombinaci litrového tříválce a pohonu všech kol jenom tak nenarazíte. Suzuki Vitara se takto nabízí výhradně ve výbavě Premium za 490.900 Kč a jde o vůz, který byste rozhodně neměli přehlížet.

19.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 45 příspěvků
TEST BMW X4 M40d/240 kW: Začnu mít konečně rád crossovery?

BMW X4 M40d

Projet se v nejvýkonnější naftové X4 někde na riviéře, prskali bychom nad jejím podivným designem. Když ale máte na silnicích kalamitu a objevíte její zábavně naladěnou čtyřkolku, máte Vánoce i v únoru.

17.  2.  2019 | Miro Mihálik | 23 příspěvků
Minitest Škoda Superb 1.5 TSI ACT DSG: Je to o úhlu pohledu

Škoda Superb 1.5 TSI ACT (minitest)

Nový motor, stejný výkon. Změnila se nějak základní Škoda Superb s jednotkou 1.5 TSI?

15.  2.  2019 | Vladimír Kadera | 94 příspěvků