Elektromobily problém s emisemi nevyřeší. Dlouholetá studie potvrdila spojení s nemocemi, které rozhodně nechcete dostat

Sedmnáct let trvající výzkum celé řady univerzit studoval vliv mikročástic produkovaných spalovacími motory na lidské zdraví.

Jedním z hlavních důvodů zavádění elektromobility je snaha o čistší a méně škodlivé ovzduší. Odborníci však jedním dechem dodávají, že i když by po světě jezdily pouze elektromobily, problém by se nevyřešil.

Bez ohledu na pohon totiž automobily víří škodlivé mikročástice vznikající třením pneumatik o povrch vozovky a také při brzdění. Hlavními producenty těchto částic jsou vedle spalovacích motorů také zplodiny z hořícího dřeva, kouření i vaření. Pokud se vám to zdá jako zbytečná masáž mentality lidí, věnujte chvilku následujícím řádkům, protože průkazně jde o zdraví a prevenci před vážnými onemocněními.

Důkazem jsou výsledky sedmnáctileté studie (2000-2017) zkoumající vliv prachových částic na zdraví lidí. Její odbornost a globální zaměření podtrhuje spolupráce předních vědeckých univerzit a institucí, například atlantské univerzity Emory, dánské univerzity v Kodani, univerzity Johns Hopkins v Baltimoru se zaměřením na medicínu, zdravotní katedry Harvardu v Bostonu a mnoha dalších.

Výzkum se zaměřuje na prachové částice s označením PM 2,5 a jejich negativními dopady na americkou populaci. Nacházejí se ve vzduchu prakticky na celém území, takže rozdíl je samozřejmě v koncentraci. Díky miniaturní velikosti se dostávají do plic, kde ve větším množství způsobují respirační komplikace například dušnost a kašel.

Pokud vzduch, který vdechujeme, není čistý, zasažené jsou nejen plíce, ale později také mozek, který při dlouhodobé kontaminaci může vykazovat známky poškození. Vyhodnocení dat jednoznačně prokazuje, že pobyt v prostředí s výskytem částic 2,5M zvyšuje riziko onemocnění Alzheimerovou nemocí o 9 procent a v případě demence je pravděpodobnost vyšší o 6 až 7 procent. Alzheimerova nemoc je častější, protože jde pouze o jednu z mnoha podob demence. Termín demence označuje celou skupinu problémů sníženého duševního zdraví.

Výsledky potvrdilo porovnání map míry znečištěného ovzduší s podklady o četnosti výskytu neurologických onemocnění. Vědci zároveň odhalili, že PM2,5 obsahují černý uhlík, dusičnany, sírany a prach, které fungují jako urychlovače výše zmíněných onemocnění.

Diskuze (14) Další článek: TEST Opel Crossland 1.2 Turbo AT6: Stárne důstojně, ale co ta cena?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,