Elektrický Volkswagen Golf dorazil na český trh. Cena není úplně lidová

61 komentářů

88durex88
12. června • 14:53

Automobilka Tesla a jej model S prejde 400 km na jedno nabitie bežným spôsobom. Tento údaj potvrdzujú videa na youtube. Udávaný dojazd je cca 500km na jedno nabitie, no berme to z rezervou. Nabitie na rýchlonabíjačke Tesla je na 80% kapacity akumulátorou za približne 20 - 30 minút. Čo predstavuje jednu prestávku na občerstvenie a WC. Je pravda, že auto nestojí 900 000 Kč http://www.teslamotors.com/en_EU/models/design... a supernabíjačky od Tesly na našich územiach zatiaľ nie su. Elekto stanice ale nejaké sú vybudované na Slovensku a nie je problém prejsť z Bratislavy do Košíc aj s elektomobilmi, čo majú dojazd na jedno nabitie cca 150 km. Auto však vyzerá k svetu a podľa testov dosahuje špičkové jazdné výkony a vlastnosti!Týmto príspevkom chcem povedať, že normálny elektromobil už existuje a bežne sa predáva. Na Slovensku sú už 4 autá, v Čechách neviem koľko. Tesla má v pláne predávať aj auto s cenovkou cca 30 000 dolárov. Takže budúcnosť o normálnejšom a cenovo dostupnejšom elektromobile nie je až taká čierna.

runner42
12. června • 23:16

Zjistěte si, kolik nabíjecích cyklů v Superchargeru battery pack vydrží a proč sama Tesla nedoporučuje jeho časté využívání.

88durex88
13. června • 14:35

Takéto auto si v dnešnej situácii kúpi v drvivej väčšine ten, kto má rodinný dom, alebo firma, kde sa dá nabíjať (kvôli nedostatku nabíjačiek na sídliskových parkoviskách, aj keď ja v tomto nevidím zásadný nedostatok). Teda nie je odkázaný len na Superchargre. Doma si môže nabiť takmer každý deň (večer). Pri realnom dojazde na jedno nabitie cca 400 km nebude majiteľ bývajúci v dome v drvivej väčšine odkázaný len na Superchargre. Neberiem do úvahy ľudí, ktorí najazdia doslova denne viac ako jedno nabitie. Jedna vec je neodporúča, ale pokiaľ viem, záruka sa tým neskracuje. Keby to bolo len 500 cyklov, tak teoreticky a maximalisticky by mohol na pôvodný akumulátor prejsť pri nabíjani len zo Superchargrov 200.000 km. Samozrejme je tu obrovský priestor na rôzne variácie, permutácie či už negatívne, tak aj pozitívne.Je pravda, že je potrebné si zvyknúť a naučiť sa trošku viac premýšlať, kde a ako si elektromobil nabiť (plánovať). Tak ako vo všetkom a všade je skupina ľudí, ktorí myslia pozitívne - hľadajú, čo je dobré a ako sa to dá. Druhá skupina ľudí, ktorá myslí negatívne - tiež hľadajú, ale čo je zlé a ako sa to nedá.Za starých čias tiež neboli benzínky na každom kilometri. Pamätám si, že v Banskej Bystrici cca 20 rokov späť (nie je to až také malé mesto) bola len jedna pumpa a aj to na kraji mesta. Tak, ako sa vyvýjajú motory, tak sa vyvýjajú aj batérie. Uvidíme, ako to bude o 5 rokov. Vždy musia byť nejaký nadšenci, ktorí si danú vec, technológiu aj keď nedokonalú a predraženú kúpia. No bez ních by sa takmer nič neposúvalo a nevyvýjalo. Ja túto technológiu vidím pozitívne, aj keď zatiaľ elektromobil nevlastním :-).

runner42
13. června • 16:19

Já nejsem optimista ani pesimista, ale realista. Ta jedna pumpa na kraji města se čtyřma stojanama za pár šupů dokázala za jednu hodinu doplnit palivo vozidlům na ujetí 250 000 kilometrů.
Nákladný Tesla supercharger se čtyřmi stojany dokáže za hodinu nabít aku na 1 600 kilometrů.A o tom to je. To není o negativním myšlení. Je to o základní míře kritického uvažování a logiky, kterou by měl mít každý.

88durex88
13. června • 17:38

Pozitívna kritika a pozitívne hľadanie nedostatkov je tak isto veľmi dôležité. Nič nie je tak dokonalé, aby sa nedalo vylepšovať. Ak sa preráta počet áut na benzín, naftu s počtom pumpami a počet elektromobilov s počtom Superchargerov, tak by vyšla celkom zaujímavá štatistika. Jeden rozdiel tu je a ten som už napísal v predošlom príspevku. Majiteľ elektromobilu s rodinným domom nemusí celkom reálne využiť ani raz Superchargre. Môže si vystačiť aj s domácim nabíjaním. S využívaním domácich solárnych panelov to môže byť tiež veľmi zaujímavé. Samozrejme okrem dlhých výletov, ale dúfam, že sa nebudeme hrať na úplné podrobnosti.Váš názor a postoj akceptujem. Na veci sa vždy dá pozerať minimálne z dvoch strán, pričom obidve (všetky) strany môžu mať pravdu. Jednému elektromobil nevyhovuje a druhému vyhovuje (podmienkami využívania). Všetko záleží, kto čo vlastne potrebuje. Alebo aj len chce, alebo nechce.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
runner42
16. června • 10:00

Nechápu, co na tom může být zajímavé, jak naznačujete. Vychází mi to jako naopak velmi nezajímavé.
Při průměrném ročním příkonu metru čtverečního panelu v ČR o hodnotě 1000kWh a následném zohlednění efektivity, ztrát kvůli znečištění, přehřívání, sněhu a ztrát při nabíjení vychází množství elektřiny z tohoto metru panelu uložené v aku elektromobilu cca 115kWh ročně, tedy 0,3 kWh denně.
Při průměrném nájezdu 30 tisíc kilometrů ročně potřebujete mít teoreticky instalovanou kapacitu pro minimálně 21kWh denně, tedy za 420 tisíc Kč, v praxi ale minimálně dvoj i více násobnou (neboť čerpání energie z aku nebude během roky nikdy lineární a je ztěží akceptovatelné po delším výletu čekat tři dny, než je auto provozuschopné), tedy cca 150m2 za nejméně cca 1-1,5 milionu Kč. Návratnost takové investice neexistuje, neboť jen v panelech by byla cca 13-20 let a to nezohledňujeme aku elektromobilu.Za tyto peníze můžete projet minimálně 600 tisíc kiometrů na fosilní paliva.
Prostě ekonomický nesmysl.

88durex88
16. června • 11:44

Tak ako som napísal vyššie, na všetko sa dá pozrieť z dvoch strán. Do tých čísel sa veľmi nevyznám a budem predpokladať, že majú trošku logiku a správnosť. Ak by majiteľ domu a samozrejme aj elektromobilu uvažoval o solárnych paneloch, tak by určite uvažoval aj o použití na prevádzku rodinného domu zo solárnych panelov. Vo vašom príspevku nevidím spomenutú aj túto možnosť a tým pádom by tie prepočty vychádzali úplne inak. Príspevky poukazujúce iba na negatívne a zlé stránky čohokoľvek mi pripomínajú stredovek. Vtedy keď niekto prišiel s niečim novým - iným, alebo mal len opačný názor tak bol ukameňovaný, hanený, vyhnaný. Ono sa to vlastne deje aj dnes (teraz nenarážam len na Vás). Ľudia sa nezmenili, zmenili sa len technológie a možnosti. Pričom táto technológia takmer žiadnym spôsobom neohrozuje životy, zdravie a ani viac neznečisťuje životné prostredie, tak ako doterajšie technológie. Skôr naopak. Ekonomika obstarania a prevádzky je tiež dôležitá. Ale náš svet je zvláštny. Veľakrát kupujeme veci, čo sú úplne neekonomické. Kúpime oveľa drahšiu vec, pričom oveľa lacnejšia nám poslúži takmer úplne rovnako a rovnako kvalitne. V tomto však môžeme pomôcť životnému prostrediu, čiže sebe a následujúcim generáciam. Je jasné, že nie každý si takéto niečo môže dovoliť. Ani dnes nie je samozrejmosť počítač, smartfon a domáci internet.Pre moju informovanosť si dám vypracovať cenovú ponuku na solárne panely - teda vybavenie rodinného domu s možnosťou nabíjať 2x elektromobil s kapacitou batérie 84 KWh, prevádzku vykurovania, osvetlenia a ohrevu vody zo solárneho systému. Koľko to bude stáť, čo to bude obsahovať, aké parametre mať, čo všetko to "utiahne" čisto na solárnu energiu a ako sa to bude používať.Netvrdím, že je to jediná správna možnosť. Poukazujem, že je to veľmi zaujímavá zatiaľ alternatíva, ktorá určite stojí za pozornosť a v niektorých prípadoch aj za použitie už aj teraz.

runner42
16. června • 12:24

Zajímavá alternativa? Alternativa k čemu? :-D
Tu nabídku si určitě nechte zpracovat. Budete hodně zírat. A nezapomeňte ještě přičíst cenu pozemku pod panelama a jako podmínku si dát, že chcete samostantnost, bez připojení k veřejné el. síti se smradlavými tepelnými elektrárnami. To budete zírat na druhou.Ono totiž sluníčko je lump - když zrovna přes den svítí, tak netopíte ani nesvítíte a s elektromobilem jste určitě v práci. Zato chladné zimní večery se nevyznačují zrovna přísunem solární energie.

88durex88
16. června • 14:23

Niekedy mám pocit, ako by sme sa nerozumeli, alebo písali každý o niečom inom. Panely sa dnes montujú na strechy budóv. Neviem o akých typoch píšete vy, alebo máte na mysli.
Nikde som nepísal, že mať dom len na solárnu energiu. Možno že už je tá technológia tak vyspelá, že je to možné. Až taký prehľad nemám. Byť totiž závislí len na jednej možnosti (v hocičom) je trošku hazard. A zvlášť v energiách - plyn, elektrika, voda. Cena, suma, peniaze - to je veľmi subjektívne. Pre niekoho je veľa dať 1000 € za auto, niekto si auto kúpi za 200.000 € a ani nevie, že mu niečo z účtu ubudlo. Preto nechajme, aby si každý sám podľa svojej peňaženky posúdil, či bude zírat, alebo s úsmevom na tvári sa tešiť z prípadného nákupu. Mňa len fascinuje Váš postoj k tejto technológii. O cenu v našej diskusii vôbec nejde. To je len Váš ďaľší "argument", ako presviedčať o nevýhodnosti tejto technológii. Nebodaj Vás niekto nasilu núti, aby ste si ju zadovážil?

runner42
16. června • 15:52

Já žádný postoj k této technologii nemám. Jsem pragmatik a pokud bude moji potřebu svobodné individuální dopravy za výhodnějších ekonomických podmínek pokrývat auto poháněné malým bílým králíčkem běhajícím ve válci, klidně ho beru, je mi to úplně jedno.Ovšem odmítám akceptovat optimisticky nekritický pohled, který někteří zastávají a jiní na něm parazitují.
Elektromobilita v současné podobě ve fundamentálních parametrech těžce zaostává a její prosazování pomocí různých manipulací a dotací zavání fašismem.S vaším pohledem na nebezpečí závislosti bez diverzifikace souhlasím. Ale elektromobilita rozhodně rizika nesnižuje, právě naopak.
Vaše poznámka o nepodstatnosti ceny hezky dokresluje, proč nechápete moji kritiku. Jestli něco brání rozšíření elektromobilů, je to především celková cena jejich vlastnictví. A ta je a bude oproti autu se spalovacím motorem i v dlouhodobém horizontu výrazně vyšší z prostého důvodu - vytvořit a provozovat elektromobil je energeticky mnohem náročnější. A tím je vše dané.PS: Zkuste si za domácí úkol spočítat rozměry sedlové střechy u domu orientovaného štítem třeba na S/Z, aby pokrytá panely byla schopna do 8 průměrných hodin dobít 90kWh. ;)

88durex88
16. června • 17:42

Cena je samozrejme veľmi dôležitá. Túto diskusiu však nevediem o cene. Všetko čo je nové, je zo začiatku drahé, miestami až preťažené. Ja Vašu kritiku chápem, ale nestotožňujem sa s ňou. To, že Vy máte problém akceptovať opačný názor, je len Váš problém a môj názor sa týmto aj tak nezmení. Drahé boli zo začiatku digitálne fotaky, mobily, LCD televízory, smartfony, notebooky a tak ďalej. Až čas ukáže, či sa táto technológia presadí. Ja som o jej úspechu presvedčený. Veľkú zásluhu budú mať na tom aj zarytý odporcovia ako Vy. Lebo aj negatívna reklama je reklama. Najdôležitejšie je, že sa bude o tom stále hovoriť. Pri cenovej ponuke by som sa predpokladam dozvedieť aj také podrobnosti :-).

Eldm
11. června • 17:30

Takze takto. Aj ten najmenší mestský vozík na benzín /naftu/ jej spotrebuje v mestskom režime +/- 5litrov. A teraz prichadza pravda právd tramdadaaaaa : benzín ani nafta sa netazi. Benzín aj nafta sa VYRABJU. No a pri frakcnej destilacii ropy sa spotrebuje veľa tej zlej hnusnej neekologickej elektriny. Koľko presne?? Kurevsky veľa. Cca 2-3 kWh na jeden liter hotoveho produktu.
Teraz to poviem lopatisticky aj pre absolventa stavebnej ucnovky : na výrobu 5 litrov nafty sa spotrebuje toľko elektriky že by s ňou v mestskom režime elektromobil zvládol cca 100km jazdy. A teraz mudrujte o ekonomike a ekologii

runner42
11. června • 18:32

Což je sice částečně pravda (pominu, že se elektřina využívá pro zefektivnění výroby a jde to i bez ní), leč je to zcela irelevantní, neboť energetické nároky hravě pokrývá využití zbytkových produktů. Ono vás to zřejmě překvapí, ale z ropy se nedělá jen benzín a nafta.

Fantomas
11. června • 19:17

A elektřina se zase používá i na jiné věci, než na takovouhle výrobu.

runner42
11. června • 20:03

No a? Pochopte, že z toho litru ropy mám dost energie na naftu, benzíny i hravé pokrytí všech energetických nároků na tuto výrobu a ještě mi zbude sposta dalších vedlejších produktů. Uvádět spotřebu el. energie na litr paliva je směšné, protože výstupem procesu není jen litr paliva.
Argumentovat tím, že na produkci paliv spotřebovávám el. energii je stejně imbecilní, jako se ohánět elektrickou spotřebou čerpadel sekundárního okruhu jaderné elektrárny. Ano, spotřebovávají proud, ale nepoměřitelně s výstupem - energetická bilance produkce je totálně pozitivní.

eldm
11. června • 20:21

Imbecilitou sa tj neváhajte... som totiž energetiky a v jadrovej elektrárni konkrétne jaslovské bohunice na V2 som strávil 3roky ako čerstvý absolvent. Takze Vám dám presnú odpoveď. Na celý chod elektrárne to zem. Primárny aj sekundárna okruh sa minie cca 2 max 4% vyrobenej energie.. takze áno argumentuje týmto príkladom pomerne imbecilne ako ste sám napísali.. V čom spočíva tá úžasné kladna bilancia??? Že na výrobu benzínu na cca 100km jazdy autom ttreba toľko el energie ktora by stačila poháňať el mobil na tu istú vzdialenosť ??? Kde je ťažba ropy preprava surové ropy preprava benzínu a nafty.....????

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
runner42
12. června • 8:04

Tak znova. Sice se pro vyprodukování litru nafty spotřebují 3kWh elektrické energie, ale vedle toho dostanu ještě přes litr benzínu, půl litru petroleje, přes dva litry mazutu a parafín. Spotřebuju na to 5 litrů ropy a vytvořím energetické produkty v úhrnné hodnotě přes 30 kWh energie. Takže se pohybuji někde okolo 10% energetických nákladů.
Oproti tomu ve vašich tepelných elektrárnách vyletí 60% energie komínem, pak zde máme ztráty při transportu, nabíjení a výbíjení baterií a samozřejmě v účinnosti elektromotoru. Takže pro vašich 15kWh využitých elektromobilem jste ve skutečnosti spotřeboval 30kWh energie z primárního zdroje, za které bych já vyrobil tolik paliv, že bych dojel z Prahy k moři.

Lovap
12. června • 8:32

Zaujímavé, že straty pri elektrine zarátavate, ale straty pri ropných produktoch už nie ... ten benzín či nafta sa do čerpačiek dostáva ako? Predsa sa vozí, že ... pri benzíne k tomu zarátajte odpar zo zásobníkov, nádrží, pri čerpaní paliva ...
K účinnosti - no spaľovací motor má účinnosť nejakých 30 - 40 %, el. motor nejakých 80 - 95% ...

runner42
12. června • 12:09

Porovnáváte neporovnatelné. Paliva jsou primární zdroj energie. Elektřina je pouze médium, kterým se energie přenáší.
Tak jinak - vezmu fosilní zdroj obsahující 2x100kWh energie. Ze 100kWh udělám v rafinérii paliva obsahující 90kWh. Z druhých 100kWh udělám 40kWh elektrické energie v elektrárně. A to jsme teprve na startu. Už to takhle chápete?
Účinnost elektrického motoru je super, ale dokud nezvládneme zefektivnit výrobu elektřiny, její transport a ukládání, bude v celkovém srovnání za spalovacím motorem stále zaostávat.

eldm
11. června • 20:22

Píšem s mobilu tak občas mi tam doplní slovíčko aké nechcem

Řidič
11. června • 12:57

na rozvoz piizy či pro Messengery je to dost drahé,si myslím.. pro ostatní motoristy na houno.. :-/

Fantomas
11. června • 13:08

Já to vidím spíš trochu obráceně. Rozvozci by dojezd rychle vyčerpali a pak by na dlouhou dobu byli nepoužitelní.
Ale ve společnosti, kde většina obyvatel bydlí ve městech a přilehlých satelitních městečkách a dojíždí denně cca 20 - 30 km do práce a zpátky je to ideální dopravní prostředek. Jen se tomu musí města postupně přizpůsobit a to je zatím utopie a moc to ani nevypadá, že by tohle někoho nějak zajímalo.

pavel
11. června • 14:53

Do práce a zpátky to je zbytečně velké. Na to stačí elektrický Up. Ten je za cca 600.000,-Kč. Nicméně na takové denní otloukání je škoda i jeho. Úplně stejnou službu udělá pětileté Punto za desetinu ceny a spotřebou cca 6 litrů/100km. On to je totiž takový paradox. Čím je auto menší, ve smyslu jednodušší a s menší spotřebou, tím víc vynikne nehospodárnost stejně malého elektromobilu. A to jak v ekonomii (nákladech na výrobu a provoz), tak v ekologii (energetická a emisní stopa jeho výroby a recyklace). Cena benzínu je cca 16,91 Kč/1l, spotřební daň z jednoho litru je 12,84 Kč, DPH 6,25 Kč. Celková cena kterou spotřebitelé platí je 36,00 Kč. Při testu e-Up, kdy byly podmínky příznivé, při ustálené rychlosti 90 km/h byla naměřena spotřeba 12,7 kWh na 100 km a při 130 km/h 20,4 kW/h. Jedna kWh podle ČEZu je okolo 5,00 Kč při 2500kWh za rok v sazbě Confort D Standard. Za benzín bez spotřební daně, ale s DPH 21% z ceny 16,91 by byla cena litru benzínu cca 20,46 Kč. Takže 100 km v Puntu je 20,46x6 = 122,8 Kč. Za elektřinu z ČEZu je 100 km v e-Up asi tak 5,00 x 16,0 = 90,00 Kč. Takže shrnuto podtrženo. Kdyby všichni přešli na elektřinu, stát by buď přišel o spotřební daň z fosilních paliv (což je v ČR okolo 80 miliard Kč ročně), nebo by ji musel nahradit jinou daní a nebo by silnice spravovali brigádníci v akci Z. O ostatních ekologických dopadech nemluvě.

Hans
11. června • 13:18

Ano, přesně, chápu třeba využití pro auta městkého typu, ale pardon, Golf, rodinné vozidlo, které mě v zimě z Prahy nedoveze ani do Domažlic.... Myslím, že třeba dodávky pro rozvoz zboží v rámci menších měst - OK. Malá auta pro dopravu z domova do práce - OK. Ale rodinný vůz, co Vás vlastně nikam nedoveze?

Fantomas
11. června • 13:27

Já to říkám pořád, že elektromobily mají být malé, lehké a dělané pro městský kyvadlový provoz. A že velké elektrické limuzíny jsou docela nesmysl.
Jinak dnes jsou auty typu Golf považována a používána spíš právě jako každodenní prostředek pro osobní kyvadlovou dopravu, než jako rodinné auto. A výrobce to ví, proto využívá popularity a oblíbenosti tohoto auta a snaží se zákazníkům nenápadně podsunout elektřinu. Ale ideální to není.

Hans
11. června • 12:19

Elektromobil je jen pro ty co nevědí kam vrazit peníze. Až bude dojezd 500 km, nabití bude trvat 10 minut z rychlonabíječky a hodinu z běžné a cena bude o 50 000 větší než za diesel, pak o tom možná budu uvažovat. Takže za 20 let nashle... :-)

Fantomas
11. června • 12:51

Dokážeš si představit jak obří proud by musel téct tou rychlonabíječkou, aby tím za 10 minut proteklo elektřiny na 500 km? To by tu rychlonabíječku i s autem roztavilo na placku. A s hodinou to nebude o moc lepší.

Hans
11. června • 12:56

Teď ne, za 20 let možná...

Fantomas
11. června • 13:00

Jako že za 20 let budou platit jiné fyzikální zákony?

Hans
11. června • 13:10

No Edisonovi ta jeho žárovka na poprvé svítila minuty, dnes nám žárovka vydrží roky... Takže aniž by se musely snad proboha měnit fyzikální zákony, mohou přijít nové technologie, které nebudou popírat zákony fyziky, ale vše urychlí. Já nevím, ve 20tých letech měl motor o objemu 4 litry výkon 60 koní... Dnes můžeme hovořit o výkonu třeba 1000 koní. Popírá to nějak fyziku??? :-)

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Fantomas
11. června • 13:22

Jasně, ale tam nejde o přenosy tak obřích energií. Zato nacpat někam za 10 minut elektřiny za 500 km je prostě velice náročná a riziková věc a nejde ji jen tak obejít a gumové holínky to nevyřeší.
A u číslovek se žádné stupidní koncovky (ti, tých a podobně) nikdy nepíšou! Taky bys přece nenapsal, že je dnes 11tého 6tý, nebo jo? Řadové číslovky (dvacáté, jedenáctého, šestý) se píšou zásadně s tečkou. Tedy 11. 6. a ve 20. století.
Navíc napsat DVACETtých je přece naprostý nesmysl.

Hans
11. června • 13:27

A jéje, my se bavíme o elektromobilech a Vy na mě s gramatikou... Když už tak DVACÁTÝCH... Hold někdo chytrej co hnípe nepochopil... :-)

Hans
11. června • 13:32

Nic odpojuji se, páč baviti se o tom, co se jak psáti má či nemaje, na to náladu nemaje též.Mějte sa všicí, kdož chápou mé výrazy správně, dobře a ostatní nechť si s tím lámou hlavu. Jak je jen možné, že někdo může psát 4tého, 40cet... Jéžíší, svět se zbortil! :-)

Fantomas
11. června • 13:36

Tak je to vaše vizitka, ne moje. Já si ve škole nehrál pod lavicí s kružítkem.
Moudrý člověk se z vlastních chyb poučí, vám jsou vlastní chyby k smíchu.

Hans
19. června • 8:21

Jen tak mimochodem:
http://auto.idnes.cz/baterie-z-ras-nebo-hlinik... ... Možná se rýsuje to, co tady říkám a Fantomas ne a ne uvěřit...
Jo a z kružítkem jsem si ve škole nehrál... :-) Já o chybách vím, ale nechápu, proč když nepíšu prověrku z Českého jazyka, tak nemohu svobodně bez toho, aniž by mě kdokoliv ponaučoval a zesměšňoval, napsat 40cátých... :-) Fantomasi davaj mi pětku a maj klid v duši.

Petr
13. srpna • 10:29

Páč jen negramot si plete demokracii a pravopis.

runner42
19. června • 9:03

Přečtěte si i diskuzi k tomu článku, třeba hned první příspěvek ;-)

Fantomas
11. června • 12:55

Ze stejného důvodu pak nemohou být pro uložení elektřiny v autě použity chemické akumulátory, protože tak rychlá a intenzivní chemická reakce je prostě do auta nepoužitelná. Musely by se tedy vyvinout nějaké úplně jiné, nové možnosti bleskového uložení velkého množství elektrické energie bez nebezpečí a rizika pro posádku a obsluhu. Snad nějaké kondenzátory...

Fantomas
11. června • 12:59

S elektřinou je prostě problém, je to příliš inzenzivní a příliš neskladný druh energie. My zatím používáme jako zdroje energie látky, ze kterých se potřebná energie uvolňuje postupně podle potřeby, takže problémy s uskladněním nejsou.

nejistota
11. června • 12:27

Pochybuji, že by za 20 let byly všude běžně dostupné malé jaderné reaktory jako levné, spolehlivé, bezpečné a ekologické rychlonabíječky pro elektromobily.

Tomas
15. září • 12:27

Proč jaderné reaktory? Tesla už má síť dobíjecích rychlostanic ve vývoji: http://www.teslamotors.com/supercharger...

Hans
11. června • 12:54

To možná ne, ale třeba se vymyslí jiný udržovač energie, který bude mít vysokou výdrž a k nabíjení třeba postačí nějaká výkonná solární nabíječka na střeše a kapotě vozidla... :-) Nebo se zdokonalí systém průběžného dobíjení pomocí jiného motoru, třeba poháněného vodíkem, cng atd. a nebo může být vymyšleno elektromagnetické nabíjení, které nebude nutné fyzicky připojovat k síti, jen třeba vrámci já nevím třeba patníků u silnice bude auto nabíjeno zcela automaticky stále...

Fantomas
11. června • 13:15

Taky je potřeba si uvědomit, že udržení tak velkého množství elektřiny pro dojezd na několik set km je dost velké riziko pro posádku. Při havárii se zableskne a nebude koho ošetřovat :-)

Fantomas
11. června • 13:04

Jo, bezdrátový přenos energie za jízdy přímo do auta je velice dobrá myšlenka a asi jediná lepší cesta. Co jsem četl, tak s tím experimentoval už Nikola Tesla před 100 lety a údajně mu to velice dobře fungovalo. Z nějakých důvodů jsou tyto technologie tabu a není zájem je rozvíjet.

Vzpomínka
11. června • 14:48

Před pár lety vysílali v TV dokument "Tesla - pán blesků", kde ten princip ukazovali. Nikola Tesla prý chtěl postavit po světě síť zařízení typu "Teslova cívka", které by transformovaly relativně nízké napětí a velký el. proud na vysoké napětí (miliony voltů) s nízkým proudem a to by "sršelo" do zemské atmosféry. A z té atmosféry to zase měly ty elektromobily pomocí podobných cívek "nasávat", převádět na větší proud a nízké napětí k pohonu elektromotoru. Tento princip se dnes v podstatě používá pro vysílání a příjem radiových vln. Pro pohon vozidel by to asi vyžadovalo spoustu takových vysílačů, velké výkony vyzařované neustále do vzduchu (s patřičnými ztrátami) a hlavně elektrárny, které by tu energii vyrobily. A muselo by se to asi vyrábět a distribuovat pokud možno zdarma, aby to nebylo nutné rozúčtovávat na jednotlivé odběratele, takže by nejspíš i výstavba a údržba takové sítě musela být velmi levná, což jsou značně rozporuplné požadavky. Anebo najít "spravedlivý" způsob rozúčtování bezdrátové energie včetně pokrytí ztrát, což by bylo asi také docela komplikované a nijak by to nesnížilo náklady na výrobu, výstavbu a údržbu takové infrastruktury, spíš naopak.Anebo by stačilo změnit žebříček společenských hodnot, aby všichni odváděli zhruba stejnou práci zadarmo a všechno měli také zadarmo (=> navzájem si byli rovni ti schopní i ti neschopní a nezáviděli si to). To ovšem už mnohokrát zkoušely různé ideové skupiny v celé dlouhé historii lidstva a nikdy to moc dlouho nevydrželo a ani to nedopadlo příliš dobře (vždy byl někdo proti a pokud nebyl takový protivník "po ruce", tak si takové skupiny nějakého "nepřítele" hledaly a našly přímo uvnitř mezi sebou).

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Petr
13. srpna • 10:24

To už tu bylo... Ale musíš (obvykle vykám, ale komunisté jsou na to hákliví) vydržet co na to ústřední výbor komunistické strany. Myslím, že buržoazní přežitek konzumní společnosti, jako je jízda automobilem, zcela zakáže. A pak bude dojezd celkem jedno.

Vana666
11. června • 15:06

Pro představu o účinnosti Teslova přenosu energie stačí porovnat vyzářený a přijatý výkon u běžného všesměrového rádiového nebo TV vysílání. Nemluvě o obrovském zatížení elektrosmogem. Tudy cesta prostě nevede a nikdy nevedla

jakub.h
16. srpna • 22:11

Dnes ale existují lepší cesty, máme totiž polovodiče. Přenos energie v blízkém EM poli (což Tesla neprovozoval) může být právě že docela efektivní. To máte stejné jako s dálkovým vedením, tam taky před sto lety bylo nezbytné používat střídavý proud, ale díky moderním polovodičům dnes můžeme používat HVDC s leckdy výhodnějšími vlastnostmi.

runner42
11. června • 8:18

Cháchachá, víc k tomu asi nelze říct :-P

Michal
11. června • 7:18

S dojezdem 190 km bych tři odtahy zdarma vyčerpal za první dva dny a pak už bych musel platit nebo chodit pěšky :-/. Nehledě na to, kolik času zabere dobíjení. Podle mě by si už elektromobil s dojezdem pod 400 km neměl dovolit nikdo prodávat.

Fantomas
11. června • 11:53

Tak s benzínem se ti snad taky nestává, že by ti najednou někde došel, tak nechápu proč by ti měla dojít elektřina? Snad jsi inteligentní, umíš číst a když ti to hlásí dojezd 30 km, tak se snad nevydáš na stokilometrový výjezd. Nebo jo? :-)
No a jestli máš velký denní nájezd, tak by sis na to snad takovéhle auto nepořídil, tak proč to takhle přehnaně odsuzuješ?
Prostě máme každý jiné potřeby a požadavky. Tobě takovýhle dojezd nevyhovuje, jinému třeba ano.

...
11. června • 12:15

Keď ti dojde benzin tak ho za 5 minut dotankujes. Keď dojde elektrina tak dlhu dobu dobíjas.
Momentalne je to predrazeny nezmysel do mesta.

Radovan
16. října • 18:10

Na rychlodobíječce (na Slovensku v každém okresním městě a zdarma www.plug-in.sk) Peugeot Ion z 0 na 80% za 20 minut.

Fantomas
11. června • 12:30

Jak často tobě dojde benzín?

runner42
12. června • 23:10

Mě nikdy. Ovšem často se mi stává, že se z bodu B nevracím do bodu A, ale musím neplánovaně do bodu C. Před sedmi lety možnost okamžitě pokračovat byla tak zásadní, že bez ní by malá holka přišla o život. A to prostě nenaplánujete.

Fantomas
11. června • 12:28

Tak ale jsi snad svéprávný a sleduješ dojezd, ne? Jak u benzínu, tak o to víc u elektřiny. Proto nechápu proč jako by to mělo někomu "každou chvíli" dojít.

......
11. června • 12:43

no na dlhších cestách ano...preto to je auto len do mesta

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Fantomas
11. června • 12:46

Ale o tom přece píšu - že to není na dlouhé cesty, a že dojezd je jen pro ty, komu to vyhovuje a stačí. Ale pořád nechápu proč by někomu měly dojít baterky, když nikomu ani dnes nedojde benzín. Každý přece jezdí tak, aby dojel. A kdo ne, tak je debil.

Haaaa
11. června • 11:50

Tý vole v hodně pohodlné C5 jsem sice vydržel asi 350km v kuse, ale pak jsem stejně zastavil, protože se mně chtělo:-). Mně by stačil elektromobil co by ujel 160km i v mínus dvaceti a stál pod 600 tisíc.

Rampa
10. června • 22:03

Další neprodejná elektra, kdyby stál 400 tyček, tak pro někoho, kdo létá jenom kolem komína proč ne. Ale za 900 to se hoši zbláznili. Stejný nesmysl jako všechny Leafy, i3 a další elektrohračky.

Jouzef
10. června • 22:15

Za 500K by to bylo super...

Doporučujeme

Články odjinud