Elektrický, autonomní, s lavicí vepředu. Nissan IMk ukazuje budoucnost městských aut

Autosalon v Tokiu je pomalu za dveřmi a Nissan již vytahuje na světlo svůj nový koncept městského elektromobilu s roztomilým designem.

Výstaviště na letošním autosalonu v Tokiu bude bezpochyby plné zajímavých konceptů domácích značek. Nissan v této řadě chybět nebude a již nyní ukazuje koncept malého městského elektromobilu IMk, který jako by vypadl z blízké budoucnosti japonských velkoměst. Jde totiž o krabičku s délkou 3434 mm, šířkou 1512 mm a výškou 1644 mm.

Po designové stránce má koncept představovat nový směr „nadčasového japonského futurismu“, který je předzvěstí vývoje městských vozítek nadcházejících let. Krabičky s podobnými proporcemi, krátkými převisy a subtilními rozměry již ostatně po japonských velkoměstech jezdí.

Nový Nissan Titan je plnotučný kovboj pro Američany. Diesel vzdává, benzin posiluje

Nový Nissan Titan je plnotučný kovboj pro Američany. Diesel vzdává, benzin posiluje

Konceptu vévodí LED osvětlená maska, která přímo navazuje na linii předních světlometů. LED osvětlení však najdete zabudované rovněž do A sloupku, pokračující dále k úrovni střechy. LED panel, jehož grafika připomíná „mřížku“ na přídi, pak najdete i na zádi. Dveře kufru se vyznačují zřetelnými prolisy kolem registrační značky.

Nejzajímavější částí IMk je nicméně interiér. S absencí klasického tunelu převodovky se Nissan rozhodl použít místo dvou samostatných sedadel klasicky vypadající spojenou lavici. Minimalistickým přístupem je také bohaté využití dotykových ploch jak ve dveřích, na volantu, tak na středovém panelu. Jedinou konvencí tak zůstává fyzické startovací tlačítko a volič převodů.

Toto mají být nejlepší interiéry aut roku 2019. Bodoval Hyundai i levný Nissan!

Toto mají být nejlepší interiéry aut roku 2019. Bodoval Hyundai i levný Nissan!

Prosvětlení kabiny skrze panoramatickou střechu ještě podtrhuje světlé textilní čalounění, které najdete i na volantu, a nakonec i průhledný displej infotainmentu a přístrojové desky před řidičem. Stejně jako u produkční Hondy e, i tady pak zrcátka nahrazují kamery na vnějšku karoserie a displeje v rozích palubní desky.

Jak byste čekali, koncept má nabízet vysokou úroveň autonomního řízení a pochopitelně jej pohání plně elektrické ústrojí. Více informací k těmto oblastem však Nissan neprozrazuje, a tak se IMk jeví hlavně jako designová studie ukazující možný směr této kategorie vozidel. Na autosalonu v Tokiu se koncept ukáže naživo od 24. října.

Nissan

Historie japonského Nissanu sahá do roku 1911. Jeho automobily se však až do 1982–1984, kdy nastalo přejmenování, nazývaly Datsun.

Nissan v roce 1989 vytvořil samostatnou luxusní značku Infiniti. V roce 1999 uzavřel partnerství s Renaultem.

Nissan Micra • Nissan Leaf •​ Nissan Qashqai •​ Nissan X-Trail •​ Nissan Juke •​ Nissan Navara •​ Nissan 370Z •​ Nissan Ariya •​ Nissan GT-R

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

včera | Jan Mička | 7 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků