Elektrické Volvo XC90 se bude jmenovat EX90. Revoluční bezpečnost zajistí Lidarem a sledováním řidiče

Nová vlajková loď švédské značky se představí již 9. listopadu. Podle šéfa automobilky půjde o začátek nové éry.

Populární SUV ze severu Evropy se již brzy představí ve své nové bateriové podobě. Pokud ale chcete velké rodinné Volvo, nezoufejte, výroba klasického provedení s představením a příchodem EX90 nekončí. Název potvrdil výkonný ředitel automobilky Jim Rowan, padají tedy spekulace, že by se vůz mohl jmenovat Embla. Kromě bezemisního pohonu hodlá oslovit také bezkonkurenční bezpečností, automobilka si ostatně stanovila cíl, dle kterého od roku 2020 nebude v jejích vozech kdokoliv vážně či smrtelně zraněn.

S aktivní bezpečností bude novému EX90 pomáhat „neviditelný bezpečnostní štít,“ který dle Rowana pomůže snížit riziko vážných zranění nebo smrti až o pětinu. Proto Volvo poprvé použije Lidar (snímání okolí pomocí laserového paprsku), umístěný v linii střechy. Ten společně s osmi kamerami, pěti radary a šestnácti ultrazvukovými senzory dokonale zmapuje okolí vozu. Lidar pochází od americké společnosti Luminar Technologies a umožní detekci chodců až na čtvrt kilometru i v dálničních rychlostech. Celý systém pak uvidí i předměty s nízkou odrazovou plochou (například upadlé kolo) na 120 metrů.

Druhým pilířem bezpečnosti bude standardně montovaný systém „porozumění“ řidiči. Ten má v reálném čase sledovat linii jeho pohledu skrze dvě kamery a monitorovat, jak moc sleduje vozovku. Společně se sledováním pohybů volantu pak vyhodnotí, jak moc se řidič soustředí, zda je unaven, nebo má zdravotní problém. Pokud nebude reagovat na stupňující se výstražná znamení, EX90 samo zastaví u krajnice, aktivuje varovná světla a zavolá pomoc.

Budoucí majitelé se ale nemají obávat přílišného zasahování do řízení. Jak uvedl vedoucí oddělení bezpečnostní automatizace vozidel Joachim de Verdier, „Když se všechny naše bezpečnostní systémy, senzory, software a výpočetní výkon spojí, vytvoří kolem vás preventivní bezpečnostní štít - a vy o něm ani nebudete vědět, dokud ho nebudete potřebovat.“

Volvo

Volvo je švédský výrobce osobních a nákladních automobilů, autobusů a stavebních strojů. Vznikl v roce 1915, od 1944 používá současný název.

V roce 1999 Volvo prodalo svoji divizi osobních automobilů Fordu. Ten ji v roce 2010 postoupil čínské společnosti Geely Automobile.

Volvo S90 • Volvo S60 • Volvo V60 • Volvo XC90 • Volvo XC60 • Volvo XC40

Diskuze (6) Další článek: V Brně se prodává technicky dokonalá rampa pro vozíčkáře. Může vyjít na pár tisíc, montáž zabere týden

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , Auta SUV na Heureka.cz