Elektrická Škoda Fabia je realitou! Vzniká v Rakousku, v akci nevypadá špatně

Elektřina si pomalu hledá cestu i do rallye. V Rakousku se tak připravuje do soutěží i Fabia na baterky.

Elektrifikace je v dnešní době silným tématem i v motorsportu, a přestože to nemusí být širé veřejnosti a fanouškům zrovna po chuti, první elektromobily se vydávají i na rychlostní zkoušky rallye. Zatímco tedy Opel nedávno dokončil vývoj závodního elektromobilu Corsa-e Rally, v Rakousku se dokončuje projekt mnohem blíže českému publiku.

Německý magazín Rallye ukazuje záběry z testů elektrické Škody Fabia od společnost Kreisel Electric, určené pro rakouské podniky rallye. Samotná Škoda z Mladé Boleslavi tedy nemá s projektem nic společného. Dva prototypy takzvané Fabie RE-X1 jsou již údajně hotovy, a pokud půjde všechno dle plánu, nasazeny budou už příští rok.

Informace o technice jsou střídmé, v podstatě ale z originálu klasické závodní Fabie R5 zůstala jen vnější skořápka. K zástavbě dvou elektromotorů – vpředu a vzadu, každý o výkonu 125 kW (170 koní) – byl kompletně přestavěn i podvozek. Ve výsledku má elektrické rallye auto vážit kolem 1300 kg. Do vývoje a přestavby měla firma investovat zhruba 700.000 euro (asi 18,4 milionu korun).

Záběry z testů jsou pak kontrastem tradiční scéně z rallye s palbou z výfuku a nasupeným motorem. Na typický hukot elektrického ústrojí si budeme s pohledem na bokem jedoucí rallye auto asi zvykat ještě dlouho. Za volant jedné z Fabií na baterky má usednout rakouská hvězda Raimund Baumschlager, kterou byste v posledních letech našli závodit v klasické Fabii R5.

Škoda Fabia

Škoda Fabia je českým zástupcem v konkurencí nabitém segmentu B. Jako poslední vůz své třídy nabízí i karoserii kombi a mimo soukromých zákazníků je oblíbená také jako referentský vůz ve firmách na leasing. Čtvrtá generace modelu měla světovou premiéru 4. května 2021 prostřednictvím unikátní virtuální prezentace.

První jízdy s prototypy 4. generace • Ceny a výbava • Nejlevnější verze • Minitest Škoda Fabia III Combi 1.0 TSI • Historie Škody Fabia 

Diskuze (21) Další článek: Přeprava aut se v posledních 100 letech hodně změnila. Nehody se stávají i dnes

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , Škoda Fabia na Heureka.cz