Elektrická Škoda Fabia je realitou! Vzniká v Rakousku, v akci nevypadá špatně

Elektřina si pomalu hledá cestu i do rallye. V Rakousku se tak připravuje do soutěží i Fabia na baterky.

Elektrifikace je v dnešní době silným tématem i v motorsportu, a přestože to nemusí být širé veřejnosti a fanouškům zrovna po chuti, první elektromobily se vydávají i na rychlostní zkoušky rallye. Zatímco tedy Opel nedávno dokončil vývoj závodního elektromobilu Corsa-e Rally, v Rakousku se dokončuje projekt mnohem blíže českému publiku.

Opel Corsa-e Rally už může závodit. Testování elektrického rallye auta proběhlo úspěšně

Opel Corsa-e Rally už může závodit. Testování elektrického rallye auta proběhlo úspěšně

Německý magazín Rallye ukazuje záběry z testů elektrické Škody Fabia od společnost Kreisel Electric, určené pro rakouské podniky rallye. Samotná Škoda z Mladé Boleslavi tedy nemá s projektem nic společného. Dva prototypy takzvané Fabie RE-X1 jsou již údajně hotovy, a pokud půjde všechno dle plánu, nasazeny budou už příští rok.

Informace o technice jsou střídmé, v podstatě ale z originálu klasické závodní Fabie R5 zůstala jen vnější skořápka. K zástavbě dvou elektromotorů – vpředu a vzadu, každý o výkonu 125 kW (170 koní) – byl kompletně přestavěn i podvozek. Ve výsledku má elektrické rallye auto vážit kolem 1300 kg. Do vývoje a přestavby měla firma investovat zhruba 700.000 euro (asi 18,4 milionu korun).

Nová Škoda Fabia na prvních fotkách a videu! Skrývala hodně, měla i doprovod

Nová Škoda Fabia na prvních fotkách a videu! Skrývala hodně, měla i doprovod

Záběry z testů jsou pak kontrastem tradiční scéně z rallye s palbou z výfuku a nasupeným motorem. Na typický hukot elektrického ústrojí si budeme s pohledem na bokem jedoucí rallye auto asi zvykat ještě dlouho. Za volant jedné z Fabií na baterky má usednout rakouská hvězda Raimund Baumschlager, kterou byste v posledních letech našli závodit v klasické Fabii R5.

Škoda Fabia

Škoda Fabia je českým zástupcem v konkurencí nabitém segmentu B. Jako jeden z mála vozů své třídy nabízí i karoserii Combi a mimo soukromých zákazníků je oblíbená také jako referentský vůz ve firmách na leasing.

Ceny a výbava • První jízda po faceliftu • Minitest Škoda Fabia Combi 1.0 TSI • Historie Škody Fabia 

TEST Toyota Land Cruiser 150 Executive: Injekce adrenalinu pro poctivého dělníka

Toyota Land Cruiser 150

Toyota Land Cruiser bude brzy sedmdesátníkem. Verze 150, kterou jako jedinou u nás zastoupení značky oficiálně prodává, dostala řádný upgrade techniky a výkonu. Jak to dopadlo?

20.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

19.  1.  2021 | Jan Mička | 158 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 57 příspěvků