Elegantní, svůdný, jiný: premiéra konceptu Q30

Elegantní, svůdný, jiný: premiéra konceptu Q30

Společnost Infiniti představila svůj elegantní a svůdný koncept Q30, designovou vizi kompaktního vozu značky Infiniti s moderním, individualizovaným vzhledem pro novou generaci zájemců o exkluzivní vozy.
Koncept Q30, který byl poprvé uveden na autosalonu ve Frankfurtu 2013, představuje další krok agresivní strategie expanze značky Infiniti do nových segmentů exkluzivních vozů. V globálním segmentu kompaktních exkluzivních vozů lze očekávat výrazný růst způsobený vstupem mladých, dobře situovaných zákazníků.

„Koncept Q30 je dalším významným krokem pro značku Infiniti,“ uvedl Johan de Nysschen, prezident společnosti Infiniti Motor Company, Ltd. „Segment exkluzivních kompaktních vozů má zásadní význam pro náš růst na trzích, jako je Čína a Evropa, stejně jako pro naplnění nekonvenčních očekávání příslušníků „generace X“ a „generace Y“. Q30 naznačuje, jakou cestou se chceme ubírat.“

Kombinovaný styl karoserie: to nejlepší z coupé, crossoveru a hatchbacku
Tvar modelu Infiniti Q30 se záměrně brání zařazení – není to ani coupé, ani hatchback, ani crossover. Přitahuje tak mladší zákazníky, kteří se necítí být osloveni tradicí a touží se oprostit od konvencí při hledání svých vlastních zážitků.
Koncepce designu odráží skutečnost, že „generace X“ a „generace Y“ bude na konci tohoto desetiletí představovat 80 procent zákazníků v segmentu exkluzivních vozů a že tito zákazníci přijdou s novými, modernějšími požadavky na exkluzivitu.

Společnost Infiniti je přesvědčena, že kombinace dynamického designu a sportovního vzhledu coupé, prostornost hatchbacku a zvýšený podvozek crossoveru najde u těchto zákazníků odezvu. Koncept Q30 se zásadně liší od tradičních exkluzivních vozů prodávaných ve velkém.
Jeho zvýšený podvozek oslovuje mladé a náročné zákazníky, kteří většinu času tráví ve městě, protože jim poskytuje lepší přehled v hustém provozu a při parkování.

Smyslný design modelu Q30 usiluje o spontánní vytvoření silné emoční vazby s novou vlnou zákazníků, kteří nepodléhají diktátu tradiční módy a nechtějí, aby byli zařazováni podle typu svého vozu.

Umělecký, protažený, dynamický

Koncept Q30 představuje konzistentní designovou vizi – od umělecké plynulosti svých linií přes dynamickou, protaženou siluetu po ambiciózní, dovedně zpracovaný a autentický interiér.

Designový jazyk modelu Q30 vytváří jedinečné místo pro značku Infiniti a odráží tak její záměr dodávat automobily výjimečné po stránce designu, materiálů, provedení a úpravy, řemeslného zpracování i výkonu.

Zvýrazněné části a protínající se linie na bočních stranách vytvářejí hru světel a stínů. Energické tvary karoserie připomínají mrštnou a půvabnou šelmu, jako je gepard pohybující se s ladnou elegancí.

Designéři společnosti Infiniti pod vedením Alfonsa Albaisy, výkonného ředitele pro design, uplatnili při návrhu vozu disciplinovaný umělecký přístup inspirovaný kovotepci v klasické italské carrozziere. Současně se však inspirovali použitím lehkých prvků a karbonových vláken vytvářejících pocit lehkosti a nenuceného výkonu.

„Koncept Q30 nebudí dojem těžkopádnosti. Jeho linie jsou spíše vodorovné, plynulé a umělecky tvarované,“ poznamenal Albaisa. „Design vozu svou spontánností a hladkostí nezapře silný italský vliv, pocit umělecké volnosti plný latinskoamerické hravosti a smyslu pro odlišnost. Představte si kombinaci italské karosářské práce s japonskou kaligrafií.“

Vývoj designového jazyka značky Infiniti

Stejně jako mladí zájemci o exkluzivní vozy vyznávají svobodu a popírají konvence, snaží se designéři společnosti Infiniti zpochybňovat a provokovat pravidla designu v segmentu exkluzivních vozů novými a modernějšími přístupy.

Koncept Q30 odráží nejnovější vývoj filozofie designu značky Infiniti představené v modelu Q50. Designéři společnosti Infiniti přitom mají volné ruce při zkoumání výraznějších, smyslnějších tvarů, zdůrazněné energičnosti a hravosti, což odráží pozici značky Infiniti jako svůdné alternativy k tradičním značkám exkluzivních vozů.

Infiniti Q30 využívá rovněž dramatické designové prvky z vizionářských koncepčních vozů Infiniti Essence, Etherea a Emerg-e a začleňuje je do realistické vize budoucího sériově vyráběného kompaktního exkluzivního vozu značky Infiniti.

Koncept Q30 se navíc vyznačuje přesností zpracování a konstrukční kvalitou, která je pro značku Infiniti příslovečná. To je patrné zvláště na přechodech mezi jednotlivými díly karoserie, důsledně úzkých mezerách mezi panely v interiéru a celkové torzní pevnosti vozu.

Výkon v podání značky Infiniti

Zesílený důraz na energický a sportovní vzhled Infiniti Q30 – patrný ze štíhlého profilu a kol umístěných v rozích karoserie – je vizuálním příslibem strhujícího výkonu a dynamiky.

Připravovaný kompaktní exkluzivní vůz značky Infiniti bude jejím prvním modelem, na jehož návrhu se od počátku podílel Sebastian Vettel, ředitel pro výkon společnosti Infiniti.

Trojnásobný mistr světa Formule 1 z týmu Infiniti Red Bull Racing spolupracoval s technickými týmy společnosti Infiniti po celém světě, aby svým dílem přispěl k maximálnímu výkonu, jaký se od vozů této značky očekává.
Jedinečný interiér experimentuje s asymetrií

Jedinečný pocit z designu interiéru dokládá ambice značky Infiniti v segmentu exkluzivních vozů.

Koncept Q30 vyjadřuje snahu společnosti Infiniti o vlastní přístup k exkluzivitě. Design jeho interiéru vytváří přátelské, přívětivé a emotivně působící prostředí pro cestující, které kontrastuje se sterilním přístupem typickým pro jiné exkluzivní značky.

Designéři se vydali cestou větší umělecké svobody a vytvořili vysoce sofistikované tvary, které jedinečným způsobem ztvárňují efekt dvojité vlny příznačný pro značku Infiniti a jsou založeny na koncepci asymetrie.
Nekonvenční asymetrický přístup orientuje designové prvky – od ventilačních otvorů a opěr pro ruce po přístroje na panelu – s ohledem na umělecky inspirovanou vizuální přitažlivost. Interiér konceptu Q30 výrazně kontrastuje s tím, co nabízejí jiné exkluzivní vozy od tradičních velkých výrobců.

Tým designérů modelu Q30 vycházel z inspirace životním stylem, který vyznávají věkem a duchem mladší zájemci o exkluzivní vozy.

Tito zákazníci se ve své kariéře ani volném čase nechtějí omezovat pevnými pravidly. Současná doba upřednostňuje pružnost před strnulostí, vyznává svobodu neřídit se normami, které byly důležité pro předchozí generaci, a hledá radost ze života v asymetrii.

Tým designérů Q30 odložil tradiční představy o exkluzivních vozech a dospěl k tomu, že uplatnění asymetrie v designu interiéru vede k větší harmonii a emoční přívětivosti.

Celkový efekt je zdůrazněn harmonickým kontrastem materiálů v interiéru. Na první pohled v něm převládá černobílý motiv. Bližší seznámení však odhalí větší pestrost charakterizovanou krémovou kůží a jemně bronzovým efektem, který zjemňuje odstíny černé a vzbuzuje pocit přepychové srdečnosti.
Protože mladí zájemci o exkluzivní vozy vyznávají vlastní styl v módě, oblékání a designu nábytku, působí i interiér vozu Q30 dojmem zdůrazněné osobitosti pro svého cílového zákazníka. Pečlivý výběr odstínů, materiálů, kontrastů a důrazů vyzařuje promyšlený soulad.

Autentické materiály

Filozofie značky Infiniti vychází z toho, že exkluzivní charakter začíná u originálních materiálů. Interiér konceptu Infiniti Q30 proto kreativně využívá keramiku, kůži a kovové prvky:
• Umělecky zpracovaná keramika integrovaná do horních částí opěradel předních sedadel obsahuje zabudované reproduktory zvukového systému. Toto řešení je nejen esteticky přitažlivé, ale vyznačuje se také špičkovými akustickými vlastnostmi.
• Originální umělecky zpracované kovové prvky vynikají precizní povrchovou úpravou. Kovové povrchy na středové konzole, dveřních panelech, sedadlech, ventilačních otvorech a přístrojích přitahují pozornost díky kontrastům mezi matným a lesklým provedením.
• Dokonale přizpůsobené kožené čalounění je citlivě doplněno fialovým prošíváním, které je pro značku Infiniti příznačné, zejména na sedadlech a přístrojovém panelu.
• Exteriér modelu Q30 nezapře inspiraci závodním vozem Formule 1 Infiniti Red Bull Racing RB9, která je patrná z použití originálních uhlíkových vláken v mřížce chladiče a bočních prazích. Dalším designovým prvkem je jemné zvýraznění vybraných povrchů těchto karbonových dílů fialovým odstínem značky Infiniti, které vyzařuje lehkost spojenou s výkonem a přispívá k dynamickému vzhledu.

Fialové odstíny najdeme i na vnitřních paprscích 20" kol, kterými je koncept Q30 vybaven. Jejich intenzita je odstupňována od středu k obvodu. Podobné odstupňování lze najít i na jiných místech vozu, zejména u přesně zpracovaných přechodů mezi kontrastními materiály na sedadlech.

Design pro budoucnost

Infiniti Q30 je designovým předchůdcem budoucího kompaktního exkluzivního vozu značky Infiniti. Ta již dříve oznámila své plány ohledně výroby kompaktního modelu v britském Sunderlandu počínaje rokem 2015.
Koncept Q30 je důkazem, že společnost Infiniti disponuje jasnou strategií růstu na klíčových globálních trzích, zejména v Číně a Evropě, a že rozšiřuje svou nabídku na zavedených trzích jako USA.

Působivý design a kompaktní rozměry modelu Q30 vyjadřují filozofii společnosti Infiniti ohledně rozšíření značky do segmentu převážně městských zákazníků, který má významný podíl v řadě asijských zemí i v Evropě.
Společnost Infiniti očekává, že kompaktní exkluzivní vozy budou v budoucnu tvořit významnou část její nabídky. Portfolio značky Infiniti výhledově dozná rozšíření – jeho pokrytí v sektoru exkluzivních vozů by mělo v budoucnosti vzrůst ze současných 60 na předpokládaných 85 a více procent.

TEST Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110: Lehká krize identity

Citroën C4 Cactus 1.2 PureTech 110

Nejdříve to měl být crossover pro masy, teď si to v Citroënu rozmysleli a tvrdí, že jde o normální hatchback. Takže jsme společně s Cactusem vyrazili na cestu poznání, najít jeho místo pod sluncem.

24.  5.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
TEST Lexus LS 500h: Měl být dokonalý. Jenže...

Lexus LS 500h

Nový Lexus LS mi ze všech testovacích aut způsobil největší pomatení mysli. V některých ohledech tak neuvěřitelně fascinuje, jinde ale může i zklamat. Nebo jej prostě jen nechápu?

22.  5.  2018 | Milan Lažanský | 27 příspěvků
TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 10 příspěvků