Ekologové volají po emisních normách u motocyklů

V Evropské unii bude v brzké době zavedena další, přísnější emisní norma, která upravuje maximální množství určitých látek ve výfukových plynech automobilů. Ovšem automobily nejsou jedinými znečišťovateli na silnicích. Nedávný výzkum u motocyklů jasně ukázal, že tyto stroje na tom nejsou s ekologií vůbec dobře. V testu, kterému se podrobily motocykly všech významných značek a objemů se ukázalo, že jsou výrazně méně ekologické, než moderní vozy. Motocykly, byť o malém obsahu, vykazovaly desetinásobky škodlivých látek, než kolik vyprodukují vozy. A to v absolutních číslech. Malé motocykly s objemem okolo 50 cm3 pak vykázaly vyšší emisní hodnoty než třílitrové automobily. Nejhorších hodnot pak dosahovaly při prudké akceleraci a při nízkých rychlostech, kde vykazovaly až 50x vyšší emisní hodnoty.

I tento výzkum utvrdil nejen odbornou veřejnost v tom, že je nutno přemýšlet nad zaváděním emisních limitů i u motocyklů, protože není vhodné, abychom na jedné straně striktně nutili výrobce vyvíjet "zdravější" motory a na straně druhé nechat části výrobců víceméně volnou ruku. Pro maximální zlepšení ovzduší je třeba zamezit vypouštění škodlivých látek všem a nejen jedné vybrané skupině. Je tedy velmi pravděpodobné, že v brzké době se bude silně diskutovat nad tímto krokem, ovšem spekulovat nad konečným výsledkem je prozatím předčasné.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 6 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků