Ekologové volají po emisních normách u motocyklů

V Evropské unii bude v brzké době zavedena další, přísnější emisní norma, která upravuje maximální množství určitých látek ve výfukových plynech automobilů. Ovšem automobily nejsou jedinými znečišťovateli na silnicích. Nedávný výzkum u motocyklů jasně ukázal, že tyto stroje na tom nejsou s ekologií vůbec dobře. V testu, kterému se podrobily motocykly všech významných značek a objemů se ukázalo, že jsou výrazně méně ekologické, než moderní vozy. Motocykly, byť o malém obsahu, vykazovaly desetinásobky škodlivých látek, než kolik vyprodukují vozy. A to v absolutních číslech. Malé motocykly s objemem okolo 50 cm3 pak vykázaly vyšší emisní hodnoty než třílitrové automobily. Nejhorších hodnot pak dosahovaly při prudké akceleraci a při nízkých rychlostech, kde vykazovaly až 50x vyšší emisní hodnoty.

I tento výzkum utvrdil nejen odbornou veřejnost v tom, že je nutno přemýšlet nad zaváděním emisních limitů i u motocyklů, protože není vhodné, abychom na jedné straně striktně nutili výrobce vyvíjet "zdravější" motory a na straně druhé nechat části výrobců víceméně volnou ruku. Pro maximální zlepšení ovzduší je třeba zamezit vypouštění škodlivých látek všem a nejen jedné vybrané skupině. Je tedy velmi pravděpodobné, že v brzké době se bude silně diskutovat nad tímto krokem, ovšem spekulovat nad konečným výsledkem je prozatím předčasné.

Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků
TEST: Moto Guzzi Audace Carbon – Pořádná stylovka za půl milionu

Moto Guzzi Audace Carbon

Pokud jste rádi středem pozornosti, milujete bloumání krajinou bez určeného cíle a neplánujete tripy delší než 200 km, mohla by vás tahle fajnová Guzzi zajímat. Ohromuje svým charakterem a její motor vás nadchne stejně jako italský smysl pro detail.

28.  9.  2017 | Michal Žďárský | 11 příspěvků