Ekologické dealerství

Nejnovější dealerství Fordu, které bylo 16. června tohoto roku otevřeno ve švédském městě Umeĺ, je prvním zařízením svého druhu vystaveným podle přísných ekologických kritérií.
Ekologické dealerství
Nejnovější dealerství Fordu, které bylo 16. června tohoto roku otevřeno ve švédském městě Umeĺ, je prvním zařízením svého druhu postaveným podle přísných ekologických kritérií. První "zelené dealerství" je plně funkční a dá se tedy předpokládat, že v blízké době najde nejednoho následovníka.

Projekt jménem Zelená zóna inicioval prodejce Fordu sídlící v Umeĺ Per Carstedt spolu s firmami Ford, McDonalds a Statoil. Součástí celého komplexu jsou tři budovy - dealerství, restaurant a čerpací stanice.

"Je to právě spojení zavedených ekologických technologií s integrovaným systémovým přístupem, co činí Zelenou zónu tak jedinečnou," řekl Per Carstedt. "Zelené dealerství je ale jen první vlaštovkou. Naším hlavním úkolem v jednadvacátém století bude nejprve změnit myšlení lidí - pokud jde o prodej a servis automobilu - a potom tomu přizpůsobit nové technologie."
Jedním z nejdůležitějších cílů budoucnosti v průmyslu i obchodu je dosažení výrazného snížení spotřeby energie a využívání pouze jejích obnovitelných zdrojů. Projekt Zelené zóny ukazuje, že využitím a kombinací různých ekologických technologií může být energetická náročnost snížena až o 60-70%.

Například prodejna vozu je vybavena geotermálním systémem a solárními kolektory, které regulují vytápění objektu. Budovy dealerství, restaurace a čerpací stanice jsou propojeny tepelnými kanály pro přenos tepla (přebytečné teplo z kuchyně restaurace může například vytápět prodejnu).
Více světla a úspory energie přinesla také instalace střešních oken a světlíků. Zbývající energie je dodávána prostřednictvím veřejné rozvodné sítě. Navíc od letošního podzimu bude zprovozněn větrný generátor, který pokryje veškeré energetické nároky celého komplexu.

Dr. Wolfgang Schneider - viceprezident Ford of Europe zodpovědný m.j. za ekologii - řekl: "Ford chce být vedoucí spotřebitelskou firmou na poli automobilových produktu. My jsme ale odhodláni dosáhnout stejného cíle i na poli ekologie!" "Toto ekologické dealerství je dalším významným krokem, který zdůrazňuje zodpovědný přístup Fordu k ekologickým záležitostem - počínaje výrobními závody, přes jednotlivé produkty, až k našim dealerům. Zkušenosti získané v prvním "zeleném dealerství" bude moci využít 20 000 dealerů Fordu po celém světě. Je to další příklad intenzivní snahy Fordu přispívat k udržitelnému rozvoji - a dokládá to naše odhodlání využívat nové technologie a stát se tak vedoucí společností i v oblasti ekologie. "
Kromě novátorského řešení v oblasti dodávky energie přináší Zelená zóna mnoho dalších ekologických technologií. Všechny tři budovy mají například zelené "živé" střechy, jež jsou důležitou součástí kontroly klimatu a systému cirkulace vody.

Spotřeba vody se snížila o 90% hlavně díky recirkulaci použité vody a jejímu čištění v rámci vlastního systému na zpracování odpadních vod.
Vzduch uvnitř celého objektu je čištěn za pomoci živých rostlin, známých jako zelené filtry. Nejdůležitějším stavebním materiálem budov je dřevo, přičemž všechny ostatní použité materiály mohou být znovu použity či případně recyklovány.

Zařízení obdrží certifikát ISO 14001 dokládající splnění nejvyšších ekologických požadavků a bude průběžně monitorováno pro další možná zlepšení jeho ekologických aspektů.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků