EK: Šest a půl miliardy pokuty za gumárenský kartel

Pět gumárenských společností dostalo od Evropského regulačního úřadu pokutu v celkové výši 243,2 mil. eur (přibližně 6,5 mld. korun) za kartelovou dohodu z let 1993 až 2002, která se týkala rozdělení trhu a umělému udržování cen syntetické gumy, která je nutná i pro výrobu pneumatik.

Pokuta se týká italské společnosti Eni, která dostala pokutu 132 mil. eur, dále americké společnosti DuPont a Dow Chemical, které zaplatí 59 mil. eur a japonských společností Kanto Denka Kogyo a Tosoh, které dostanou pokutu 47, resp. 4,8 mil. eur.

Japonské společnosti dostaly vcelku nízkou pokutu hlavně proto, že od počátku vyšetřování spolupracovaly s úřady a poskytly potřebné informace, bez kterých by se kartel prokazoval jen velmi těžko.

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 34 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků