Ecclestone zřejmě přijde o post šéfa Formule 1

Williams: druhým jezdcem bude Pizzonia nebo Heidfeld - Sauber úspěšně spustil moderní superpočítač s označením Albert - Silverstone nakonec bude v programu GP - Bernie Ecclestone prohrál v Londýně soudní spor a možná tak přijde o vlastnictví Formule 1.
Ecclestone zřejmě přijde o post šéfa Formule 1

Williams už vyřadil se seznamu na druhého závodního jezdce jméno Davida Coultharda a nyní se o post poperou Nick Heidfeld a Antonio Pizzonia. Mělo by se rozhodnou během tohoto víkendu, kdy se Pizzonia posadí do jednoho kokpitu a Heidfeld do druhého. Kdo bude mít lepší časy, pojede příští rok. Existují i jisté spekulace o tom, že i kdyby Heidfeld neuspěl, dostane u Williamsu post testovacího jezdce.

***

Sauber jde vývojově hodně dopředu. Pro testování monopostů byl postaven aerodynamický tunel a v poslední době také úspěšně spustili superpočítač s kódovým označením Albert. Počítač byl postaven společností Dalco a sestává z 530 šedesátičtyřbitových procesorů AMD Opteron. Momentálně se jedná  o jeden z nejvýkonnějších počítačů nejen ve Formuli 1, ale i v celém automobilovém průmyslu, protože dokáže vykonat 2 332 miliard operací za sekundu.

***

Anglický okruh Silverstone zůstává v programu Grand Prix pro další roky. Velké boje mezi majiteli okruhu a šéfem Formule 1 Bernie Ecclestonem nakonec skončili vzájemnou domluvou a souhlasem, že se GP Velké Británie pojede i v dalších letech. Na jakou dobu je podepsána smlouva, to média zatím neví.

***

Rakouský okruh A1 Ring přerušil přestavbu, kterou měl na starosti koncern Red Bull. Po podpisu smlouvy o koupi stáje Jaguar se vedení Red Bullu zdál rozpočet 700 miliónů eur na přestavbu zbytečně mnoho. Sám majitel nápojové firmy, pan Mateschnitz, řekl: „Já nepotřebuji trať, na které nebudou Formule 1 závodit.“

***

Bernie Ecclestone prohrál v Londýně soudní spor s trojicí bank, jejichž společnost Speed Investments vlastní 75 % firmy SLEC a poslední čtvrtinový podíl patří Ecclestoneovi. Firma SLEC vlastní komerční práva na Formuli 1 a je majitelem Formula One Holdings (FOC), včetně výkoného výboru. Spor byl v tom, že Ecclestone sám dosadil do výkoného výboru své dva ředitele a banky tak ztratily kontrolu nad seriálem Formule 1. Vrchní londýnský soud označil dosazení ředitelů do výboru jako neplatné a nové dosazení by mělo být jen pod taktovkou  bank. Pokud se tak stane a Ecclestone se proti rozsudku neodvolá, ztratí po 25 letech vliv a kontrolu nad celou automobilovou soutěží Formule 1.

***

Podle výsledků ankety v prestižním automobilovém časopisu Autosport byl za letošní sezónu nejlepším jezdcem domácí Jenson Button. Sám výherce se hodně divil, že na prvním postu nestanul Michael Schumacher. Loni tuhle anketu vyhrál Kolumbijec Juan Pablo Montoya.

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 8 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 85 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků