Dvě tváře Zafiry OPC

Opel přichází s výjimečným modelem Zafira OPC, který dokonale spojuje mimořádné užitné vlastnosti při přepravě pasažérů i zavazadel se špičkovou dynamikou, danou jeho přeplňovaným zážehovým motorem o výkonu 192 ks a nejvyšší rychlostí až 220 km/h.
Dvě tváře Zafiry OPC

Pohled na dvě tváře

Zafira OPC dokazuje, že výkonný dynamický vůz nemusí mít jen extrémně sportovně stylizovanou Klepněte pro větší obrázekkaroserii. Na jedné straně Zafira OPC patří do kategorie „menších“ velkoprostorových automobilů se všemi atributy „civilních“ modelů Zafira.

Na druhé straně je Zafira OPC plnokrevným sportovním vozem, jehož přeplňovaný motor vyniká jak vysokými výkony, tak vyváženým chodem a bezprostřední odezvou na pokyny pedálu plynu.

Pohled na karoserii

Je-li model automobilky Opel označen přídomkem OPC, znamená to, že má výrazný vzhled, který z něj dělá elegantní a zároveň dynamický vůz (mohutný přední spojler s velkými otvory pro vstup vzduchu, originálně tvarovaných nárazníků, rozšířených bočních prahů a velkých Klepněte pro větší obrázeksedmnáctipalcových kol s nízkoprofilovými pneumatikami rozměru 225/45 R17.) Na ušlechtilý původ a vysoké výkony modelu Zafira OPC decentně poukazují emblémy „OPC“ umístěné na masce chladiče a na zádi vozu a označení „Turbo“ na A- a B-sloupcích karoserie.

Pohled na interiér

Stejně jako ostatní Zafiry i OPC nabízí možnost cestovat až sedmi pasažérům. V případě potřeby se Zafira OPC dokáže přeměnit na dvoumístnou dodávku se skříní pro náklad o objemu až 1700 litrů. Třímístná lavice ve druhé řadě je asymetricky dělená v poměru 40:60 a lze ji i podélně posouvat, takže se objem zavazadlového prostoru v zádi (při zapuštěných sedadlech Klepněte pro větší obrázekve třetí řadě) zvětší z 490 až na 640 litrů. Pokud by ani to nestačilo, lze sedák třímístné lavice přiklopit vzhůru k opěradlům a celou lavici posunout těsně za sedadla řidiče a jeho předního spolujezdce.

Ve výbavě najdeme kromě takových prvků, jako je standardně dodávané elektrické ovládání všech oken, dálkově ovládané centrální zamykání, úchyty systému Opel-Fix pro uchycení dětských sedaček a elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, má Zafira OPC např. také přední světla do mlhy, vnitřní zpětné zrcátko se systémem automatického zatmavování, palubní počítač, kryt zavazadlového prostoru, výškově i podélně nastavitelný volant nebo špičkové autorádio s CD přehrávačem.

Standardně montovaným prvkem je i výkonná klimatizace, která zlepšuje pohodu cestování a tím i bezpečnost jízdy. Do ventilačního okruhu klimatizace je zařazený pylový filtr, příjemnou atmosféru ve voze pomáhá vytvářet i čelní sklo odrážející sluneční paprsky a speciální termoizolační skla u druhé a třetí řady sedadel.

Ze sportovních prvků ještě jmenujme, vedle sportovních sedadel Recaro, leštěné kryty dveřních prahů s nápisem „Turbo“, kůží obšitý volant a bílé ciferníky palubních přístrojů.

Pohled pod kapotu

Srdcem Zafiry OPC je vyspělý, vysoce výkonný motor, který se objevil už v nejvýkonnějších verzích modelů řady Opel Klepněte pro větší obrázekAstra Coupé. Díky svému výkonu 141 kW/192 ks při 5400 ot/min a mimořádně ploché křivce průběhu točivého momentu se přeplňovaný čtyřválcový dvoulitr může měřit s šestiválcovými motory.

Zafira OPC dokáže z klidu na 100 km/h zrychlit během pouhých 8,2 s a dosahuje maximální rychlosti až 220 km/h. Při akceleraci při plném zatížení navíc elektronická řídicí jednotka dovolí motoru krátkodobé zvýšení maximálních povolených otáček z 6400 ot./min až na 6800 ot/min, což se projeví v razantnějším zrychlení.

Za tyto vysoce nadprůměrné hodnoty si Zafira řekne v průměru o 10,1 l/100 km, a to vše při splnění normy Euro 4.

Pohled na podvozek

Zafira OPC má vyvážené jízdní vlastnosti, vůz se chová i v extrémních situacích stále vzorně neutrálně a téměř v ničem si nezadá se sportovní vozy dostupnými na současném automobilovém trhu. I přesto si ale Zafira zachovává ceněné vlastnosti své modelové řady – u modelu Zafira OPC nebyla omezena ani užitečná hmotnost, a i když zavěšení tohoto vozu je o něco Klepněte pro větší obrázektužší než u ostatních verzí, přesto je jízda vysoce komfortní.

Do hydraulického okruhu kotoučových brzd (vpředu ventilované kotouče o průměru 308 mm, vzadu plné kotouče průměru 264 mm) je standardně zařazený protiblokovací systém ABS a elektronický dělič brzdných sil EBD.

Díky elektronickému stabilizačnímu systému ESP s integrovaným protiprokluzovým zařízením TC Plus je jízda bezpečná i v kritických situacích. Na své sedmnáctipalcové ráfky kol z lehkých slitin velikosti 7,5x17“ obouvá Zafira OPC nízkoprofilové pneumatiky o rozměru 225/45 R17.

Pohled na bezpečnost

Bezpečnostní výbava vozů Opel Zafira OPC je mimořádně bohatá. Obsahuje mj. například čelní, boční a průběžné hlavové airbagy, které po naplnění kryjí oblast stropu u první a druhé řady sedadel, předpínače bezpečnostních pásů na předních sedadlech, výškově nastavitelné opěrky hlav u všech sedadel (řidič a jeho spolujezdec vpředu mají aktivní opěrky hlav), samonavíjecí tříbodové bezpečnostní pásy pro všechna krajní místa a patentovaný systém uchycení pedálů PRS (Pedal Release System).

Pohled na celek

Zafira OPC je ojedinělým velkoprostorovým automobilem, který kombinuje vlastnosti užitkového a sportovního automobilu v optimálním poměru. Typickým zákazníkem bude otec početnější rodiny či živnostník, který občas potřebuje „odvést“ něco většího, když oba asi nejvíce ocení, že můžou mít „dva“ v jednom.

Vzhledem k výkonu motoru a očekávanému častějšímu zatížení by podle našeho názoru nebylo od věci zapřemýšlet o pohonu všech kol.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků